Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDodatkowe opłaty kredytowe - ile ich jest?

Dodatkowe opłaty kredytowe - ile ich jest?

Materiał promocyjny

Dodano:
Dodatkowe opłaty kredytowe - ile ich jest?

Zapadła decyzja – zdecydowałeś się nabyć mieszkanie. Ponieważ nie dysponujesz całą kwotą niezbędną na sfinansowanie zakupu, szukasz pomocy w banku. Jakich dodatkowych opłat kredytowych możesz się spodziewać?

Dodatkowe opłaty kredytowe - ile ich jest?

Zapadła decyzja – zdecydowałeś się nabyć mieszkanie. Ponieważ nie dysponujesz całą kwotą niezbędną na sfinansowanie zakupu, szukasz pomocy w banku. Jakich dodatkowych opłat kredytowych możesz się spodziewać?

Bank to podstawowa instytucja, od której pożyczamy. Kredyt hipoteczny to zaś produkt znajdujący się w ofercie każdego banku. Jest on o tyle specyficzny, że podpisanie umowy sprawia, że powstaje zobowiązanie na wiele lat. Nie każda osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości musi sięgać po kredyt hipoteczny. W sytuacji posiadania wysokiego wkładu własnego rozsądnym rozwiązaniem może być wybranie kredytu gotówkowego. Kalkulator kredytu gotówkowego na Rankomat.pl pozwala sprawdzić, czy oferta rzeczywiście będzie lepsza niż w przypadku kredytu hipotecznego. A jakich dodatkowych opłat kredytowych bank może żądać od klienta?

Długa lista opłat około kredytowych

W centrum zainteresowania każdego kredytobiorcy znajdują się wysokość oprocentowania i wysokość miesięcznej raty. Tymczasem dodatkowe opłaty mogą znacząco podwyższyć zobowiązanie wobec banku. Oto lista najpopularniejszych opłat i prowizji, które znajdują się w umowach:

  • Ubezpieczenie pomostowe. Bank musi się zabezpieczyć. Do momentu ustanowienia hipoteki na nieruchomości klienci są obarczani kosztem ubezpieczenia pomostowego. Od czego zależy końcowa opłata? Składają się na nią dwa czynniki – wartość kredytu i czas. Im bowiem szybciej nazwa banku znajdzie się w księdze wieczystej, tym szybciej ubezpieczenie wygaśnie.

  • Wcześniejsza spłata kredytu. Z punktu widzenia banku to sytuacja niekorzystna, dlatego też wiele z nich zabezpiecza się przed taką sytuacją, umieszczając w umowie informację, że klient i tak będzie zobowiązany uregulować prowizję.

  • Prowizja od udzielenia kredytu. Bank naliczy ją w momencie uruchomienia kredytu. Wysokość prowizji zależy od wartości kredytu. Część banków, zdając sobie sprawę, że klienci szukają najtańszych produktów, negocjuje wysokość prowizji.

Powyższe opłaty i prowizje to tylko przykłady. Jeśli chcesz wybrać korzystny dla siebie kredyt hipoteczny, sprawdź kredyt mieszkaniowy z Rankomat.pl.

Uwaga na zapisy banków!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę na to, że we wzorach umów kredytów hipotecznych często znajdują się nieprecyzyjne zapisy dotyczące opłat i prowizji naliczanych przez bank. Zamiast konkretnych kwot banki wskazują tylko stawki minimalne, posługując się zapisem np. „od”.

Jako osoba zainteresowana skorzystaniem z kredytu hipotecznego powinieneś być wyczulony na takie zapisy. Błędnie bowiem możesz zinterpretować, że kwota znajdująca się w umowie jest tą, którą naliczy bank. Dodatkowych opłat jest sporo i łatwo się w nich pogubić. Aby kosztowny błąd nie stał się faktem, dokładnie sprawdź otrzymany wzór umowy kredytu mieszkaniowego.

Czytaj więcej na temat:bank, pożyczka, ranking, kredyt, pieniądze
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole