Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSerwery dedykowane – co warto o nich wiedzieć?

Serwery dedykowane – co warto o nich wiedzieć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Serwery dedykowane – co warto o nich wiedzieć?
materiał promocyjny

Większość aplikacji działa obecnie jako maszyny wirtualne na sprzęcie serwerowym, którego zasoby współdzielą z innymi. Ale nadal istnieją programy, które z różnych powodów działają na własnym, wyraźnie przypisanym sprzęcie. Takie urządzenia nazywa się serwerem dedykowanym. Co warto o nim wiedzieć i w jakich sytuacjach opłaca się z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Czym jest serwer dedykowany?

Termin serwer dedykowany jest używany do określenia fizycznie niezależnego serwera. Jest on stosowany specjalnie w określonym celu lub tylko przez jednego klienta indywidualnego, tak aby wszystkie dostępne zasoby techniczne były osiągalne wyłącznie dla niego. Serwer dedykowany może być zatem przeznaczony dla konkretnej usługi lub konkretnego klienta. Serwerem, który służy tylko do określonego celu, może być na przykład serwer bazy danych lub poczty e-mail, a takim, z którego korzysta tylko jeden klient, może być np. hosting sklepu internetowego.

Bezpieczeństwo i wydajność serwera dedykowanego

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których warto korzystać z serwera dedykowanego zamiast oszczędzającej zasoby, tańszej i znacznie bardziej elastycznej maszyny wirtualnej. Często chodzi o zwiększone bezpieczeństwo – gdy aplikacja znajduje się na fizycznie odseparowanym sprzęcie, minimalizuje dostęp i ułatwia kontrolę nad danymi. Ale nie tylko — również wysokie lub bardzo specyficzne wymagania dotyczące wydajności również mogą sugerować działanie zasobu na niezależnym sprzęcie, dlatego np. energochłonne aplikacje biznesowe są często uruchamiane na dedykowanych serwerach.

Wiele aplikacji na serwerze dedykowanym?

„Dedykowany” niekoniecznie oznacza, że na serwerze działa tylko jedna aplikacja. Chodzi przede wszystkim o to, aby tylko jeden klient miał dostęp do wynajętych zasobów serwera. Od niego zależy, czy uruchomi jedną, czy kilka aplikacji – serwer nadal jest przeznaczony tylko dla niego. Dlatego też taka usługa kosztuje więcej niż serwer wirtualny z wydzielonymi zasobami. Fakt, że niezbędne zasoby są stale dostępne u usługodawców, skutkuje ultrakrótkimi czasami realizacji, rzędu minut, a nawet sekund. Trudno to porównać z wewnętrznym środowiskiem centrów danych, w którym od zamówienia do dostarczenia serwera często mijają tygodnie, a nawet miesiące. To ogromna zaleta, zwłaszcza gdy trzeba szybko poszerzyć zasoby.
Serwery dedykowane kosztują znacznie więcej niż np. serwery wirtualne czy hosting współdzielony. W zamian oferują jednak również liczne zalety, takie jak maksymalną elastyczność i swoboda podczas konfiguracji serwera, czy własny adres IP, który nie jest udostępniany innym użytkownikom. Ważne jest też ich duże bezpieczeństwo i  ochrona naszych danych.

Czytaj więcej na temat:hosting, internet, infrastruktura
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole