Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCitylighty na przystankach w Koninie. Historia konstruktora łazika księżycowego

Citylighty na przystankach w Koninie. Historia konstruktora łazika księżycowego

Dodano:
Citylighty na przystankach w Koninie. Historia konstruktora łazika księżycowego
rok bekkera

fot. Facebook/Konin.Tu płynie energia

Mieczysław Bekker na konińskich przystankach autobusowych. Citylighty z postacią konstruktora łazika księżycowego to część obchodów Roku Bekkera.

Były obrazy lokalnych artystów, a teraz przyszedł czas na przypomnienie historii inżyniera związanego z Koninem. Mieczysław Bekker urodził się w Strzyżowie, ale młodość spędził w Cukrowni Gosławice. Skończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki (obecnie I LO) w Koninie, a po ukończeniu studiów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, podjął pracę w Biurze Badań Technicznych Broni Pancernej Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii (WIBI). Wojenne losy rzuciły go najpierw do Kanady a potem do Stanów Zjednoczonych. W 1961 r. NASA, czyli Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, ogłosiła konkurs na pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach Programu Apollo (Apollo Space Program). Do konkursu stanęło 85 firm. Zwyciężył zespół kierowany przez Bekkera i to jego projekt Lunar Roving Vehicle (LRV) został skierowany do realizacji.

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin naukowca. Z tej okazji obchodzimy Koniński Rok Mieczysława Bekkera, a w ramach obchodów na przystankach autobusowych umieszczone zostały citylighty przypominające tę postać. Wystarczy zeskanować kod QR i dowiedzieć się więcej zarówno o konstruktorze, jak i planowanych w Koninie wydarzeniach.

Citylighty na przystankach w Koninie. Historia konstruktora łazika księżycowego
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole