Dotacje na badanie i rozwój (B+R). Wielkopolska Wschodnia wzmacnia potencjał innowacyjny przedsiębiorstw!
Materiał promocyjny
Jednym z ważnych obszarów wsparcia w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) jest działalność badawczo-rozwojowa (B+R). Już w przyszłym roku zaplanowano nabór wniosków dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Wielkopolski Wschodniej na dofinansowanie działalności badawczo-rozwojowej. Jednak, aby takie wsparcie odpowiadało realnym potrzebom, konieczne jest zbadanie oczekiwań potencjalnych beneficjentów, czyli przedsiębiorców z sektora MŚP.
Wobec tego w najbliższych tygodniach przedsiębiorcy z Wielkopolski Wschodniej będą mieli niepowtarzalną okazję wyrazić swoją opinię na temat ich potrzeb w zakresie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Poznanie potrzeb i oczekiwań przedsiębiorstw w tym obszarze to jeden z ważnych celów badania pn. Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw w Wielkopolsce Wschodniej, które realizowane jest aktualnie (na zlecenie Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie) wśród małych i średnich podmiotów gospodarczych mających siedzibę na obszarze miasta Konina i powiatów: kolskiego, konińskiego, słupeckiego, tureckiego.
Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?
Głównym celem realizowanego badania jest pozyskanie aktualnej wiedzy na temat sytuacji przedsiębiorstw z Wielkopolski Wschodniej w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Wyniki badań pozwolą na uzupełnienie braków informacyjnych w tym zakresie i pomogą w optymalnym wykorzystaniu Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST).
Zbadanie poziomu rozwoju działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach oraz konkretnych potrzeb tego sektora jest niezwykle istotne dla powodzenia procesu sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i wdrażania na jej obszarze Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Wyniki badania zostaną wykorzystane w pracach związanych z przygotowaniem naboru wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących wsparcia działalności B+R funkcjonujących w subregionie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi.
Udział w badaniu pozwoli przedsiębiorcom wskazać kluczowe elementy, które są szczególnie istotne dla rozwoju ich firm. Jest to również szansa na aktywne zaangażowanie się tych podmiotów w proces przemian Wielkopolski Wschodniej, a także na dostosowanie wsparcia unijnego do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorstw. Warto więc wykorzystać tę szansę i „dołożyć swoją cegiełkę” do procesu budowy nowej, innowacyjnej gospodarki Wielkopolski Wschodniej poprzez udział w przeprowadzanym badaniu.
Jakich pytań można się spodziewać podczas badania?
Między innymi będą to pytania o:
- dotychczas podejmowane w przedsiębiorstwach działania z zakresu B+R, w tym dotyczące współpracy w tej sferze z innymi podmiotami (np. jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi, instytucjami otoczenia biznesu, innymi przedsiębiorstwami) oraz efekty tych działań,
- potencjał badawczo-rozwojowy przedsiębiorstw (m.in. infrastrukturalny, kadrowy, finansowy i organizacyjny) oraz potencjał podmiotów oferujących usługi z zakresu B+R,
- plany przedsiębiorstw w zakresie rozwoju działalności B+R, w tym dotyczące nawiązywania współpracy w tym obszarze z innymi podmiotami,
- istniejące bariery/trudności w realizacji przez przedsiębiorstwa działań z zakresu B+R, w tym związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na projekty z zakresu B+R,
- potrzeby, oczekiwania i preferencje przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R.
Jak wziąć udział w badaniu?
Z przedsiębiorcami z terenu Wielkopolski Wschodniej kontaktować się będzie telefonicznie lub mailowo firma realizująca badanie na zlecenie Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.
Aby wziąć udział w badaniu należy wypełnić ankietę internetową, którą przedsiębiorcy otrzymają drogą mailową. Drugą możliwą formą wyrażenia opinii jest rozmowa (ankieta) telefoniczna z przedstawicielem firmy realizującej badanie. Poza badaniami ankietowymi przewidziano także przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich z przedstawicielami (wybranych) przedsiębiorstw, a także instytucji wspierających realizację projektów badawczo-rozwojowych.
Raport podsumowujący przeprowadzone badanie dostępny będzie już jesienią tego roku. Z dokumentem będzie można zapoznać się poprzez stronę www.arrtransformacja.org.pl .
Dofinansowanie unijne na projekty wspierające działalność B+R przedsiębiorstw
„Wyniki badań pozwolą nam lepiej przygotować się do planowanego w przyszłym roku naboru w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Będziemy mogli dostosować warunki konkursu do potrzeb naszego rynku i skutecznie dotrzeć z informacją do zainteresowanych wsparciem. Uzyskamy również odpowiedź, w co chcieliby przedsiębiorcy zainwestować, jakie innowacyjne produkty, usługi czy procesy wdrożyć we własnej firmie” – mówi Krzysztof Borkowicz – Koordynator Instytucji Pośredniczącej, odpowiedzialny za wdrażanie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w Wielkopolsce Wschodniej.
O dofinansowanie na działalność badawczo-rozwojową będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi. Pierwsze konkursy odbędą się już w kwietniu 2025 r., a planowany poziom dofinansowania na prace badawczo-rozwojowe a także niezbędną w tym zakresie infrastrukturę może wynieść nawet 70%.
Więcej informacji na temat naborów wniosków w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji można znaleźć na:
- www.arrtransformacja.org.pl
- www.funduszeue.wielkopolskie.pl
- www.facebook.com/SprawiedliwaTransformacjaWW
Artykuł dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!