Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyspektakl "Król Maciuś I" w Kopalni Soli w Kłodawie

spektakl "Król Maciuś I" w Kopalni Soli w Kłodawie

Dodano:
spektakl "Król Maciuś I" w Kopalni Soli w Kłodawie

Gdzie: Kopalnia Soli w Kłodawie

Kiedy: 1 lipca 2016 r.

Wstęp wolny, w artykule ważne informacje dla widzów.

Gdzie: Kopalnia Soli w Kłodawie

Kiedy: 1 lipca 2016 r.

Wstęp wolny, w artykule ważne informacje dla widzów.

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza na spektakl Teatru Figur Kraków pt. „Król Maciuś I” 1 lipca br. do Kopalni Soli w Kłodawie.

Zrealizowane w technice cieniowej, w planie lalkowym przedstawienie zostanie zaprezentowane 600 metrów pod powierzchnią ziemi!

To wyjątkowe wydarzenie zostało pomyślane jako finał edukacyjnego projektu „Teatr cieni – kopalnia możliwości”, który konińskie CKiS realizuje przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób działania rozpoczęte w marcu właśnie w Kłodawie zatoczą krąg i w sensie geograficznym wrócą do początkowego punktu.

Prezentacja profesjonalnego spektaklu w technice teatru cieni wymaga odpowiednich warunków. Warto zatem wyzyskać specyfikę miejsca i fakt funkcjonowania na tym terenie jedynej w Polsce kopalni soli, która działa nieprzerwanie od 1949 r. Otwarta tam w 2004 r. Podziemna Trasa Turystyczna umożliwi wykonanie spektaklu z repertuaru Teatru Figur, z udziałem publiczności, przy zachowaniu wymaganych zasad bezpieczeństwa.

W Kopalni Soli Kłodawa w 2007 r. odbył się  pierwszy koncert – filharmoników kaliskich, zatem istnieją możliwości realizacji działania artystycznego w tej trudnej, choć oryginalnej przestrzeni. Taki pomysł wpisuje się w koncepcję nadawania nowych znaczeń miejscom, które dotąd nie kojarzyły się z aktywnością kulturalną. 

Reżyserka i szefowa TFK Dagmara Żabska tak mówi o jednym ze swoich najnowszych spektakli: „Maciuś Pierwszy nie jest – wbrew obiegowym opiniom i szybkim recenzjom – oczywistą pozycją dla dzieci ani też rodziców. Książka jest przepełniona smutkiem, rodzice umierają, a osamotniony, mały idealista przegrywa.

Dodatkowo język jest anachroniczny, opisy długie, a sposób pokazywania świata - według dzisiejszych standardów - całkiem niepoprawny. Mimo to, zdecydowałam się podjąć inscenizacji powieści, gdyż dotyka dwóch istotnych dla mnie kwestii – dorosłości i kondycji świata.

Historia Maciusia jest pretekstem do tego, aby opowiedzieć o świecie, który nie jest jednoznaczny. O świecie, w którym jest zdrada i samotność, i kłamstwo. Świecie, w którym podejmujemy złe decyzje i ponosimy tego konsekwencje. Co wcale nie musi oznaczać końca świata, natomiast musi - zmianę planów. Maciuś nie będzie już nigdy królem. Oczywiście, że chciał dobrze dla wszystkich, miał fajne pomysły, ale równocześnie - nie miał szans. Bo chociaż odziedziczył królestwo po tacie-królu, nie odziedziczył jego mądrości. Czasami nie jest tak, jakbyśmy chcieli. Czasami mamy złe pomysły. Może Maciuś zostanie niezwykłym filozofem, najlepszym kierowcą rajdowym, a może zwykłym człowiekiem”.

UWAGA!!! – WAŻNE INFORMACJE DLA WIDZÓW SPEKTAKLU
Ze względu na specyfikę miejsca wszystkich zainteresowanych udziałem w tym wyjątkowym wydarzeniu (zarówno grupy jak i indywidualnych uczestników) prosimy o stawienie się w Kopalni Soli w Kłodawie o godzinie 15.30.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 17.00 i potrwa godzinę, natomiast kopalniane procedury wymagają, aby wszyscy pojawili się na miejscu odpowiednio wcześniej.

Do 24 czerwca CKiS przyjmuje zapisy grupowe oraz indywidualne pod nr telefonu: 63 243 63 50.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, uczestnicy dojeżdżają na koszt własny. Kopalnia dysponuje parkingiem, na którym można nieodpłatnie zostawić samochód osobowy lub autokar.
 

Wydarzenie adresowane jest do dzieci powyżej 7 roku życia, niedostępne dla osób niepełnosprawnych.

Opiekunów grup zorganizowanych prosimy o pobranie ze strony internetowej Kopalni http://www.sol-klodawa.com.pl/turystyka lub pod linkiem: http://www.sol-klodawa.com.pl/media_futurecms/file/2230_pl_lista_dla_grup_szkolnych.pdf formularzy oraz wpisanie na nie wszystkich osób, które będą zjeżdżać pod powierzchnię. Te listy należy mieć ze sobą w 3 egzemplarzach.

Wszyscy uczestnicy zjeżdżają do kopalni na własną odpowiedzialność – przed zjazdem należy podpisać stosowne oświadczenie.

Uczestników obowiązuje pełne, sportowe obuwie na płaskim obcasie oraz wygodna, adekwatna do pory roku, odzież. W podziemnej części kopalni utrzymuje się, w miarę stała, temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza.
Wszyscy otrzymują hełmy ochronne.

Przeciwwskazania zdrowotne do zjazdu na dół:
•    Niewydolność krążeniowa i oddechowa,
•    Choroby z nadciśnieniem tętniczym,
•    Klaustrofobia, epilepsja nieustabilizowana
•    Niepełnosprawność ruchowa ograniczająca samodzielne poruszanie się,
•    Niewyrównana cukrzyca,
•    Przebyty udar mózgu,
•    Nieskorygowane poważne wady wzroku i słuchu,
•    Inne choroby potęgowane przez nagłą zmianę ciśnienia atmosferycznego związanego ze zjazdem do podziemi.

spektakl
Czytaj więcej na temat:spektakl, dzieci, teatr, CKiS
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole