Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościHistoria świetności i upadku Konwartu: „To był piękny zakład”

Historia świetności i upadku Konwartu: „To był piękny zakład”

Dodano:
Historia świetności i upadku Konwartu: „To był piękny zakład”

Dwa lata trwała produkcja filmu dokumentalnego o konińskim Konwarcie, po którym pozostał tylko zrujnowany budynek i wspomnienia.

Dwa lata trwała produkcja filmu dokumentalnego o konińskim Konwarcie, po którym pozostał tylko zrujnowany budynek i wspomnienia.

Młodzi debiutanci z Amatorskiego Klubu Filmowego Muza przy Konińskim Domu Kultury, wspierani przez Andrzeja Mosia (na zdjęciu), dotarli nie tylko do byłych pracowników Konwartu, ale również do wielu ciekawych materiałów filmowych i fotograficznych, które zilustrowały ich film.

Konwart powstał w 1973 r. jako oddział gnieźnieńskiego Polaneksu, producenta przede wszystkim bardzo wtedy znanych i chętnie kupowanych koszul. W 1990 roku konińska firma usamodzielniła się i zmieniła nazwę na Konwart. Siedem lat później zakład został przekształcony w spółkę prawa handlowego ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa.

Konwart szył odzież lekką, głównie koszule. Największym obciążeniem było dla firmy olbrzymie gmaszysko, którego utrzymanie (wraz z podatkiem od nieruchomości) kosztowało co miesiąc 300 tys. zł. Próbowano je sprzedać, ale znaleźli się jedynie nabywcy na pomieszczenia na parterze.

Koszty nie malały, a zamówień było coraz mniej, toteż zadłużenie firmy rosło. Po ogłoszeniu upadłość Konwartu, do spółki wszedł syndyk. Po firmie pozostał pokaźny budynek przy ulicy Przemysłowej, który kilkakrotnie wystawiano na sprzedaż. Nabywca znalazł się dopiero po obniżeniu ceny do 2 mln zł.

Dzięki pracy piątki młodych adeptów filmu utrwalona została przynajmniej pamięć o Konwarcie. W filmie „To był piękny zakład” autorstwa Jana Bobrowskiego, Pawła Michalskiego Oskara Radke, Jakuba Ratajczyka i Sebastiana Wałęsy opowiadają o nim byłe szwaczki, pracownicy różnych działów oraz osoby, które miały z nim styczność. Dzięki żmudnej pracy autorów widzowie mogą dowiedzieć się z filmu, jak wyglądała produkcja koszul w Konwarcie, kto dbał o firmowe maszyny, jakie świadczenia socjalne mieli pracownicy firmy i jak wreszcie doszło do jej upadku. Premiera obrazu odbyła się dzisiaj w południe w Konińskim Domu Kultury. 

Fot/. Z. Siwik

IMG_0658-1
IMG_0674-1
IMG_0678-1
IMG_0696-1
IMG_0718-1
IMG_0740-1
IMG_0778-1
Czytaj więcej na temat:Konwart, AKF Muza, KDK,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole