Skocz do zawartości
LM.plWiadomościDachówka w koronkę. Co jeszcze się zmieni?

Dachówka w koronkę. Co jeszcze się zmieni?

Dodano:
Dachówka w koronkę. Co jeszcze się zmieni?
Brzeźno

Rozpoczął się remont pałacu w Brzeźnie, w gminie Krzymów. Prace, uzgodnione z konserwatorem zabytków, powinny zostać zakończone w marcu przyszłego roku.

Umowę z wykonawcą gmina podpisała już w lipcu ubiegłego roku, ale potrzebował on pół roku na przygotowanie dokumentacji. Wiadomo już, że prace obejmą remont więźby dachowej oraz jej impregnację, odtworzenie kominów na kondygnacji strychowej i ponad połacią dachu, pokrycie dachówką ceramiczną tak zwaną „karpiówką” w kolorze czerwonym, położoną zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków w „koronkę”. Ponadto zostanie wymieniony właz dachowy, nowa instalacja odgromowa, docieplenie dachu, będą wymienione opierzenia i orynnowania rur spustowych z blachy cynkowo-tytanowej. Zostaną też wymienione okna i drzwi zewnętrzne, a cały budynek od zewnątrz będzie docieplony. Wykonawca położy też nowe tynki wewnętrzne na ścianach i sufitach oraz je pomaluje. Zostanie też zmodernizowana kotłownia. Natomiast na nowym budynku szkoły powstanie instalacja fotowoltaiczna, która pozwoli placówce zmniejszyć koszty energii.

Mimo że zakres prac jest szeroki, to zgodnie z planem powinny się zakończyć 22 marca przyszłego roku. Koszt rozpoczętej właśnie modernizacji to ponad cztery i pół miliona złotych, z czego dwa miliony siedemset tysięcy to dofinansowanie z programu Polski Ład. Pozostałe koszty ponosi gmina. Gmina chce złożyć jeszcze jeden wniosek, tym razem do Rządowego Programu Odnowy Zabytków.  - Mamy już przygotowany. Myślę, że wkrótce dowiemy się, czy kolejne pieniądze na remont tego obiektu zostaną nam przyznane – mówi Danuta Mazur, wójt gminy Krzymów.

Gdyby tak się stało, to odnowiona zostałaby elewacja zewnętrzna, wymienione balustrady przy wieży i na tarasach. Być może udałoby się odrestaurować wejście do budynku, wymienić okna na poddaszu i na wieży oraz oświetlenie zewnętrzne i posadzki w klasach. - To wszystko są nasze marzenia. Przyznana kwota, jeśli taka będzie, pozwoli je zweryfikować – mówi Danuta Mazur.

A w związku z rozpoczętym remontem, brzeźnieńska filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie tymczasowo zmieniała lokalizację. Po wypożyczenie książek trzeba się udać na ulicę Główną 26. Zmiana jest spowodowana rozpoczęciem remontu pałacu, gdzie dotąd biblioteka miała swoją siedzibę. Do nowej siedziby przeniosła się tylko filia biblioteki publicznej, natomiast szkolna placówka mieści się tymczasowo w pokoju nauczycielskim, w nowym budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie.

Źródło: Gmina Krzymów 

 

Dachówka w koronkę. Co jeszcze się zmieni?
Dachówka w koronkę. Co jeszcze się zmieni?
Czytaj więcej na temat:pałac , Brzeźno , remont
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole