Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWizje nagrodzone

Wizje nagrodzone

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wizje nagrodzone

Muszla koncertowa w parku i podświetlone chodniki – to tylko niektóre z pomysłów jakie na rewitalizację turkowskiej starówki miały pracownie architektoniczne, które wzięły udział  ogłoszonym przez miasto konkursie. Najlepsze projekty zostały już nagrodzone.


 

Muszla koncertowa w parku i podświetlone chodniki – to tylko niektóre z pomysłów jakie na rewitalizację turkowskiej starówki miały pracownie architektoniczne, które wzięły udział  ogłoszonym przez miasto konkursie. Najlepsze projekty zostały już nagrodzone.

Teatr letni nad stawem w parku, zalesienie placu Wojska Polskiego, fontanny na placu Sienkiewicza czy oryginalny budynek toalety miejskiej. Między innymi takie pomysły pojawiły się w pracach nagrodzonych w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego pn. „Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku". Projekty rewitalizacji przestrzeni publicznej centrum Turku złożyło 14 projektantów z całej Polski, jednak 7 z nich odrzucono z powodu nie spełnienia warunków. Pozostałe opracowania poddano ocenie merytorycznej, ale okazało się, że żadna w pełni nie odpowiada oczekiwaniom sformułowanym w warunkach konkursu, w tym preferencjom mieszkańców miasta wypracowanym podczas ubiegłorocznych warsztatów. Dlatego sąd konkursowy nie wskazał żadnej pracy do pierwszej i drugiej nagrody, przyznano natomiast trzy równorzędne nagrody trzecie.

Najwyżej oceniono koncepcję Biura Studiów i Projektów Barbary Śreniawy z Bytomia. Zdaniem sądu praca ta wyróżnia się wyrazistością i spójnością koncepcji, nawiązaniem do stylistyki kojarzonej z pracami Józefa Mehoffera oraz przewiduje interesujące rozwiązania np. dla budynku toalety i krajobrazu parku, jednak proponowane elementy galanterii i mebli ulicznych uznane zostały za przesadnie wystylizowane i niepraktyczne, a rozwiązania przewidziane dla parku wręcz za kontrowersyjne. W innej z nagrodzonych prac – autorstwa Pracowni Projektowej Roman Plich z Rychwała – w ocenie sądu na uwagę zasługują zwłaszcza kształty fontanny i teatru letniego, uporządkowana koncepcja Placu Wojska Polskiego oraz jego amfiladowego połączenia z Placem Sienkiewicza. Koncepcja trzecia, która powstała w pracowni architekta Jakuba Botwiny z Warszawy, uznanie w oczach sądu zyskała za nieszablonowe koncepcje przekształceń parku.

W związku z brakiem prac całościowo spełniających warunki konkursu, a zatem mogących służyć jako podstawa do organizacji przetargu na przygotowanie dokumentacji przebudowy placów Sienkiewicza i Wojska Polskiego wraz z ich otoczeniem, narodzone w konkursie pracownie projektowe zostaną zaproszone do uczestnictwa w tzw. dialogu technicznym. Jego celem będzie przygotowanie przetargu ograniczonego na wyłonienie pracowni, która przygotuje uszczegółowioną koncepcje i dokumentację dla przedsięwzięcia. W rozmowach tych będą mogli uczestniczyć mieszkańcy miasta.


 

Wizje nagrodzone
nagrody_w_konkursie_architektonicznym_wrczone_20140423_2066682634
151461_5896
Czytaj więcej na temat:Turek, rewitalizacja starówki, konkurs,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole