Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDo auta tylko z prawem jazdy! Nie ryzykuj prowadzenia bez uprawnień

Do auta tylko z prawem jazdy! Nie ryzykuj prowadzenia bez uprawnień

Materiał promocyjny

Dodano:
Do auta tylko z prawem jazdy! Nie ryzykuj prowadzenia bez uprawnień
materiał promocyjny

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy? Lepiej tego nie rób! W Polsce za kierowanie autem bez odpowiednich uprawnień grożą naprawdę poważne konsekwencje. Zanim jednak wpadniesz w tarapaty warto zastanowić się nad alternatywą – kursem na prawo jazdy w Szkole Jazdy Turbo!

Myślisz o tym, żeby przejechać się autem, chociaż nie masz prawa jazdy? To naprawdę głupi pomysł. Zgodnie z polskim prawem kierowanie samochodem na drogach publicznych bez odpowiednich uprawnień (czyli prawa jazdy) jest wyraźnie zakazane i kwalifikowane jako wykroczenie.

Nawet 30 tys. zł kary

Konsekwencje finansowe takiego działania będą bolesne. Osoba przyłapana na prowadzeniu pojazdu bez ważnego prawa jazdy może zostać ukarana grzywną, która wynosi minimum 1500 zł a maksymalnie – nawet 30 tys. zł! Na dodatek czeka Cię rozprawa w sądzie, która zapewne skończy się orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów. Może on być nałożony na czas od sześciu miesięcy do nawet trzech lat.

Jeżeli prowadzenie pojazdu bez uprawnień skutkuje spowodowaniem wypadku drogowego, konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanym w wypadku, ale jednocześnie zwróci się z roszczeniem do sprawcy zdarzenia. Innymi słowy – za szkody, które wyrządzisz prowadząc auto bez prawa jazdy, będziesz musiał zapłacić sam.

Nie musisz czekać po egzaminie

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli posiadasz już prawo jazdy to nie musisz wozić go przy sobie. Wystarczy dowód osobisty lub paszport, na podstawie którego policjanci sprawdzą Twoje dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób zweryfikują, czy posiadasz prawo jazdy.

Jeżeli zaś zdałeś już egzamin, ale nie otrzymałeś jeszcze fizycznego prawa jazdy, i tak niemal od razu możesz wsiadać za kółko. Przez 30 dni możesz używać elektronicznego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Wystarczy pobrać tymczasowy dokument, który okażesz w momencie kontroli policyjnej. Za jazdę bez niego grozi nagana lub grzywna do 250 zł.

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy w Polsce wiąże się z wieloma ryzykami. Warto pamiętać, że posiadanie ważnego prawa jazdy nie tylko jest wymogiem prawnym, ale także zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Osoby, które rozważają prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień, powinny być świadome poważnych konsekwencji, jakie może to za sobą pociągnąć. Lepiej więc zapisać się na kurs w Szkole Jazdy Turbo i być spokojnym za kierownicą!

Czytaj więcej na temat:turbo, prawo jazdy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole