Skocz do zawartości
LM.plWiadomościCyfryzacja starostwa i dostępność jednostek powiatowych

Cyfryzacja starostwa i dostępność jednostek powiatowych

Materiał promocyjny

Dodano:
Cyfryzacja starostwa i dostępność jednostek powiatowych
materiał promocyjny

Poprawianie dostępności jednostek powiatu konińskiego i cyfryzacja ułatwiająca pracę urzędnikom oraz dostęp do e-usług dla mieszkańców. Starostwo Powiatowe zdobyło dofinansowanie na realizację dwóch projektów.

Pierwszy projekt, na który samorząd powiatowy otrzymał ponad 90 tys. zł dotyczy wsparcia w realizacji zapisu ustawy o dostępności architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej.

- W tym roku powstaną teksty łatwe do czytania dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz filmy informujące o tym, czym zajmują się placówki, tj. Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i Dom Pomocy Społecznej – informuje Ewelina Rapeła, naczelnik wydziału rozwoju i promocji Starostwa Powiatowego w Koninie. – Kolejnym krokiem będzie doposażanie jednostek – dodaje.

I tak, zestawy (tekst łatwy do czytania i film) trafi do wszystkich czterech jednostek powiatowych. Natomiast do starostwa zakupione zostaną tablice tyflograficzne, które pozwalają przez dotyk określić, gdzie znajduje się dany wydział. Ponadto w Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej trafi krzesło ewakuacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami i pętla indukcyjna, która ma pomoc w komunikowaniu się osobom niedosłyszącym. Środowiskowy Dom Samopomocy otrzyma natomiast zestaw wspomagający dla osób niedosłyszących, który trafi do sal terapeutycznych.

- Ustawa narzuciła na wszystkie instytucje publiczne poprawę dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie tylko ruchowymi, ale to są też osoby słabowidzące, niedowidzące, niedosłyszące, osoby które mają problem ze zrozumieniem języka urzędowego. Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że pojawiły się granty przyznawane przez PFRON i uzupełnić braki w instytucjach powiatowych – mówi Ewelina Rapeła. - Każde z działań musi być skonsultowane z osobami z niepełnosprawnościami, żebyśmy ocenili czy to co zrobiliśmy się sprawdza. Projekt kończy się audytem i zobaczymy, czy to co kupiliśmy jest wystarczające – dodaje.

Drugi projekt to „Cyfrowy Powiat”. W miniony poniedziałek, starosta koniński podpisał umowę na jego realizację. Dzięki dotacji w wysokości blisko 350 tys. zł możliwa będzie poprawa jakości pracy i bezpieczeństwa pracowników Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

– Zmodernizowaliśmy w urzędzie i uruchomiliśmy w PCPR elektroniczny obieg dokumentów, dodatkowe e-usługi. Będą zakupione też serwery, które poprawią jakość pracy, a także pozwolą w razie zagrożenia epidemiologicznego na pracę zdalną w większym zakresie niż było to do tej pory – mówi Ewelina Rapeła. - Ma to ułatwić mieszkańcom składanie wniosków oraz odbieranie dokumentów w wersji elektronicznej. Pandemia pokazała co musimy poprawić w tym zakresie, żeby mieszkańcy mogli korzystać z usług bez wychodzenia z domu – dodaje.

Wdrażanie nowego systemu rozpocznie się na początku przyszłego roku. Efekty projektu, w tym poprawa jakości pracy, będzie odczuwalna dla mieszkańców pod koniec roku. Mieszkańcy powiatu konińskiego chcąc korzystać z szerokiego wachlarza e-usług powinni pamiętać, że poza dostępem do internetu potrzebny im będzie profil zaufany. Ten można potwierdzić m.in. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

Cyfryzacja starostwa i dostępność jednostek powiatowych
Cyfryzacja starostwa i dostępność jednostek powiatowych
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole