Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościChcą lepiej dopasować edukację do potrzeb rynku pracy. Podpisali porozumienie

Chcą lepiej dopasować edukację do potrzeb rynku pracy. Podpisali porozumienie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Chcą lepiej dopasować edukację do potrzeb rynku pracy. Podpisali porozumienie
Kształcenie zawodowe

Rozwijanie oferty edukacyjnej i promocja kursów zawodowych – to pierwsze pomysły miasta i powiatu na wspólne działania w obszarze edukacji. W piątek oba samorządy podpisały w tej sprawie porozumienie.

Porozumienie o współpracy na rynku edukacyjnym podpisali w piątek przedstawiciele władz Konina i powiatu konińskiego. Ma być ono uporządkowaniem podejmowanych już obecnie działań dostosowujących ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. – Nie chodzi o samo podpisanie porozumienia, bo ono nic nie daje – mówił już po podpisaniu dokumentów zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. – Ale wszędzie tam, gdzie przełoży się to na konkretne działanie, poszerzanie oferty edukacyjnej to już jest coś bardziej konkretnego. Trzeba cały czas namawiać ludzi bezrobotnych, by się kształcili, zmieniali swoje kwalifikacje. A to nie jest proste.

Podpisanie porozumienia miało miejsce w siedzibie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie. To właśnie ono ma być miejscem, gdzie Konin, powiat koniński i samorząd wojewódzki chcą podejmować konkretne przedsięwzięcia. – Dzisiejsze porozumienie ma uspójnić nasze działania – przekonywała Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW w Poznaniu. – Jesteśmy gotowi, by kształcić w każdym kierunku. Z naciskiem na zachowanie tradycyjnych kierunków kształcenia Medycznej Szkoły Policealnej. Od tych kierunków nigdy nie będziemy chcieli odstąpić.

Współpraca ma spowodować poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły, np. o nowe kwalifikacyjne kursy zawodowe. Dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Koninie WSCKZiU ma oferować kształcenie w kierunkach, na które jest zapotrzebowanie na rynku. – Monitorujemy rynek pracy, znamy barometr zawodów, ale PUP ma bezpośrednie zlecenia, np. od osób wracających z zagranicy, które szukają pracy. U nas można zdobyć kompetencje, kwalifikacyjne kursy zawodowe dają tę możliwość, by zrobić to krótko – wyjaśnia dyrektor placówki Wojciech Szymczak.

Jak przyznaje, już teraz do szkoły zgłaszają się absolwenci uczelni wyższych, którzy po swoich kierunkach nie są w stanie znaleźć pracy. Według Wojciecha Szymczaka kończenie kursów w WSCKZiU pomaga zdobyć pomocne kwalifikacje, np. technika usług kosmetycznych. – Jest to kierunek, na którym jest mnóstwo absolwentów różnych studiów, którzy nie mają pracy, a robią kurs kosmetyczki i pracę znajdują.

Chcemy tym porozumieniem pokazać, że jesteśmy gotowi na zmieniający się rynek pracy – przyznaje Dorota Kinal. Witold Nowak dodaje, że ważnym zadaniem jest praca z uczniami szkół średnich w regionie. – Samo uświadamianie młodym ludziom, że dziś edukacja nie kończy się na maturze, czy na magistrze, tylko trzeba cały czas się uczyć, już po to podpisujemy takie porozumienie. By wzajemnie szukać wspólnych przestrzeni, organizując np. targi pracy lub targi edukacyjne.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole