Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDyplomata z Gosławic

Dyplomata z Gosławic

Dodano:
Dyplomata z Gosławic

Sesja naukowa poświęcona Andrzejowi Łaskarzowi, pochodzącemu z Gosławic i spowinowaconemu z Zawiszą Czarnym biskupowi poznańskiemu w latach 1414-1426, kanclerzowi królowej Jadwigi i dyplomacie z czasów Władysława Jagiełły, odbyła się dzisiaj w konińskim ratuszu.

Sesja naukowa poświęcona Andrzejowi Łaskarzowi, pochodzącemu z Gosławic i spowinowaconemu z Zawiszą Czarnym biskupowi poznańskiemu w latach 1414-1426, kanclerzowi królowej Jadwigi i dyplomacie z czasów Władysława Jagiełły, odbyła się dzisiaj w konińskim ratuszu.

Andrzej Łaskarz urodził się w roku 1362. Był zapewne synem Łaszcza z Gosławic, łowczego konińskiego. Jego bratem był Dersław (Dzierżsław) z Lichenia, łowczy kaliski. Z zapisów Jana Długosza wynika, że był siostrzeńcem Piotra Wysza z Radoliny, do 1412 r. biskupa krakowskiego, a do 1414 - poznańskiego.

Wykształcenie uniwersyteckie uzyskał w Pradze, a w latach 1402–1405 studiował prawo w Padwie. W roku 1405 uzyskał doktorat prawa (dekretów), a promotorem był Piotr Wysz z Radoliny, który był jego wpływowym protektorem. Z rodziną Godziembów z Gosławic, z której pochodził, można wiązać herb z fryzu heraldycznego w kaplicy św. Jakuba Apostoła zwanym Starszym znajdującego się w pocysterskim opactwie w Lądzie nad Wartą.

Karierę duchowną rozpoczynał jako prepozyt włocławski (1392), był kolejno kanonikiem płockim, krakowskim, wrocławskim i poznańskim. Dziekanem krakowskim został w 1413 r. Wybrany w maju 1414 r. na biskupa poznańskiego, w listopadzie tego samego roku wyjechał z delegacją polską na Sobór Powszechny do Konstancji.

Andrzej Łaskarz aktywnie działał w służbie państwa i Kościoła Polskiego. Już w 1397 r. był kanclerzem królowej Jadwigi. Często udawał się z różnego rodzaju misjami dyplomatycznymi do państwa krzyżackiego w Prusach, do cesarza Zygmunta Luksemburskiego, wyjeżdżał też na Węgry. Wraz z kasztelanem kaliskim Januszem z Tuliszkowa; Pawłem Włodkowicem, rektorem Uniwersytetu Krakowskiego; jego bliskim krewnym Mikołajem Kiczką, archidiakonem gnieźnieńskim, znanym jako rektor Uniwersytetu w Padwie (1418) oraz spowinowaconym z nim Zawiszą Czarnym z Garbowa należał Andrzej Łaskarz do grona najwybitniejszych dyplomatów polskich czasów panowania Władysława Jagiełły.

Do kraju powrócił w 1418 r. i od tego czasu zajmował się sprawami diecezji poznańskiej. Od 1420 r. stopniowo odsuwany od znaczących misji dyplomatycznych. W 1422 r. zeznawał jako świadek w procesie polsko-krzyżackim. Zmarł w rodzinnych Gosławicach 23 sierpnia 1426 r., co odnotował nekrolog klasztoru cysterskiego w Lądzie, którego dobrodziejami, od ponad stulecia, byli jego przodkowie oraz brat Dersław z Lichenia.

Z Gosławicami i Andrzejem Łaskarzem wiążą się dwa cenne zabytki architektury średniowiecznej – kościół parafialny św. Andrzeja Apostoła z unikalnym zespołem herbów przedstawionych na wspornikach żebrowania sklepienia oraz zamek, który rozbudował jego bratanek – Jan z Lichenia.

Sesję w konińskim ratuszu otworzył referat Tomasza Gidaszewskiego z Instytutu Historycznego PAN w Poznaniu „Biskup poznański Andrzej Łaskarz. Pomiędzy Koninem a Rzymem.” Uczestnicy konferencji wysłuchali też dr. Pawła Dembińskiego (na zdjęciu w trakcie wystąpienia), który mówił o poznańskiej kapitule katedralnej w czasach Andrzeja Łaskarza, referatu Adama Kozaka (obaj IH PAN Poznań) o kancelarii i dokumentach biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza oraz wystąpienia Jerzego Łojko (MBP Konin) na temat dziedzictwa kulturowego po Andrzeju Łaskarzu. Sesję, którą poprowadził prof. Tomasz Jurek (również IH PAN, Poznań), zakończyła dyskusja.

Jak zapewnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Henryk Janasek referaty z dzisiejszej sesji zostaną opublikowane w formie książkowej.

Dyplomata z Gosławic
Dyplomata z Gosławic
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole