Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNa rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Dzień bez tytoniu

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Dzień bez tytoniu

Dodano:
Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Dzień bez tytoniu

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Wystarczy zacząć od małego kroku. Nie kupujemy paczki, nie zapalamy papierosa – radzą lekarze rodzinni.

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Wystarczy zacząć od małego kroku. Nie kupujemy paczki, nie zapalamy papierosa – radzą lekarze rodzinni.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 31 maja Światowym Dniem bez Tytoniu. - To okazja, by po raz kolejny zastanowić się, jak zgubny jest nałóg i jak wiele przez niego mamy do stracenia - przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, po papierosy na całym świecie regularnie sięga ponad miliard osób. Świadomość o zgubnym wpływie tytoniu na organizm to jedno, konieczność podjęcia zdecydowanych działań zapobiegawczych to drugie. WHO zachęca decydentów politycznych, organizacje oraz samych obywateli do podjęcia działań, mających na celu wyeliminowanie dodatkowych czynników zachęcających do sięgania po papierosy, natomiast do rzucenia palenia po raz kolejny namawiają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Z każdym „dymkiem” do organizmu dostają się: aceton, cyjanowodór, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, butan. W sumie ponad 4 tysiące substancji smolistych, w tym ponad 40 rakotwórczych. Palenie tytoniu jest silnie powiązane z nowotworami: płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, szyjki macicy. U palących wzrasta ryzyko nie tylko chorób nowotworowych, ale również chorób układu oddechowego i układu krążenia. Na choroby wywołane tytoniem narażeni są także bierni palacze, wdychający dym nie z własnej woli, podobnie jak i palacze e-papierosów, które nie są żadną alternatywą, ale ogromnym zagrożeniem - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Walce z nałogowym paleniem powinna towarzyszyć profilaktyka. W porę przeprowadzone badania np. spirometryczne (badanie pojemności płuc) i RTG klatki piersiowej pozwolą na wczesne wprowadzenie odpowiedniej terapii. Prosta rada dla palaczy. Chcesz być zdrowy i chcesz dłużej cieszyć się życiem? Rzuć palenie już dziś i jak najszybciej zgłoś się do lekarza. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole