Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBędą zwroty nadpłat za ciepło. Ile otrzymają mieszkańcy?

Będą zwroty nadpłat za ciepło. Ile otrzymają mieszkańcy?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Będą zwroty nadpłat za ciepło. Ile otrzymają mieszkańcy?
Ciepło

W październiku i listopadzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie rozpocznie wystawianie faktu korygujących za nadpłaty za ciepło. Są już szacunkowe kwoty, które mogą otrzymać mieszkańcy.

Od lipca do końca września w sieci ciepłowniczej nr 1 (obejmującej większość Konina, poza częścią Łężyna) stosowane były ceny zaliczkowe za ciepło. Wynikało to z przekształceń w grupie ZE PAK, która jest jednym z dostawców ciepła dla mieszkańców. Powstała nowa spółka PAK-PCE Biopaliwa i Wodór, która musiała zwrócić się do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o nową taryfę. W tym samym czasie mocno wzrosły też ceny za biomasę, której elektrownia używa do produkcji energii i ciepła.

Ile otrzymają mieszkańcy?

Od lipca 2022 r. do końca września 2023 r. mieszkańcy Konina płacili za ciepło nie na podstawie taryfy (bo tej nie było), ale na podstawie zaliczek. Taryfa zaakceptowana przez URE została dopiero w tym roku i wejdzie w życie od października 2023 r. – Procedura dość długo trwała. Mieliśmy do czynienia z dość precedensową sytuacją prawną. Sprawa stała się znana w środowisku ciepłowniczym – przyznaje Piotr Woźny, prezes grupy ZE PAK. Jednocześnie PAK-PCE Biopaliwa i Wodór musi rozliczyć z MPEC, a MPEC z mieszkańcami, okres zaliczkowy. Ponieważ zaliczki były wyższe, niż wprowadzona taryfa, mieszkańcy otrzymają zwroty za piętnaście miesięcy.

O jakich kwotach mowa? Podczas piątkowej konferencji przykładowe liczby podał prezes MPEC Konin Sławomir Lorek. I tak nadpłata dla domu jednorodzinnego z zamówioną mocą 10 kW wyniesie średniomiesięcznie ok. 140 zł brutto. Blok (wieżowiec) z mocą na poziomie 265,3 kW to nadpłata średniomiesięczna na poziomie ok. 3660 zł brutto (dla całego bloku). A niski blok z zamówioną mocą na poziomie 201,3 kW ma nadpłatę ok. 2459 zł brutto (też dla całego bloku). Są to kwoty tylko przykładowe, każdy odbiorca będzie indywidualnie rozliczany przez MPEC.

Chciałbym podziękować panu prezydentowi, spółdzielniom mieszkaniowym, zarządcom i odbiorcom indywidualnym, że wykazali do nas cierpliwość – powiedział Sławomir Lorek.

Kiedy będą zwroty?

Rozliczenia mają nastąpić w dwóch transzach w drugiej połowie października i w listopadzie. W przypadku domów jednorodzinnych nadpłaty będą korygowane w ramach bieżących faktur. Prezes MPEC podkreślił, że spółka będzie w nich uwzględniać zaległości, które mają odbiorcy. Jeżeli więc ktoś nie płacił za ciepło przez jakiś czas, żadnych zwrotów może nie otrzymać, nadpłaty zostaną zaliczone na poczet długu.

W przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych MPEC wystawi faktury korygujące całej spółdzielni lub wspólnocie. Dalsze rozliczenie pomiędzy nimi, a mieszkańcami będzie już po stronie zarządców. Kiedy i w jakiej formie nastąpi rozliczenie zaliczek – tego na razie nie wiadomo. Spółdzielnie się do tego przygotowują. – Temat jest bardzo złożony. Jako spółdzielnia przedstawimy oświadczenie. Na pewno będziemy też konsultowali się z innymi zarządcami, by podejść do tego jednolicie – mówi Piotr Wolicki, prezes Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Nowa taryfa, która wejdzie w życie w październiku, pokrywa się z cenami ciepła, które obowiązują od lipca. Wtedy PAK-PCE Biopaliwa i Wodór obniżył zaliczki o 16,63% m.in. w związku ze spadkiem cen biomasy. Zaakceptowana przez URE taryfa wprowadzona została na rok. Ale jest tylko jedną ze składowych ostatecznej ceny za ciepło – oprócz niej swoje taryfy mają jeszcze MZGOK (który też dostarcza ciepło do konińskiej sieci) i MPEC (taryfa przesyłowa).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole