Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościApel do rządu. Konińscy radni razem walczą o elektrownię jądrową

Apel do rządu. Konińscy radni razem walczą o elektrownię jądrową

Dodano:
Apel do rządu. Konińscy radni razem walczą o elektrownię jądrową
Konin

Apel o budowę elektrowni jądrowej w Koninie – Pątnowie. Radni miejscy jednomyślni.

Konińscy radni jednogłośnie (20 obecnych na 22) przyjęli apel skierowany do rządu i premiera Donalda Tuska w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Koninie – Pątnowie.

Zamrożenie?

Już 27 czerwca w Sejmie odbędzie się posiedzenie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych poświęcone tej inwestycji. ZE PAK, PGE oraz KHNP poinformują o planach związanych z budową elektrowni jądrowej w Koninie - Pątnowie. Ostatnio pojawiły się sygnały o możliwym zamrożeniu tej inwestycji. Stąd apel konińskiego samorządu, z którym przedstawiciele władzy wybierają się na posiedzenie sejmowej komisji.   

Przyjęcie wspólnego stanowiska poprzedziła krótka dyskusja podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się na kilka dni przed spotkaniem na szczeblu centralnym. Radni różnych opcji obarczali się najpierw odpowiedzialnością za próby zamrożenia tego projektu, deklarując jednocześnie troskę o przyszłość regionu. W rezultacie jednogłośnie opowiedzieli się za współnym apelem.

Kiedy, jak nie teraz?

- Powinniśmy zrobić wszystko, aby ta inwestycja się zadziała – powiedział Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta. – Budowa elektrowni atomowej byłaby szansą dla regionu, to 6000 miejsc pracy na etapie budowy i 2000 osób w elektrowni. Następnie odczytał apel, który trafi także do gmin ościennych, sąsiednich powiatów i marszałka województwa wielkopolskiego, z prośbą o wsparcie. Nie ma lepszej lokalizacji niż u nas. Mamy linie przesyłowe i poparcie społeczne. Co nie jest takie oczywiste w przypadku planów budowy pierwszej elektrowni jądrowej nad Bałtykiem. Chcemy jednoznacznie usłyszeć od rządzących na co możemy liczyć? Potencjał, który tutaj jest trzeba wykorzystać. Tyle się mówi o transformacji Wielkopolski Wschodniej to przejdźmy od słów do czynów. Kiedy, jak nie teraz?

Łąbędzie śpiew?

- Poprę ten apel, ale to według mnie łabędzi śpiew – powiedział Zenon Chojnacki, zastępca przewodniczącego, który podał przykład Niemiec, gdzie reaktywuje się kopalnie węgla, jako źródła energii.

- To ważne dla naszego kraju, aby zlokalizować tę inwestycję tam, gdzie jest potencjał, czyli energetycy, infrastruktura do wyprowadzenia mocy z elektrowni,  duże poparcie społeczeństwa – powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Jesteśmy przyzwyczajeni do ciężkiego przemysłu. Jest inwestor, który chce zrobić to w partnerstwie ze spółką Skarbu Państwa. To byłoby duże odciążenie państwowego budżetu.  

Włodarz zwrócił się także z apelem do rannych, aby nie upolityczniać dyskusji bo to nie służy niczemu dobremu. W takiej sytuacji dobrze jest mówić jednym głosem. – Każdy ma swoje obawy, ale to nie znaczy, że powinniśmy pochylić głowę i nic nie robić. Zawsze byłem za tym projektem i wspierałem jako włodarz miasta. Chciałbym, żebyśmy mówili jednym językiem i robili wszystko, żeby do tego doprowadzić. Mimo wszystko jestem optymistą. Dlatego na komisji energetyki w Sejmie przedstawię państwa radnych stanowisko i chciałbym mieć wszystkich obecnych na sali za sobą, aby doprowadzić do wybudowania siłowni w naszym regionie, w Koninie.  

Pełna treść apelu z 24 czerwca 2024 roku w sprawie realizacji planu budowy elektrowni jądrowej w Koninie.

Rada Miasta Konina wraz z Prezydentem Miasta Konina przyjmują następujące stanowisko i apelują:

W odniesieniu do podjętych dotychczas działań na rzecz realizacji planu rozwoju elektrowni jądrowej w Koninie, takich jak m.in.: podpisanie listu intencyjnego przez polskie firmy energetyczne ZE PAK S.A. i PGE S.A. oraz koreańską firmę Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), zawarcie porozumienia między Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii Korei, a także wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej w sprawie budowy elektrowni, samorząd Miasta Konina niezmiennie wyraża poparcie dla realizacji tej inwestycji. Ponadto władze samorządowe Miasta Konina wyrażają stałą gotowość do współpracy ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację budowy elektrowni jądrowej w Koninie.

Stanowisko samorządu Miasta Konina poparte jest oczekiwaniami mieszkańców miasta i regionu Wielkopolski Wschodniej, którzy — od momentu pojawienia się w przestrzeni publicznej informacji o możliwości lokalizacji elektrowni jądrowej w Koninie — zobaczyli w tej inwestycji szansę na rozwój miasta i regionu. Ma ona wysoką akceptację społeczną.

Postępujący proces transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej i związane z nią poważne wyzwania społeczno-gospodarcze, takie jak likwidacja miejsc pracy w sektorze konwencjonalnej energetyki opartej na węglu brunatnym i trwała utrata pracy przez osoby związane z sektorem paliwowo-energetycznym sprawiają, że realizacja planu rozwoju elektrowni jądrowej w naszym mieście może stanowić ogromny impuls rozwojowy. Elektrownia jądrowa oraz firmy z nią kooperujące z pewnością będą źródłem stabilnych miejsc pracy, czego skutkiem będzie poprawa jakości życia mieszkańców miasta i regionu.

Należy zaznaczyć, że silną stroną regionu konińskiego jest duży potencjał ludzki i techniczny. Posiadamy wykwalifikowane i doświadczone kadry z branży energetycznej, jak również rozwiniętą infrastrukturę energetyczną, co razem stanowi optymalne miejsce dla lokalizacji elektrowni jądrowej w kraju.

Jako władze samorządowe Miasta Konina wyrażamy nadzieję, że budowa elektrowni jądrowej stanowić będzie impuls rozwojowy dla gospodarki całego regionu, który aktualnie przechodzi niełatwy proces transformacji, wymagający zaangażowania różnych podmiotów działających zarówno w obszarze społecznym, jak też gospodarczym.

W związku z powyższym, jako władze samorządowe Miasta Konina, apelujemy do Prezesa Rady Ministrów oraz Rządu RP o kontynuację realizacji planu budowy elektrowni jądrowej w Koninie w trosce o przyszłość Miasta i regionu Wielkopolski Wschodniej.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole