Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPrzystań. Tam będzie można znaleźć bezpłatną pomoc psychologiczną

Przystań. Tam będzie można znaleźć bezpłatną pomoc psychologiczną

Materiał promocyjny

Dodano:
Przystań. Tam będzie można znaleźć bezpłatną pomoc psychologiczną
materiał promocyjny

fot. archiwum

Od lutego najprawdopodobniej ruszy nowy projekt m.in. pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z powiatu konińskiego oraz miasta Konina. Fundacja „Mielnica” działająca wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Koninie otrzymała na ten cel ponad 5 mln zł.

Do końca września ubiegłego roku, fundacja „Mielnica” wspólnie z powiatem konińskim prowadziła Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Przez 16 miesięcy trwania tego projektu, z pomocy specjalistów skorzystało blisko 400 dzieci!

– Nie ukrywamy, że przerosło to nasze najśmielsze oczekiwania. Sądziliśmy, że wskazanych w projekcie 300 dzieci to będzie za dużo. Tymczasem siły Centrum nie były możliwe przepracować takiej liczby dzieci, jaka się do nas zgłaszała – mówi Nikola Juzala-Grabowska z fundacji „Mielnica”. - To pokazuje, że problem jest bardzo szeroki. Trudno zdiagnozować i powiedzieć o jednym temacie wiodącym. Wiek beneficjentów również był zróżnicowany. Od kilkuletnich dzieci po nastolatków, którzy mierzą się z nadmierną presją w szkole, czy niezrozumieniem w domu. Kilka razy zdarzyło się, że nastolatek sam się zjawił po pomoc. Rodzice twierdzili, że nie jest ona potrzebna. Kiedy jednak się z nimi kontaktowaliśmy, żaden rodzic nie odmówił udziału w terapii – dodaje.

Fundacja wespół z powiatem konińskim szukała dalszych możliwości pomocy.

- Przywiązujemy dużą wagę do zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zapadła decyzja, żeby w partnerstwie zrealizować kolejny projekt, który otoczy opieką naszych mieszkańców – mówi Krzysztof Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych oraz pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami w Starostwie Powiatowym w Koninie. – Mając doświadczenie z realizacji projektu Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, w którym wsparciem i pomocą obejmowaliśmy również mieszkańców Konina i tym razem nie będziemy zamykać drzwi – dodaje.

Na prowadzenie projektu „PrzySTAŃ” Centrum Usług Społeczno-Zdrowotnych Powiatu Konińskiego, pozyskano ponad 5 mln zł z unijnych funduszy dla Wielkopolski.

– Jedno z zadań dotyczyć będzie opieki specjalistycznej dla dzieci i młodzieży. Tam oprócz psychologa, psychoterapeuty będzie też pomoc innych specjalistów, indywidualnie do potrzeb beneficjentów – mówi Nikola Juzala-Grabowska. – Innym zdaniem będzie opieka wytchnieniowa dla osób niepełnosprawnych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi – dodaje.

Dom, w którym jednorazowo będą mogły przebywać cztery osoby, będzie się mieścił w Mielnicy Dużej w gm. Skulsk. Opieka wytchnieniowa będzie mogła trwać maksymalnie trzy miesiące.

– Zorganizowanie takich miejsc wiąże się z remontem i dostosowaniem ich do potrzeb, ale także przygotowaniem kadry do całodobowego wsparcia – podkreśla Nikola Juzala-Grabowska. – Jesteśmy na etapie podpisywania projektu i umowy. Mamy nadzieję, że uda się ruszyć z pełną ofertą od lutego – dodaje.

„Mielnica” może liczyć na pełne wsparcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

– W czasie trwania projektu miałam kontakt z beneficjentami. Znaleźli w nim kompleksową opiekę. Widziałam matki, które były w terapii z trójką dzieci. To są bardzo ważne i poważne sprawy. Ogromnie się cieszymy, że fundacja podjęła taką inicjatywę i mieszkańcy zarówno powiatu jak i miasta będą mieli dostęp do pomocy – mówi Elżbieta Sroczyńska, dyrektor PCPR w Koninie.

Centrum, tak jak w poprzednim projekcie, mieścić się będzie przy ul. Szpitalnej 43 w Koninie. Pomoc uzyska tam 300 dzieci i młodzieży z deficytami zdrowotnymi, 220 osób z niepełnosprawnościami, a także ich 150 opiekunów. Finansowanie CUSZ jest zapewnione do końca 2026 roku.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027 (FEW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytet 6: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), Działanie 6.13: Usługi społeczne i zdrowotne.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole