Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyBył jazz i Feliks Falk w Kinie Centrum

Był jazz i Feliks Falk w Kinie Centrum

Dodano: , Żródło: KDK
KINO STUDYJNE CENTRUM
Feliks Falk
Bożena Adamek, Andrzej Grabarczyk, Kazimierz Wysota, Andrzej Chichłowski, Jacek Strzemżalski, Jacek Sas-Uhrynowski, Michał Bajor, Jerzy Gudejko, Kazimiera Nogajówna, Jan Peszek, Witold Pyrkosz, Paweł Nowisz, Piotr Machalica, Bogusław Sochnacki, Ed
96 minut
Dramat
Był jazz i Feliks Falk w Kinie Centrum

Gdzie: Kino Studyjne Centrum

Kiedy: 21 kwietnia 2015, 13:00, 17:00

Bilety 13/15 zł

Gdzie: Kino Studyjne Centrum

Kiedy: 21 kwietnia 2015, 13:00, 17:00

Bilety 13/15 zł

Spotkanie z Feliksem Falkiem, reżyserem filmów takich jak „Szansa”, „Wodzirej”, „Samowolka”, „Joanna” czy ostatnio – „Komornik”, odbędzie się w Kinie Studyjnym CENTRUM 21 kwietnia 2015 roku. Twórca filmowy będzie rozmawiał z młodymi ludźmi, studentami Akademii Filmowej OTWÓRZ OCZY!, a po seansie popołudniowym podejmie też dyskusję z widzami dorosłymi. Rozmowa będzie się toczyć na temat jego obrazu „Był jazz”.

Na dwa pokazy specjalne tego dnia zapraszają Państwa Akademia OTWÓRZ OCZY! i Koniński Dom Kultury. Przypomnijmy, że Falk gościł w Kinie CENTRUM w 2005 roku z okazji premiery „Komornika”. Obraz został nagrodzony wówczas Złotymi Lwami XXX FPFF w Gdyni za Najlepszy Scenariusz, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską (Andrzej Chyra) i Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą (Kinga Preis), był również polskim kandydatem do Oskara. Wtedy również reżyser spotkał się z widzami Kina CENTRUM, by porozmawiać o pułapkach, jakie czyhają na człowieka, budującego swoją zawodową karierę.

Tym razem, 21 kwietnia o 13.00 w Kinie CENTRUM, odbędzie się pokaz specjalny adresowany do młodzieży skupionej w Akademii Filmowej OTWÓRZ OCZY! Po filmie rozmowę z twórcą poprowadzi Katarzyna Kubacka, szefowa tego edukacyjnego projektu. Młodzi widzowie obejrzą film Feliksa Falka, który został zrealizowany w 1981 roku, dla nich będą to czasy zamierzchłe, historia, którą znają z podręczników, a obraz reżysera przeniesie ich w czasie jeszcze dalej – do stalinowskich lat 50., kiedy w kraju panował terror, ale i rozkwitał jazz. – Ten cały czas był przeciwko czemuś – mówi jeden z bohaterów filmu Falka. – Był jakąś reakcją. Ale myśmy wtedy o tym nie wiedzieli. Gdyby nas ktoś zapytał, dlaczego go gramy, odpowiedzielibyśmy: Bo lubimy. Ma rytm, którego nie mają ani walczyki, ani pieśni masowe.

Film Feliksa Falka „Był jazz” jest hołdem dla pierwszych, „podziemnych” zespołów, próbujących w stalinowskiej Polsce grać zakazaną czarną muzykę amerykańską. Kanwą scenariusza są autentyczne dzieje słynnej łódzkiej grupy Melomani pod wodzą Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza (jazzman pojawi się na ekranie we własnej osobie, podobnie jak autor zdjęć – Witold Sobociński). Akcja toczy się w pierwszej połowie lat 50. Do Łodzi przyjeżdża z Poznania Jacek Karpiński. Zatrzymuje się w domu Witka, który wspólnie z kolegami gra w zespole muzycznym. Na co dzień orkiestra wykonuje jedynie słuszny repertuar. Nieoficjalnie zaś chłopcy z zapałem szlifują ukochane standardy jazzowe. Jacek szybko do nich dołącza. Jego umiejętności w grze na banjo budzą bowiem uznanie reszty instrumentalistów. Niestety, uprawianie niedozwolonej muzyki nie obywa się bez smutnych konsekwencji. Młodzi wykonawcy co chwila tracą pracę, padają ofiarą nieustannych szykan i prześladowań. W filmie Feliksa Falka nie ma głównego bohatera. Zamiast tego jest kilka równoprawnych wątków ludzi, dla których jazz stał się sposobem na życie. Świetne aktorstwo młodych aktorów przydało tym postaciom wyrazistości i autentyzmu. Wielkim atutem filmu są też piękne zdjęcia Witolda Sobocińskiego i oczywiście muzyka, wykonywana przez zespół Old Timers (opis za: filmpolski.pl).

W obsadzie aktorskiej zobaczymy: Bożenę Adamek, Andrzeja Grabarczyka, Kazimierza Wysotę, Andrzeja Chichłowskiego, Jacka Strzemżalskiego, Jacka Sasa-Uhrynowskiego, Michała Bajora, Jerzego Gudejko, a także Kazimierę Nogajównę, Jana Peszka, Witolda Pyrkosza, Pawła Nowisza, Piotra Machalicę, Bogusława Sochnackiego, Edwarda Żentarę i innych. Obraz Falka należy do kina rozrachunkowego, jest dramatem polityczno-obyczajowym. Z powodu stanu wojennego na ekrany wszedł dopiero w 1984 roku. Otrzymał wówczas Nagrodę Polskiego Archiwum Jazzu na FPFF w Gdyni i Grand Prix – Wieli Jantar Na Koszalińskim Festiwalu „Młodzi i Film”.

Drugi seans, dla koninian odbędzie się o godz. 17.00. Po nim również Feliks Falk spotka się z widzami. Nauczycieli, którzy uczestniczą z młodzieżą w pokazach Akademii Filmowej OTWÓRZ OCZY! odsyłamy pod link serwisu www.edukacjafilmowa.pl, gdzie znajdą wszelkie informacje na temat filmu „Był jazz” w reżyserii Feliksa Falka. http://www.edukacjafilmowa.pl/materialy-edukacyjne/analizy-filmow/item/1269-by%C5%82-jazz Zapraszamy.

Był jazz i Feliks Falk w Kinie Centrum
Czytaj więcej na temat:KDK film
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole