Skocz do zawartości
LM.plWiadomościCzym są soczewki kontaktowe?

Czym są soczewki kontaktowe?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czym są soczewki kontaktowe?
materiał promocyjny

Soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę. Jeśli uprawiasz jakiś sport, masz problem z parującymi zimą okularami lub – po prostu – nie lubisz okularów, koniecznie kup soczewki kontaktowe!

  1. Soczewki kontaktowe – co to jest?
  2. Kto może nosić soczewki kontaktowe?
  3. Dobór soczewek kontaktowych - czy soczewki miesięczne to dobry wybór?
  4. Soczewki jednodniowe a soczewki miesięczne

Zastanawiasz się, czy warto zamienić okulary na soczewki kontaktowe? A może potrzebujesz pomocy przy zdecydowaniu, które rozwiązanie – jednodniowe czy miesięczne – będzie dla Ciebie odpowiednią opcją? Czym w ogóle są soczewki kontaktowe i kto może je nosić? Odpowiedzi na te pytania – i wiele więcej – znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do szybkiej lektury!

Soczewki kontaktowe – co to jest?

Doskonałą alternatywą dla okularów korekcyjnych są soczewki kontaktowe, które aktualnie cieszą się sporą popularnością. Standardowa soczewka jest cienką i zaokrągloną soczewką, którą umieszcza się na łzowym filmie, który pokrywa powierzchnię naszego oka. Soczewki kontaktowe są oczywiście przezroczyste. Aktualnie na rynku można znaleźć soczewki twarde i miękkie. Po te drugie chętniej sięgają zainteresowani.

Wyróżnia się kilka typów soczewek kontaktowych. Te najpopularniejsze to oczywiście soczewki, które nosi się do korekcji wzroku. Są jednak pewne rozwiązania, stosowane tylko i wyłącznie do kosmetycznych celów. Mowa tu o kolorowych soczewkach, dzięki którym bez problemu zmienimy kolor naszych oczu.

Oprócz tego soczewki dzieli się także ze względu na żywotność. Dostępne są jednodniowe rozwiązania oraz miesięczne. Która opcja jest najlepsza? To już jest indywidualna sprawa. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny wariant, zapoznaj się ze wszystkimi zaletami i wadami obu systemów.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Dziś właściwie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Nie tylko osoby, które mają wadę wzroku, ponieważ – jak już wspominaliśmy – na rynku można znaleźć także soczewki, których zadaniem jest jedynie zmiana barwy naszego oka.

Zanim jednak zdecydujesz się na swoje pierwsze soczewki kontaktowe, zalecamy, aby skontaktować się ze specjalistą, który pomoże dobrać Ci moc.

Dobór soczewek kontaktowych - czy soczewki miesięczne to dobry wybór?

Nie zaleca się, by zmieniać okulary na soczewki kontaktowe bez pomocy specjalisty. Chyba że w danym sklepie pracują okuliści. Możesz także skorzystać z pomocy optometrysty, który pomoże Ci dobrać odpowiednią moc soczewki kontaktowej. Warto jednak w pierwszej kolejności wybrać się do specjalisty, który stwierdzi, czy w ogóle nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia przez Ciebie soczewek.

Soczewki jednodniowe a soczewki miesięczne

Planujesz kupić soczewki, ale nie wiesz, które rozwiązanie wybrać między opcją jednodniową a miesięczną? Obie opcje mają swoje wady i zalety, z którymi warto zapoznać się, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Niewątpliwie do plusów jednodniowych soczewek kontaktowych zalicza się to, że nie musimy ich codziennie odpowiednio czyścić. Parę soczewek, którą założyliśmy rano, wieczorem ściągamy i właściwie wyrzucamy. Następnego dnia zakładamy nową parę. Ponadto zaletą jednodniowych soczewek kontaktowych jest także dużo mniejsze ryzyko wystąpienia infekcji, na przykład zapalenia rogówki czy spojówek. Jest to spowodowane tym, że codziennie wymieniamy szkła na nowe. Do wad natomiast zalicza się ich cenę. Nierzadko jednodniowe soczewki kontaktowe są dużo droższe w porównaniu z innymi rodzajami soczewek.

Soczewki miesięczne to rozwiązanie, które można nosić aż przez 30 dni. Oczywiście każdego wieczoru przed spaniem soczewki należy ściągnąć, dokładnie oczyścić i umieścić w odpowiednim pojemniczku. Tę konieczność codziennej pielęgnacji niektórzy uważają właśnie za wadę. Minusem jest także większe ryzyko infekcji, szczególnie jeśli nasza pielęgnacja nie będzie dostatecznie staranna. Do zalet natomiast zalicza się niższą cenę oraz dłuższą żywotność. W przypadku ceny jednak niekiedy może okazać się, że w obu przypadkach będzie podobna, ponieważ przy soczewkach miesięcznych musimy dodatkowo kupić akcesoria do pielęgnacji, które często podnoszą ostateczny koszt.

Które soczewki warto wybrać? Jednodniowe czy miesięczne? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę plusy i minusy obu rozwiązań. Początkowo noszenie soczewek kontaktowych może wydawać się trudne, zwłaszcza jeżeli ktoś nie ma doświadczenia związanego z ich zakładaniem. Wiele osób martwi się również tym, ile kosztują soczewki kontaktowe. Jeżeli jednak wybierze się tanie soczewki kontaktowe, które można kupić online, cena będzie bardziej przystępna. Nie da się natomiast zaprzeczyć, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają wady wzroku. Oryginalne soczewki kontaktowe zapewniają duży komfort i pozwalają zapomnieć o problemach z widzeniem. Dodatkowo w razie potrzeby można wybrać kolorowe soczewki kontaktowe, które pozwolą stworzyć ciekawe stylizacje. Jeżeli chcesz odzyskać ostrość widzenia, koniecznie sprawdź korzyści wynikające z noszenia soczewek, do czego świetnie nadają się soczewki dwutygodniowe, które nie ograniczają pola widzenia. Pamiętaj tylko, aby poćwiczyć to, jak zdejmować soczewki kontaktowe oraz jak je zakładać.

Czytaj więcej na temat:zdrowie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole