LM.plSportPiękny sen zakończony w Szkocji

Piękny sen zakończony w Szkocji

Nie udało się piłkarkom Medyka POLOmarket Konin awansować do 1/8 Ligi Mistrzyń. W rewanżowym spotkaniu z Glasgow City koninianki przegrały po dogrywce 0:3 i odpadły z dalszej rywalizacji.

Już przed meczem wiadome było, że starcie w Airdrie koło Glasgow nie będzie dla Medyka proste. Sztuczna nawierzchnia i atut własnego boiska premiowały Szkotki, wciąż jednak dwubramkowa przewaga dawała duże szanse na awans koninianek. Roman Jaszczak postawił w Szkocji głównie na defensywę i jego taktyka dawała rezultaty do 59. minuty spotkania.

Szkotki przeważały od początku spotkania. W ósmej minucie strzał Nicoli Docherty obroniła świetnie spisująca się w spotkaniu Anna Szymańska. Koninianki odpowiedziały w dwunastej minucie, gdy strzał Oli Sikory wybity został z linii bramkowej przez Docherty. Kolejne minuty upływały pod rosnącą dominacją Glasgow City. W końcu w 31. minucie do siatki Medyka trafiła Suzanne Lappin, ale sędzia liniowa uznała, że w tej sytuacji zawodniczka Glasgow była na spalonym. Koniniankom udało się dotrwać do końca pierwszej połowy i choć wciąż to one były w lepszej sytuacji, gra Szkotek mogła budzić niepokój.

Od początku drugiej połowy spotkania trwała rozpaczliwa obrona Medyka. W 48. minucie strzał Suzanne Lappin na rzut rożny sparowała Anna Szymańska. W 55. minucie piłkę z linii bramkowej wybiła Radoslava Slavcheva, a chwilę później w poprzeczkę trafiła Fiona Brown. W końcu jednak stało się nieuniknione. W 59. minucie podanie Fiony Brown wykorzystała Joanne Love, uderzając nie do obrony i dając prowadzenie 1:0 Glasgow City.

Taki wynik jednak wciąż premiował koninianki. Szkotki nie zatrzymywały się więc, dużo zamieszania w szeregach defensywy Medyka siała wprowadzona w drugiej połowie Susan Fairlie. Anna Szymańska dwukrotnie broniła jej uderzenia, w 77. minucie jednak skapitulowała. Asystę przy drugim golu zdobyła Julie Nelson.

Przy wyniku 2:2 do rozstrzygnięcia spotkania potrzebna była dogrywka. Medyczki powinny jednak rozstrzygnąć losy spotkania jeszcze w regulaminowym czasie gry. W ostatnich minutach sytuację sam na sam miała Anna Gawrońska, ale uderzyła prosto w bramkarkę Szkotek. Kapitan Medyka mogła również strzelić bramkę na samym początku dogrywki, ale znów lepsza była Lee Alexander. Glasgow natomiast w 95. minucie zdobyło trzeciego gola. Dośrodkowanie z rzutu rożnego Susan Fairlie głową wykończyła Denise O’Sullivan, dając prowadzenie Szkotkom. W końcówce dodatkowych 30 minut gry medyczki próbowały jeszcze odwrócić losy spotkania, ale wciąż były łapane na spalonych przez dobrze dysponowaną defensywę Szkotek. Ostatecznie Glasgow City wygrało spotkanie 3:0, zwyciężając jednocześnie w dwumeczu 3:2 i awansując do 1/8 Ligi Mistrzyń.

Debiutancki sezon w europejskich pucharach Medyk POLOmarket Konin zakończył w 1/16 Ligi Mistrzyń z dorobkiem czterech zwycięstw i jednej porażki oraz bilansem bramkowym 23-4. Co więcej jednak – podopiecznym Romana Jaszczaka udało się rozbudzić zainteresowanie kobiecym futbolem i to nie tylko w Koninie, ale i w całym kraju. Wielkie emocje, które wszyscy mogli przeżywać wraz z Medykiem, na pewno przyczynią się do wzrostu popularności zarówno klubu z Konina, jak i całej piłki nożnej w wykonaniu pań.

Teraz koniniankom pozostaje skupić się na krajowych rozgrywkach. W Ekstralidze kobiet Medyk przewodzi tabeli pomimo jednego spotkania rozegranego mniej. Najbliższy mecz podopieczne Romana Jaszczaka rozegrają 21 października, mierząc się na wyjeździe z Górnikiem Łęczna.

Glasgow City: Lee Alexander - Eilish McSorley (98’ Cheryl McCulloch), Nicola Docherty, Emma Black, Julie Nelson, Joanne Love, Denise O'Sullivan, Suzanne Lappin, Fiona Brown, Abbi Grant (46’ Susan Fairlie), Morgan Marlborough.

Medyk POLOmarket Konin: Anna Szymańska - Katarzyna Konat, Ola Sikora, Helenna Hercigonja-Moulton, Radoslava Slavcheva, Gabriela Grzywińska (68’ Jagoda Szewczuk), Sandra Ĺ˝igić (81’ Ewelina Kamczyk), Natalia Pakulska, Patrycja Balcerzak, Anna Gawrońska, Ewa Pajor.