Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMuzeum na wynos. Licheńskie zbiory opuszczają gabloty

Muzeum na wynos. Licheńskie zbiory opuszczają gabloty

Dodano:
Muzeum na wynos. Licheńskie zbiory opuszczają gabloty
Historia

Licheńskie muzeum wychodzi w teren. To znaczy, że aktywnie uczestniczy w pokazywaniu historii, także tej regionalnej.

Kolejna lekcja z serii "Muzeum na wynos" odbyła się w Szkole Podstawowej nr 15 w Koninie. Pracownicy Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rozmawiali z uczniami na różne historyczne tematy. W ten sposób starają się propagować wiedzę i zbiory. Uczniowie mieli za to wyjątkową okazję na bezpośredni kontakt z eksponatami, które na co dzień można oglądać w muzealnych gablotach.

-  Twórca naszego muzeum ks. Józef Jarzębowski gromadził kolekcję historycznych pamiątek i dokumentów z myślą o uczniach mariańskiego gimnazjum na Bielanach. Cieszymy się, że możemy kontynuować misję, którą ks. Józef zapoczątkował a zgromadzone przez niego eksponaty nadal służą młodym Polakom i pomagają poznawać historię naszej Ojczyzny – mówi Anita Rossa z licheńskiego muzeum.

Uczniowie zobaczyli na „własne oczy” grafiki z epoki, wycinki z francuskiej prasy z XIX w., pieczęć Rządu Narodowego z czasu Powstania Styczniowego, a więc część eksponatów dotyczących tego wycinka historii. 

- Rozmawialiśmy o Powstaniu Styczniowym, o przyczynach jego wybuchu, przebiegu i skutkach. Czy kobieta mogła być adiutantem dyktatora powstania? Czy Traugutt poza tym, że był zdolnym wojskowym miał też inne talenty? Oczywiście! Historia Henryki Pustowojtówny i akwarela namalowana przez Romualda Traugutta wzbudziły duże zainteresowanie – czytamy w opisie muzealnego spotkania.

Nie zabrakło także informacji o Powstaniu Styczniowym w regionie konińskim. Najważniejsze bitwy, dowódcy, rycina przedstawiająca bitwę pod Bieniszewem z francuskiego tygodnika, to tylko wstęp do wielu ważnych historycznych informacji. Było także o Maksymilianie Tarejwo, a młodzież  z Piętnastki mogła zobaczyć oryginalną fotografię ojca Tarejwy z muzealnych zbiorów.

Fot. SP 15 w Koninie 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole