Czy jeziora zostaną uratowane? Przełom w sprawie „Projektu Woda”

Najprawdopodobniej w marcu zostanie podpisany nowy list intencyjny w sprawie „Projektu Woda”. Jego celem jest ratowanie wysychających jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego.
Spadek poziomu wód spowodowana jest przez działalność konińskiej kopalni oraz ocieplenie klimatu. Osuszanie jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego zahamować może przepompowywanie wody z Warty przez Kanał Ślesiński do Jeziora Gosławskiego, a dalej w stronę zbiornika Kleczew i wyrobiska po odkrywce Jóźwin IIB. Budowa kanału przerzutowego to najważniejsza inwestycja projektu wartego 120 mln zł. Mimo podpisanego 3 lata temu listu intencyjnego przez Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin, Wody Polskie, Nadleśnictwo w Miradzu i samorządy okazało się, że po zmianach kadrowych w Wodach Polskich wykreślono kluczowe inwestycje projektu.
Po debacie, która w styczniu transmitowana była na portalu LM.pl w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się spotkanie wszystkich stron zainteresowanych „Projektem Woda”. Jego efektem była deklaracja przygotowania przez samorządowców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Powidzkiego Parku Krajobrazowego projektu nowego listu intencyjnego.
Dzisiaj, został on przedstawiony w Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, podczas kolejnego roboczego spotkania zorganizowanego tym razem przez posła Tomasza Nowaka.
– Chcemy, żeby wszystkie procedury były zrealizowane jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki. Żebyśmy mogli uzyskać efekt finalny umówiliśmy się na regularne spotkania, a więc będziemy monitorować realizację tego projektu – mówił Tomasz Nowak. – Chciałbym zadeklarować jako parlamentarzysta, że na posiedzeniu Sejmu w podkomisji, którą kieruję (ds. sprawiedliwej transformacji – od red.), ten projekt hydrologiczny także będzie stawał – dodał.
W spotkaniu wzięła udział Joanna Kopczyńska, prezes PGW Wody Polskie, która zadeklarowała uczestnictwo w projekcie, jednak na innych zasadach niż wcześniej.
– Mamy trzy zadania administracyjne, które będą realizowane na terenie RZGW Poznań i jedno zadanie na terenie RZGW Bydgoszcz. Po naszej stronie jest przygotowanie i realizacja zadania związanego z usprawnieniem prac przepompowni Morzysław, która jest kluczowa dla tego projektu. Przez nią woda ma być pompowana do jezior, żeby je zasilić – powiedziała Joanna Kopczyńska.
Pierwszym krokiem ma być podpisanie nowego listu intencyjnego, który określi zasady współpracy i finansowania projektu.
- Te zadania na nowo byłyby podzielone chociażby w ten sposób, że o środki zewnętrzne z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji aplikowałoby Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego – mówił Jakub Gwit, wójt gminy Powidz i przedstawiciel samorządowego stowarzyszenia. - Nie stoimy w miejscu. Myślę, że marzec i pierwsze oznaki wiosny to będą też pierwsze oznaki nowego otwarcia i nowego listu intencyjnego – dodał.
Prezes ZE PAK po dzisiejszym spotkaniu w ARR jest dobrej myśli.
– Format comiesięcznych spotkań, żeby rozliczać się z tego, co zostało wykonane to świetny pomysł – powiedział prezes Piotr Woźny. – To nie jest tak, że jesteśmy gdzieś zawieszeni i nic się nie dzieje. Proces zalewania naszych odkrywek jest cały czas realizowany. W minionym tygodniu zbiornik Kazimierz Północ osiągnął swoją wysokość, czyli 92m nad poziomem morza. Uruchomiliśmy procedurę uznania rekultywacji za zakończoną. Prowadzimy monitoringi środowiskowe i czekamy na raport w sprawie oceny oddziaływania na środowisko - dodał.
„Projekt Woda” ma być realizowany w latach 2025 – 2029, pod patronatem Ministry Klimatu i Środowiska oraz Ministra Infrastruktury.