Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy do gminy Kramsk powróci woda?

Czy do gminy Kramsk powróci woda?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Czy do gminy Kramsk powróci woda?
konferencja

„Chylę czoła przed moimi poprzednikami, którzy zdecydowali o rekultywacji w kierunku leśnym i wodnym” – powiedział Andrzej Nowak, wójt gminy Kramsk, po konferencji hydrologicznej, jaka odbyła się w miejscowej remizie.

Gmina Kramsk jest zalesiona w zaledwie kilkunastu procentach. Większość terenu zajmują grunty rolne, co nie sprzyja gospodarce wodnej.

– Procesy wylesiana paradoksalnie powodują obniżanie się poziomu wody gruntowej. Drzewa, rośliny podnoszą ten poziom. W XIX wieku był głód ziemi i w wyniku wylesiania te zasoby są niewielkie i rodzą się dramaty, jakich my doświadczamy – mówił wójt Andrzej Nowak. - Wcześniej te nasze tereny pokopalniane miały być rekultywowane w kierunku rolniczym. Chylę czoła przed moimi poprzednikami, że w odpowiednim momencie zdecydowali o tym, że byłaby to rekultywacja w kierunku leśnym i wodnym, bo one tworzą dodatkowe obszary o retencyjnym znaczeniu - dodał.

Dzisiaj w strażnicy OSP Kramsk odbyła się konferencja na temat „Gospodarowania zasobami wodnymi w gminach objętych działalnością ZE PAK”. Wzięli w niej udział samorządowcy oraz mieszkańcy. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Józef Szpikowski z UAM w Poznaniu, dyrektor ZE PAK – Paweł Szadek oraz dyrektor Wód Polskich – Jan Bartczak. Wykłady dotyczyły problemów związanych z rzeką Warcicą, ale też planów rekultywacji terenów pokopalnianych oraz działań Wód Polskich.

- To co przedstawił profesor zawiera pozytywną konstatację, że nasze działania z ZE PAK, Wodami Polskimi i gminą Koło ukierunkowane na przywrócenie wody w korycie rzeki Warcicy są sensownym działaniem, bo gwarantują nam najlepszy możliwy typ retencji, jaki można w ogóle zastosować – mówił wójt Andrzej Nowak. - To, że możemy do rzeki skierować 11 milionów metrów sześciennych wody i podnieść poziom wód gruntowych o jeden metr to jest to wiadomość kapitalna - dodał.

Dyrektor ZE PAK mówiąc o odkrywce Drzewce podkreślił, że na terenie gminy Kramsk jest ona zrekultywowana w 90 procentach. Zostało jeszcze około 15 hektarów. Natomiast rekultywacja całej odkrywki ma się zakończyć w przyszłym roku.

- Wnioski są pozytywne, bo ta świadomość ekologiczna również bardzo mocno przeszła na stronę tych, których dotąd postrzegaliśmy jako degradujących środowisko. Te działania kierowane pod adresem gmin i obszarów, na których kopalnia funkcjonuje są sprzyjające dla poprawy stanu środowiska – mówił wójt Andrzej Nowak.

Spotkanie zakończył przedstawiciel Wód Polskich.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole