Skocz do zawartości
LM.plWiadomościCEEB. Licznik bije. Właściciele budynków mają jeszcze tylko tydzień

CEEB. Licznik bije. Właściciele budynków mają jeszcze tylko tydzień

Dodano: , Żródło: LM.pl
CEEB. Licznik bije. Właściciele budynków mają jeszcze tylko tydzień
Deklaracje

Do końca czerwca właściciele budynków muszą złożyć deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W niektórych gminach zrobiło to już niemal trzy czwarte mieszkańców, w niektórych – mniej niż połowa.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ogólnopolska baza danych na temat rodzaju źródeł ciepła lub spalania paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków. Jest w trakcie powstawania – właściciele budynków, które stanęły przed 1 lipca 2021 r. mają czas do końca czerwca, by złożyć odpowiednią deklarację na temat swojej nieruchomości. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi grzywna.

Deklaracje składać można na dwa sposoby: w formie elektronicznej na stronie ceeb.gov.pl lub w formie papierowej, składając ją osobiście lub wysyłając pocztą na adres urzędu gminy lub miasta. Formularz deklaracji pobrać można ze strony gunb.gov.pl. Na tej samej stronie można znaleźć poradnik oraz odpowiedzi na różne pytania związane z deklaracjami.

Choć do końca terminu składania deklaracji pozostało już tylko nieco ponad tydzień, wciąż są gminy i miasta, w których sporo właścicieli nieruchomości tego obowiązku nie dopełniło. Najgorsza sytuacja jest w mieście Słupca, gdzie taką deklarację złożyło zaledwie 43% właścicieli budynków. Niewiele więcej osób deklarację wypełniło w gminie Wilczyn (44%), Skulsk (45%), Orchowo (47%), czy Stare Miasto (48%). Największe miasta Wschodniej Wielkopolski w większości przekroczyły już pułap 50%, ale do końca jeszcze daleka droga. W samym Koninie obowiązku tego nie dopełniło jeszcze niemal 4300 właścicieli (52% złożonych deklaracji). Niewiele lepiej jest w Turku (57%) i Kole (59%).

Na czele najbardziej przykładnych samorządów są gminy Rzgów (71%), Grzegorz (71%) i gmina Słupca (70%).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole