LM.plSportStart piąty w Polsce. Do finałów zabrakło naprawdę niewiele

Start piąty w Polsce. Do finałów zabrakło naprawdę niewiele

O włos szczypiorniści Startu Konin przegrali awans do finału mistrzostw Polski juniorów młodszych. We Wrocławiu zespół Marka Salzmana zanotował zwycięstwo, remis i porażkę.

W turnieju półfinałowym koninianie mierzyli się z zespołami Agrykoli Warszawa, Wybrzeża Gdańsk i Śląska Wrocław. Awans do finału uzyskiwały dwie najlepsze drużyny po trzech spotkaniach.

Pierwszy mecz Start grał z Agrykolą Warszawa. Koninianie rozpoczęli starcie bardzo dobrze, bo od prowadzenia 4:0. Z kolejnymi minutami gra się wyrównywała, a warszawiacy regularnie odrabiali straty, a nawet wyszli na prowadzenie. Po pierwszej połowie to właśnie Agrykola prowadziła. Przewaga zespołu ze stolicy zwiększyła się w drugiej odsłonie. W ostatnich dziewięciu minutach Start zdołał odrobić straty i 20 sekund przed końcem, posiadając piłkę, przegrywał 31:32. Świetnie rozegrana akcja w ataku zakończona rzutem Marcela Urbańskiego dała koninianom remis 32:32.

Jeszcze lepiej drużyna Marka Salzmana spisała się w drugim spotkaniu ze Śląskiem Wrocław. Pierwsza połowa należała co prawda do gospodarzy turnieju, którzy wygrali ją 11:7, ale w drugiej odsłonie popis swojej gry zaprezentowali koninianie. Start bronił niezwykle twardo. W końcówce świetnie między słupkami spisał się Sebastian Hybsz, a dwukrotnie do siatki rywali trafił Rafał Kałecki, dając tym samym zwycięstwo 21:19.

Takie wyniki sprawiały, że o awansie do finału decydował ostatni mecz z Wybrzeżem Gdańsk. Niestety zespół z Pomorza bardzo dobrze rozpoczął mecz, uzyskując szybko prowadzenie 6:1. Po pierwszej połowie ta przewaga wzrosła do ośmiu bramek. Słaba skuteczność w ataku Startu spowodowała ostateczną porażkę 24:36.

Jednocześnie wyniki pozostałych spotkań spowodowały, że koninianie uplasowali się na trzecim miejscu turnieju z trzema oczkami na koncie. Do awansu zabrakło naprawdę niewiele – taki sam dorobek punktowy miała bowiem druga w tabeli Agrykola Warszawa. Start ostatecznie został sklasyfikowany na piątym miejscu w Polsce, co jest ogromnym sukcesem drużyny Marka Salzmana.

- Jesteśmy piątą drużyną w Polsce w tej kategorii wiekowej. Zaszliśmy bardzo daleko, zabrakło niewiele. Z każdym turniejem poziom wzrastał  o sto procent. Cały sezon pracowaliśmy na ten sukces.  Najpierw trzeba było pokonać rywali z Wielkopolski, potem grać aż trzy centralne turnieje. To naprawdę dużo kosztuje: zdrowia, wyrzeczeń i treningu. Tym właśnie różnimy się od sportów indywidualnych. Co dwa lata jedna szansa gry o medal, a po drodze lekko licząc 25 meczów do rozegrania. Gratulacje dla drużyny i największe słowa uznania. Taka ekipa nie trafia się często – mówił po turnieju trener juniorów młodszych Startu Konin, Marek Salzman.

Start Konin: Sebastian Hybsz, Łukasz Kosmowski, Piotr Różycki, Marcel Urbański, Adam Śnihur, Kamil Kieliszkowski, Adrian Franaszek, Rafał Kałecki, Adrian Grzelka, Olgierd Piaskowski, Piotr Kołtunowicz, Albert Szczypiorski, Hubert Sobczak, Krzysztof Zimny, Kamil Nadlewski, Mateusz Mikuła, Mikołaj Marcinkowski.