Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBieliki pod opieką leśników. Obrączkowanie piskląt w Nadleśnictwie Turek

Bieliki pod opieką leśników. Obrączkowanie piskląt w Nadleśnictwie Turek

Dodano: , Żródło: LM.pl
Bieliki pod opieką leśników. Obrączkowanie piskląt w Nadleśnictwie Turek
ochrona ptaków

fot. Nadleśnictwo Turek

Bieliki pod opieką leśników. Kolejne obrączkowanie piskląt w Nadleśnictwie Turek.

To już coroczna tradycja, realizowana wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów, która łączy działania ochronne z naukową obserwacją jednego z najbardziej majestatycznych ptaków drapieżnych w Polsce. W tym roku przyniosła ona nowe wyzwania, bo bieliki po raz piąty zmieniły lokalizację swojego gniazda.

- Każda akcja obrączkowania to nie tylko ważne zadanie ochronne, ale także nowe wyzwanie terenowe – informuje Nadleśnictwo Turek.

Dzięki specjalnym obrączkom naukowcy mogą śledzić losy młodych bielików – ich wędrówki, długość życia, miejsca zakładania nowych gniazd czy sukces lęgowy. Zebrane w ten sposób dane pozwalają lepiej poznawać zwyczaje tych ptaków i skuteczniej planować działania ochronne.

Bielik to największy ptak drapieżny występujący w Polsce, będący symbolem siły i dzikiej przyrody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był gatunkiem zagrożonym, dziś – dzięki takim inicjatywom – jego populacja stopniowo się odbudowuje.

Bieliki pod opieką leśników. Obrączkowanie piskląt w Nadleśnictwie Turek
Bieliki pod opieką leśników. Obrączkowanie piskląt w Nadleśnictwie Turek
Bieliki pod opieką leśników. Obrączkowanie piskląt w Nadleśnictwie Turek
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole