Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyOtwarcie wystawy Bartosza Kokosińskiego

Otwarcie wystawy Bartosza Kokosińskiego

"Nic nie jest prawdziwe, ale wszystko możliwe"

Dodano:
Otwarcie wystawy Bartosza Kokosińskiego

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Kiedy: 9 października, g. 18.00

Wstęp wolny

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Kiedy: 9 października, g. 18.00

Wstęp wolny

Od 9 października (wernisaż, g. 18.00) w Galerii CKiS Wieża Ciśnień będzie można oglądać niezwykłe obiekty Bartosza Kokosińskiego.

Wystawę tworzą prace oscylujące pomiędzy tradycyjnym malarstwem a instalacją.

„Obrazy pożerające rzeczywistość Kokosińskiego nie mają nic wspólnego z romantycznym gromadzeniem memorabiliów, tu upchniętych na płótnie zamiast w skrzyni. Jego prace to swoisty konglomerat pokawałkowanych rzeczywistości, które zawierają w sobie element refleksyjnej nostalgii zapewniający nie tylko ich wielowymiarowe odczytanie, ale i współtworzenie nowego jutra”. (fragment tekstu „Pożerać i trawić. Obrazy pożerające rzeczywistość a nostalgia.” Ulrike Payerhofer w tłum. K. Banach)

Bartosz Kokosiński urodził się w 1984 r. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa uzyskał pod kierunkiem prof. Andrzeja Bednarczyka w 2009 r.
Artysta zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów, tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Jest twórcą prac malarskich, obiektów, instalacji i video.
W 2014 r. zajął I miejsce w rankingu młodych artystów „Kompas Młodej Sztuki”. Jest kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartosz Kokosiński w wywiadzie udzielonym Marcie Lisok („Dzikusy. Nowa sztuka ze Śląska”, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katowice 2014) zaznacza: „W moich obiektach bardzo istotne jest używanie oryginalnych przedmiotów, tworzących tematyczne kolekcje, np. religijne czy militarne.

Ważna jest ukryta historia, np. w przedmiotach kultu czy w oryginalnych pistoletach, bagnetach, mundurach (…). Być może właśnie od tych narzędzi ginęli ludzie. Wierzę, że dzięki tym prawdziwym, choć ukrytym historiom przedmiotów, same prace mają większą moc symboliczną i intensywniej działają na wyobraźnię odbiorców. Ważne jest też doświadczanie miejsc pochodzenia materiałów, jak Maryjki z Lichenia do „Pamiątki z pielgrzymki”, pchle targi z indywidualnymi historiami sprzedających, podróże po Polsce i nie tylko; ziemia z Betlejem czy z Jerozolimy.

Na pytanie gdzie szuka rekwizytów do swoich instalacji-obrazów, odpowiada: „Jestem wyczulony na przedmioty i obserwuję otoczenie, ulice, śmietniki, ale i tak głównie łowię materiały na pchlich targach i aukcjach internetowych, ponieważ do każdego obrazu zbieram wyselekcjonowane kolekcje tematyczne. (…) Raz mailowo skontaktowałem się z myśliwym, który wysłał mi zdjęcie ścian od podłogi po sam sufit obwieszonych trofeami, i zapytał, które chcę. (…)

Wernisaż 9 października, g. 18.00.
Wystawę można oglądać do 31 października.

Otwarcie wystawy Bartosza Kokosińskiego
Otwarcie wystawy Bartosza Kokosińskiego
Czytaj więcej na temat:wystawa, wernisaż, sztuka, galeria
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole