Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPrzydomowy ogród: garść porad i wskazówek

Przydomowy ogród: garść porad i wskazówek

Materiał promocyjny

Dodano:
Przydomowy ogród: garść porad i wskazówek

Coraz częściej decydujemy się na ucieczkę z gwarnych, zatłoczonych miast na tereny podmiejskie lub na wieś. Zwykle dzięki temu zyskujemy na kilku płaszczyznach: nieruchomości takie są tańsze niż mieszkania w miastach, nie musimy martwić się o uciążliwych sąsiadów mieszkających nad nami lub „przez ścianę”, a przede wszystkim mamy możliwość obcowania z naturą – idealnym wręcz do tego celu miejscem jest przydomowy ogródek. Aby jednak spełniał on swoją podstawową funkcję (czyli pozwalał się zrelaksować), nie może to być przypadkowa plątanina zarośli i dzikich kwiatów, a zaplanowana, przemyślana pod każdym względem przestrzeń.

Cel, styl i funkcjonalność

Można się spotkać z opinią, że najważniejszym etapem prac przy zakładaniu ogrodu jest jego odpowiednie zaprojektowanie. Nie jest to prawdą, a przynajmniej nie całą, bowiem zanim w ogóle zabierzemy się za jakieś prace projektowe (lub zlecimy je profesjonaliście), musimy jasno i konkretnie zdefiniować cel posiadania ogrodu. Czy ma to być przestrzeń wyłącznie rekreacyjna, czy też na przykład przewidujemy w niej miejsce na hodowlę warzyw? Czy będą się w nim bawić nasze dzieci? A może mamy psa/kota, którego chcemy wypuszczać do ogrodu? Czy zamierzamy zapraszać znajomych na grilla na świeżym powietrzu, czy ogród będzie raczej naszą intymną enklawą? Ile czasu dziennie możemy poświęcić na pielęgnowanie roślin? Ile pieniędzy planujemy wydać na urządzenie ogrodu? To zaledwie garść najważniejszych pytań, na które musimy znać dokładną odpowiedź przed rozpoczęciem robót, bo wpływają one w sposób zasadniczy na zakres i formę prac, które zostaną wykonane. Warto mieć ten fakt na uwadze.

Ogród po kolei, czyli od czego zacząć?

Załóżmy jednak, że mamy już jasno określone wszystkie najważniejsze sprawy oraz gotowy projekt i przyszła pora na rozpoczęcie prac. Warto zająć się nimi samemu, ponieważ nikt lepiej od nas nie wie, czego dokładnie oczekujemy, a wbrew pozorom przydomowy ogród nie jest aż tak wielkim obszarem, byśmy nie poradzili sobie nawet z przemodelowaniem rzeźby terenu.

Pierwszym etapem prac będzie zawsze wykonanie wszelkich koniecznych robót ziemnych: zaczynamy od uprzątnięcia śmieci (jeśli są) i innych zbędnych przedmiotów/elementów. To jest także idealny moment na wykonanie wszystkich wykopów pod instalację elektryczną – pamiętajmy, by były one odpowiednio głębokie (zwykle około 60-80 cm) i nie zapomnijmy o zrobieniu w odpowiednich miejscach wyprowadzeń pod oświetlenie ogrodowe! Dopiero następne w kolejności jest modelowanie terenu: różnicujemy więc poziom terenu zgodnie z projektem, po czym zabieramy się za stworzenie roślinom odpowiednich warunków do życia.

Zwykle ziemię w przydomowym ogrodzie trzeba wzbogacić, szczególnie jeśli przez wiele lat była ona zaniedbana, zarośnięta chwastami czy jest zwyczajnie uboga. Do nawożenia ziemi w ogrodzie najlepiej zastosować nawozy organiczne (kompost, obornik, nawozy zielone), jednak wiosną warto pokusić się też o dodatkowe wsparcie w postaci nawozów organicznych – do gleb gliniastych stosujemy zbliżoną do maksymalnej dawkę nawozu, w przypadku gleb piaszczystych dawkę minimalną.

Końcowy etap prac to sadzenie roślin. Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, działajmy zgodnie z planem i nie dajmy się skusić niskimi cenami roślin, które nie są przewidziane w projekcie – w naszym ogrodzie, jeśli ma spełniać swą funkcję, nie ma na nie miejsca. Po drugie zwróćmy uwagę na to, by nie kupić roślin przesuszonych lub zwiędniętych, bo to tylko niepotrzebnie zwiększa koszty (drzewka i krzewy powinny mieć zielone liście, pozbawione plam, dziur i przebarwień; ziemia w doniczce z rośliną musi być nawodniona, korzenie nie mogą być suche, a jeśli są owinięte siatką z torfem, upewnijmy się, że jest on wilgotny). Po trzecie wreszcie jeśli zakładamy ogród po raz pierwszy w życiu, skupmy się raczej na roślinach o małych wymaganiach – w ten sposób unikniemy wielu frustracji i rozczarowań, a nasz ogród nie straci nic ze swej urody.

Nowocześnie, czyli minimalistycznie

Jeśli odjąć ogrody tematyczne (w stylu chińskim, japońskim, angielskim, itd.), to w nowoczesnych projektach ogrodów przydomowych generalnie dominują trendy minimalistyczne. Najkrócej rzecz ujmując chodzi o to, by ograniczyć liczbę i kolorystykę roślin do niezbędnego minimum, a przy tym jednocześnie zharmonizować stylistycznie ogród ze stojącym obok domem zarówno pod względem formy, użytych materiałów, jak i gamy barwnej.

Najprościej osiągnąć to dzięki odpowiedniemu doborowi roślin – skupiamy się przede wszystkim na dużych obszarach obsadzonych jednolitą roślinnością, co daje efekt plamy barwnej, a jeśli już decydujemy się na pojedyncze akcenty, to niech rzeczywiście będą one pojedyncze: podkreślamy kilka najistotniejszych detali i eksponujemy wyłącznie wybrane rośliny. Wielką pomocą mogą być tu odpowiednie lampy ogrodowe, których światło dodatkowo wpłynie na odbiór konkretnych fragmentów naszego ogrodu, a całościowo pomoże stworzyć unikalną, nastrojową kompozycję.

Na koniec zaś rada najważniejsza: nie zapominajmy ani przez moment, że ogród przy domu ma być przede wszystkim miejscem, w którym w takiej czy innej formie chcemy się relaksować, nie wahajmy się więc zaprojektować i stworzyć go w taki sposób, by przebywanie w nim sprawiało nam jak największą przyjemność – nawet, jeśli oznacza to ogromny wkład pracy na etapie projektowania i zakładania go. To z nawiązką zaprocentuje w przyszłości.

Przydomowy ogród: garść porad i wskazówek
Czytaj więcej na temat:ogród, porady, nomi
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole