Aparat stały czy nakładki? Ekspertki odpowiadają na pytania widzów
Partnerem cyklu jest Klinika Czechowscy

Poetycka rywalizacja: finał konkursu na wierszyk o myciu zębów
Drugą część wieczoru wypełniły emocje konkursowe. Od kilku tygodni portal LM.pl wspólnie z Kliniką Czechowscy (partnerami i pomysłodawcami cyklu „Uśmiechnięty Konin”) zachęcał mieszkańców Konina do udziału w zabawie literackiej – należało napisać autorski wierszyk, który zachęci dzieci do mycia zębów. Napłynęło kilkanaście pomysłowych prac, a jury w składzie: dziennikarze LM.pl oraz zaproszone ortodontki, miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie laureatką konkursu została pani Anita Wajda, autorka uroczego utworu o psotnym stworku imieniem Terorek, który czai się na brudne ząbki dzieci.
Nagrodą w konkursie była nowoczesna szczoteczka elektryczna Oral-B iO – inteligentny model klasy premium, idealny na świąteczny prezent dbający o uśmiech. Fundatorem nagrody jest Klinika Czechowscy, znana z promowania profilaktyki stomatologicznej.
Ogłoszenie wyników nastąpiło na żywo podczas programu. Prowadząca – zgodnie z wcześniej ustalonym suspensem – zadzwoniła do zwyciężczyni na antenie. Obowiązywała zasada, że jeśli telefon nie zostanie odebrany po kilku sygnałach, nagroda przejdzie do kolejnej osoby. Pani Anita jednak odebrała – choć słychać było, że jest kompletnie zaskoczona. „Nie wiem, co powiedzieć, to moja pierwsza wygrana!” – mówiła szczęśliwa laureatka. W studiu natychmiast rozległy się brawa i gratulacje. „Tym bardziej się cieszymy – gratulujemy! Świetny wierszyk, naprawdę bardzo nam się podobał” – komplementowały zwyciężczynię zgodnie dr Czechowska i dr Szyperska, nie kryjąc uznania dla jej talentu.
Dla pełni wrażeń organizatorzy poprosili panią Anitę o zgodę na publiczne odczytanie nagrodzonego utworu. Doktor Agata Czechowska – jak się okazało, obdarzona także aktorskim zacięciem – podjęła się wyzwania i z interpretatorskim polotem przeczytała wiersz na antenie. Poniżej prezentujemy pełną treść zwycięskiego wierszyka pani Anity Wajdy:
Cześć, dzieciaki, to Terorek. Terorek to taki słodki stworek.
Jest malutki jak kropeczka i kolorowy jak tęczy kuleczka.
Ma długie rączki i włochate nóżki, wygląda jak pomocnik zębowej wróżki.
Jednak takim pomocnikiem być nigdy nie ma ochoty – kiedy pojawia się w buzi, zaczynają się kłopoty.
Jak prawdziwy tajny agent chowa się między ząbkami ze swoimi kolorowymi kumplami.
Tak, tak – terorki uwielbiają działać grupowo: wtedy jest wesoło i bardzo kolorowo.
Są i tacy, co biegają po policzkach, i tacy, co plac zabaw urządzają na języczkach.
Najgorsza jest jednak ich zabawa w chowanego…
Robią wtedy dziurki w ząbkach, co prowadzi tylko do jednego.
Trzeba te dziurki naprawić – a to wcale nie jest łatwa sprawa.
Oczywiście zadanie to dla dentysty lub pani dentystki.
Możemy jednak tego uniknąć (bo to nic przyjemnego),
robiąc coś bardzo łatwego!
Jest w was, dzieciaki, pewna moc, która te potworki może pokonać.
Wystarczy szczoteczka i pasta – a uciekną wszystkie kolorowe potworki!
Spróbujcie myć ząbki zawsze po jedzeniu, a terorki znikną w oka mgnieniu.
Bo szczotka to ważna sprawa (a bywa też świetna zabawa!).
Nie ma takiej możliwości, żeby szczotkowaniem nie wygonić tych niechcianych gości.
Dbajcie o ząbki, myjcie je dokładnie – niech te potworki zostaną tylko w bajce (tak też jest ładnie)!
Dr Czechowska żartobliwie wyraziła nadzieję, że pani Anita jest zadowolona z takiej interpretacji jej dzieła. Prowadząca zdradziła przy okazji, że dr Agata to „artystyczna dusza” – nie tylko recytuje, ale też wspaniale śpiewa i tańczy, co z pewnością pomaga jej zjednywać sympatię najmłodszych pacjentów.
Nim pożegnano się z widzami, popłynęły jeszcze serdeczne życzenia świąteczne. Prowadząca oraz obie ekspertki złożyły internautom moc ciepłych życzeń zdrowia, spokoju i radości na nadchodzące Boże Narodzenie i Nowy Rok. Podkreśliły, że zdrowy uśmiech to najlepszy prezent pod choinkę – dlatego dbajmy o niego i dzielmy się uśmiechem w te święta. Wesołych świąt!







