Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLeczenie hipnozą, czyli hipnoterapia dla początkujących

Leczenie hipnozą, czyli hipnoterapia dla początkujących

Materiał promocyjny

Dodano:
Leczenie hipnozą, czyli hipnoterapia dla początkujących
materiał promocyjny

Hipnoterapia należy do form terapeutycznych, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Choć w tradycji wielu kultur stosuje się ją od wieków, dla większości osób hipnoza jako metoda terapii, wciąż jest owiana mgłą tajemnicy. W poniższym artykule poznamy genezę tej praktyki, dowiemy się, jak wygląda spotkanie z hipnoterapeutą oraz odpowiemy na pytanie, co można zyskać dzięki hipnoterapii.

Historia hipnoterapii

Początki hipnoterapii sięgają czasów cywilizacji starożytnych, a konkretnie ludów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pierwsze istotne wzmianki o używaniu hipnozy w celach medycznych znajdziemy w Indiach w postaci specjalnych budowli nazywanych "świątyniami snu", w których medycy wykorzystywali sugestie hipnotyczne do leczenia rozmaitych chorób wewnętrznych.

Przez wieki hipnoterapia była obecna w tradycjach kulturowych na całym świecie, choć nie zawsze określana była tym mianem. Sam termin "hipnoza" wprowadził dopiero w XIX wieku James Braid, szkocki lekarz, który opierał się na wynikach badań Franza Mesmera, twórcy koncepcji magnetyzmu zwierzęcego. Na swoim znaczeniu zyskała w XX wieku za sprawą dwóch sławnych psychiatrów, Sigmunda Freuda oraz Miltona H. Ericksona.

Na czym polega i jak wygląda hipnoterapia?

Współczesna hipnoterapia jest formą komunikacji z podświadomością klienta, czyli obszarem w umyśle człowieka przechowującym treści, których sobie nawet nie uświadamiamy, np. wyparte wspomnienia, utarte przekonania czy ukryte kompleksy. Dzięki hipnozie hipnoterapeuci otrzymują dostęp do podświadomości, gdzie za pomocą symboli, metafor lub pozytywnych afirmacji pobudzają umysł do dokonania pewnej zmiany w zachowaniu, np. pozbycia się paskudnego nawyku lub usunięcia problematycznych bodźców bólowych.

W skrócie można powiedzieć, że sugestie hipnotyczne przekazywane podczas hipnoterapii działają jak instrukcja dla robota — terapeuta programuje określone działania w podświadomości, które następnie są odtwarzane w fazie świadomości. 

Jak wygląda seans hipnotyczny? Najpierw określa się cel terapii i rodzaj problemu, a potem po serii pytań następuje sesja relaksacyjna, która pozwala zwiększyć poczucie rozluźnienia u osoby badanej — długość trwania tej części zależy głównie od nastawienia klienta i chęci współpracy z hipnoterapeutą. W kolejnym kroku występuje właściwy stan hipnozy, a następnie wyjście z transu. Warto zauważyć, że hipnoterapia online, ma taki sam schemat działania oraz taką samą skuteczność.

Na jakie dolegliwości stosuje się hipnoterapię?

Współczesna hipnoterapia wykorzystuje różnorodne techniki wspierające klientów, z których każda oddziałuje na inne dolegliwości. Z tego powodu hipnoterapeuci najczęściej wykorzystują:

  • indukcję sugestii, w której wykorzystuje się hipnozę do wprowadzenia pozytywnych zmian;
  • hipnozę regresyjną polegającą na retrospekcji, czyli powrotu do kluczowych wydarzeń z przeszłości klientów odpowiadających za niepożądane zachowania i objawy;

Z powyższego wynika, że hipnoterapię z powodzeniem można wykorzystywać jako wsparcie w procesie pozbywania się wielu dolegliwości i uciążliwych objawów, nawyków, schematów myślenia.

Więcej: https://znajdzterapie.pl/hipnoterapia-wszystko-co-warto-wiedziec/

Czytaj więcej na temat:zdrowie, hipnoza
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole