Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury

Kulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury

Dodano:
Kulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury

Dzień Animatora Kultury w Koninie i Kariatydy dla osób zajmujących się upowszechnianiem kultury, edukacją, organizacją czasu wolnego, promocją twórczości artystycznej. A na deser koncert Grzegorza Turnaua.

Dzień Animatora Kultury w Koninie i Kariatydy dla osób zajmujących się upowszechnianiem kultury, edukacją, organizacją czasu wolnego, promocją twórczości artystycznej. A na deser koncert Grzegorza Turnaua.

Po raz kolejny rozstrzygnięty został konkurs o statuetkę „Kariatyda”, którego celem jest uhonorowanie wyróżniających się osób tworzących i wspierających kulturę w subregionie konińskim (Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki, turecki). O przyznaniu statuetki decyduje kapituła konkursu powoływana przez dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Elżbietę Barszcz. W każdej kategorii poprzez tajne głosowanie wyłoniony zostaje laureat oraz osoby, które otrzymują podziękowanie.Statuetki wręczono na scenie konińskiego Oskardu podczas Dnia Animatora Kultury. Statuetki autorstwa Dariusza Przewięźlikowskiego – toruńskiego artysty ceramika – wręczono w następujących kategoriach: animator kultury, twórca, mecenas kultury – sponsor, samorząd lokalny, Kariatyda Nova i Kariatyda Wielka.

Podczas piątkowej uroczystości wręczono również Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mirosławie Dimitrow i Danucie Drzewieckiej przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Spotkanie uświetnił koncert krakowskiego artysty Grzegorza Turnaua.

Laureaci konkursu o statuetkę „Kariatyda 2014”

W kategorii animator kultury statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymała:

Agata Gierłowska – za oddanie muzyce i profesjonalizm w pracy na rzecz rozwoju kultury muzycznej na terenie miasta Słupcy i powiatu słupeckiego. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielka kształcenia słuchu i gitary w Zespole Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy. Od 15 lat prowadzi czterogłosowy mieszany Miejski Chór Kanon, który aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i powiatu. Jej życzliwość, wyrozumiałość i bogate doświadczenie zawodowe bardzo sprzyjają rozwijaniu wokalnych umiejętności i pasji amatorów.

W kategorii twórca statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymał:

Zbigniew Wojnarowski – za twórczą postawę znajdującą wyraz w działalności pisarskiej oraz promocję miasta przez kulturę. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mieszkaniec Konina. Pracował w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, a od 1991 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Przegląd Koniński”, w którym do dziś publikuje rysunki satyryczne. Jest autorem 15 słuchowisk radiowych, napisanych dla Teatru Polskiego Radia, w tym słuchowisk nagradzanych i wyróżnianych w konkursach otwartych oraz zamkniętych Teatru Polskiego Radia na scenariusz oraz słuchowisk i adaptacji nominowanych do sopockich festiwali „Dwa Teatry”. Jest także autorem opowiadań, publikowanych głównie w „Nowej Fantastyce”, a także wielu książek – powieści i opowiadań wydanych w tomach zbiorowych. Większość jego powieści ukazała się pod pseudonimem Dominika Stec, a akcja niektórych z nich rozgrywa się w realiach Konina. Jako autor współpracuje z prestiżowymi polskimi oficynami wydawniczymi, a jego książki dostępne są w księgarniach w całej Polsce.

W kategorii mecenas kultury - sponsor statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymał:

Filip Wilczyński – za wrażliwość na potrzeby lokalnego środowiska oraz bezinteresowne wspieranie projektów muzycznych. Współzałożyciel stowarzyszenia inArt. Sponsor wydarzeń kulturalnych. Pieniądze traktuje jako narzędzie do realizacji projektów kulturalnych. Wspiera projekty muzyczne na terenie kraju, nie zapominając o Koninie. Jak mówi: w Koninie wypoczywa i tu chce realizować kolejne plany kulturalne. 

W kategorii Kariatyda Nova statuetkę otrzymał:

Szymon Wieczorkiewicz - za nieustanny rozwój pasji muzycznej oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju kultury muzycznej. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu klasycznego. Obecnie studiuje kontrabas jazzowy na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w swojej macierzystej uczelni. Jest pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Koninie, uczy też w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim i Kramsku. Jest muzykiem wszechstronnym, czynnie działa zawodowo i udziela się jako muzyk w orkiestrach symfonicznych, dętych, big bandach oraz zespołach kameralnych o charakterze jazzowym i klasycznym. Muzykuje z grupą przyjaciół tworząc „Tango Nuevo Quintet”, który wykonuje muzykę Astora Piazzoli. Wśród jego zainteresowań znajduje się również muzyka klezmersko-żydowska. Bierze udział w projektach gwiazd muzyki polskiej (np. Zbigniew Wodecki, Urszula Dudziak, Lora Szafran, Janusz Szrom), nie zapominając jednak o wspieraniu działań lokalnych instytucji kultury w Koninie i powiecie konińskim.

W kategorii samorząd lokalny statuetkę „Kariatyda 2014” otrzymał:

Józef Nowicki – za tworzenie warunków do rozwoju życia kulturalnego miasta Konina. Prezydent miasta Konina. Nieustannie wspiera konińskie placówki kultury oraz inne podmioty zajmujące się działalnością kulturalną i artystyczną w realizacji ambitnych pomysłów i zapewnianiu bogatej oferty przedsięwzięć kulturalnych. Dzięki otwartości na potrzeby środowiska umożliwia zapraszanie do Konina artystów i twórców najwyższej rangi w ramach licznych festiwali, przeglądów czy konkursów.

Kariatyda Wielka

Andrzej Wójciński - za serce oddane muzyce i trwającą wiele lat, niezwykle cenną i owocną pracę dydaktyczną. Absolwent PWSM w Warszawie, nauczyciel oraz kompozytor. W latach 1982-87 pełnił funkcję wicedyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, a w latach 1999-2006 był jej dyrektorem. Jest autorem kilkudziesięciu kompozycji i opracowań utworów dla dzieci i młodzieży. Od 35 lat prowadzi orkiestrę symfoniczną PSM w Koninie, z którą koncertuje w kraju i za granicą. Jest twórcą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego dla dzieci i młodzieży w Koninie (odbyło się 18 edycji), Ogólnopolskiego Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, Turnieju Muzycznego o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Słupeckich Spotkań Muzycznych. W latach 1982-87 był prelegentem Krajowego Biura Koncertowego oraz publicystą muzycznym lokalnych czasopism. Jest także animatorem życia muzycznego w regionie: zorganizował ponad 350 koncertów kameralnych i symfonicznych. Jego uczniowie zdobyli ponad 60 nagród i wyróżnień na różnorodnych konkursach i festiwalach – od regionalnych po międzynarodowe.

 

 

 

 

 

Kulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury
Kulturalny dzień dla twórców i pracowników kultury
DSC00905
DSC00909
DSC00916
DSC00921
DSC00923
DSC00930
DSC00941
DSC00943
DSC00946
DSC00947
DSC00951
DSC00953
DSC00954
DSC00955
DSC00956
DSC00958
DSC00960
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole