Skocz do zawartości
PILNE

ZDM: Remonty bieżące nawierzchni na ul. Przemysłowej w Koninie. Od ronda Solidarności do "ślimaka" ruch wahadłowy. 

LM.plWiadomości23 czerwca - Dzień Ojca. PPOZ: nauczmy tatę, jak dbać o zdrowie

23 czerwca - Dzień Ojca. PPOZ: nauczmy tatę, jak dbać o zdrowie

Dodano:
23 czerwca - Dzień Ojca. PPOZ: nauczmy tatę, jak dbać o zdrowie

 „Najlepiej  wie, jak  wbić gwóźdź  i na spacer pójść, a jak kiedyś spotkam lwa to tylko on uratuje mnie” - śpiewają przedszkolaki. Z upływem lat zaczynamy rozumieć, że tata to nie bohater o nieograniczonych możliwościach, ale zwykły człowiek dźwigający na swoich barkach wiele trosk i zmartwień.

- Niech to święto będzie pretekstem do przekonania naszych ojców o tym, jak ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Okażmy naszym ojcom wdzięczność, złóżmy życzenia i przygotujmy niespodziankę. Doskonałym prezentem będzie „segregator medyczny dla mężczyzny”, przypominający o kolejnych wizytach lekarskich    i badaniach profilaktycznych - koniecznych w każdym wieku, ale po ukończeniu  50. roku życia - bezwzględnie obowiązkowych. 

Segregator przypomni, kiedy należy udać się na wizytę do lekarza, kiedy wykonać barania laboratoryjne, obrazowe, kardiologiczne, onkologiczne. Jak i kiedy sprawdzać ciśnienie, cukier we krwi, i co zrobić, gdy pojawi się depresja. Lekarze PPOZ zachęcają do przestrzegania podstawowego kalendarza badań. O czym panowie nie powinni zapominać gdy skończą 50 lat?

Raz w miesiącu: samobadanie jąder pod kątem określenia obecności wyczuwalnych guzków. Co pół roku: kontrola stomatologiczna połączona z czyszczeniem zębów z osadu. Raz w roku: morfologia, OB, poziom glukozy we krwi, ogólne badanie moczu; ogólne badanie lekarskie - pomiar ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie, wagi i wzrostu u internisty; badanie per rectum + oznaczenie antygenu PSA - kontrola prostaty;  badanie okulistyczne (dna oka, kontrola wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego);  USG jamy brzusznej. Raz na 1-2 lata: badania hormonów tarczycy. Co 2 lata: prześwietlenie płuc - lipidogram (badanie poziomu cholesterolu we krwi, określenie frakcji, badanie trójglicerydów). Co 2, 3 lata: elektrokardiogram (EKG). Raz na 2, 3 lata: badanie słuchu . Co 3 lata: badanie jąder u urologa; badanie poziomu elektrolitów; oznaczenie stężenia androgenów. Co 5 lat: kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego). 

- Wszystkim ojcom, tatom, tatusiom, tym młodszym, i tym nieco starszym, życzymy dużo zdrowia! Dbajcie o siebie - mówi Bożena Janicka.

Czytaj więcej na temat:Dzień Ojca, PPOZ, lekarze rodzinni,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole