Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości7 powodów, dla których podróż na Sri Lankę ma sens

7 powodów, dla których podróż na Sri Lankę ma sens

Materiał promocyjny

Dodano:
7 powodów, dla których podróż na Sri Lankę ma sens
egzotyczne podróże

Ach, Sri Lanka…  Wystarczy postawić stopę na jej pomarańczowej ziemi, aby zdać sobie sprawę, że to kraj idealny na podróż marzeń. Niemniej kandydatów na to stanowisko jest dość sporo. Czym zatem wyróżnia się Sri Lanka? Poniżej znajdziesz aż 7 odpowiedzi :)

1. Najlepsza czarna herbata na świecie

Prawdopodobnie słyszałeś o herbacie cejlońskiej, widziałeś ją na półkach w supermarkecie, a nawet próbowałeś jej w kawiarni. Ale to wyspa w kształcie łzy (dawniej nazywana Cejlonem) na Oceanie Indyjskim jest jej oryginalnym źródłem. To tam kobiety z plemienia Tamilów ręcznie zbierają liście herbaty, a następnie wybierają najświeższe pąki, które noszą na plecach w koszykach. Dzięki temu szybciej trafiają do sortowni, gdzie tłoczenie, fermentacja i suszenie odbywa się w sposób naturalny, od początku do końca. Podróż na Sri Lankę daje okazję na spróbowanie tejże herbaty w jej najświeższym wydaniu. Do tego jednak są potrzebne stosowne dokumenty. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://paszporty.com.pl/czy-na-sri-lanke-jest-potrzebny-paszport/.

2. Ucieczka od przeludnienia

Azja południowa kojarzy się z tłumami nie tyle turystów, ile miejscowych. Same Indie mieszczą aż 1,5 miliarda obywateli. W porównaniu jednak Sri Lanka jest stosunkowo dziewiczym terytorium. W tym małym zakątku świata nadal można cieszyć się naturą w jej pierwotnym stanie, jak i docenić piękno budowli sakralnych otoczonych wyłącznie buddystami. Nie bez znaczenia jest też względny spokój na plażach. Ograniczona gęstość zaludnienia idzie bowiem w parze z brakiem masowej turystyki, co bezpośrednio wynika z faktu, że podróż na Sri Lankę trwa dłużej i często wymaga przesiadki w Indiach. Niektórzy po prostu nie chcą tracić na to czasu. Tym lepiej dla Ciebie!

3. Różnorodność fauny i flory

Kolejnym powodem, dla którego podróżowanie po Sri Lance ma sens, jest wielowymiarowość wyspy. Żaden etap pobytu nie jest taki sam jak poprzedni. Krajobraz zmienia się z każdym kilometrem, a wraz z nim zmieniają się gatunki zwierząt i roślin do podziwiania. Nie bez powodu Sri Lanka jest określana jednym z większych ogrodów na świecie. Obszar ten rozciąga się od gęstej roślinności na północy po tropikalne dżungle na południowym zachodzie, przechodząc przez plantacje palm, herbaty i kokosów. Sprzyja temu różnorodność geograficzna, która uwzględnia wilgotne równiny, namorzyny, góry do ponad 2500 m n.p.m. (więcej niż Rysy!) oraz wielokilometrowe laguny, gdzie rafy koralowe można oglądać podczas nurkowania z rurką. W międzyczasie zaś możesz zobaczyć słonie, gepardy, krokodyle i bawoły żyjące w idealnej harmonii z ptakami o niezliczonej liczbie kolorów. Parki narodowe Sri Lanki dbają o to, aby turystom niewiele umknęło.

4. Podróż na grzbiecie słonia

Każdy kraj ma swoją własną, niepowtarzalną tożsamość. Choć obfitość biologiczna Sri Lanki jest oszałamiająca, to właśnie słonie kojarzą się z wyspą najczęściej. Można je obserwować w parkach narodowych, gdzie gromadzą się w stada i żerują na mokradłach. Można też skorzystać ze słoniowego safari, czyli po prostu przejechać się na ich grzbiecie. Do tego celu oczywiście są wykorzystywane słonie udomowione, więc atrakcja jest bezpieczna zarówno dla turystów, jak i zwierząt. Warto również zaplanować podróż na wieś w czasie któregoś z lokalnych świąt. Wówczas można podziwiać pięknie udekorowane słonie, które biorą udział w procesjach. Istny raj dla fotografów, nie sądzisz?

5. Oglądanie wielorybów na Sri Lance

Szukając informacji na portalu Paszporty.com, warto pamiętać, że Sri Lanka to również dom płetwala błękitnego, największego stworzenia na naszej planecie. Jeśli Twoim marzeniem jest obserwacja tego wieloryba z bliska, podróż na plażę Mirissa to punkt obowiązkowy. Te wielkie ssaki morskie lubią się gromadzić w pobliżu, ale na tym nie koniec. Wody Cejlonu to również kaszaloty, delfiny oraz ryby latające. Wycieczki przyrodnicze są organizowane regularnie. Pamiętaj jednak, że najlepszy czas na obserwacje to okres od listopada do kwietnia i od lipca do września.

6. Wspinaczka na Szczyt Adama

Jak wspomnieliśmy wcześniej, góry są wyraźnym elementem krajobrazu. Szczyt Adama to nie najwyższy wierzchołek Sri Lanki, lecz najsłynniejszy. Jego znaczenie jest ogromne dla mieszkańców wyspy. Mówi się, że Budda postawił na nim stopę i pozostawił ogromny ślad. Ciekawostką jest, że odcisk ten ma znaczenie nie tylko dla buddystów, ale także dla muzułmanów i chrześcijan, którzy głęboko wierzą, że należy on do Adama, a także dla hinduistów, którzy z całkowitą pewnością twierdzą, że jest to bezpośredni ślad stopy Śiwy, zwanego także Nataradżą, czyli mistrzem tańca. Czyż to nie fascynujące?

7. Życzliwość mieszkańców Sri Lanki

Ludność Cejlonu jest otwarta. Mieszkańcy wyspy często się uśmiechają i robią to ze szczerością dziecka. Tak im nakazuje prawdziwy buddyzm, ale i ogólny styl życia. W kraju, w którym jego tempo jest znacznie wolniejsze niż na Zachodzie, życzliwość nie jest niczym niezwykłym. Na Sri Lance również można liczyć na bezinteresowną uczynność, czego nie da się  powiedzieć o innych regionach świata. Zdarza się i tak na Sri Lance, że turyści są częstowani herbatą albo zapraszani na wspólny posiłek. Oczywiście nie jest to żadna reguła, niemniej taki stan rzeczy nikogo nie dziwi. Choćby z tego względu tak wielu turystów lubi powtarzać podróż na Cejlon.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole