Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościElektrownia jądrowa. Sąd odrzucił pozew przeciwko KHNP, ale batalia wciąż trwa

Elektrownia jądrowa. Sąd odrzucił pozew przeciwko KHNP, ale batalia wciąż trwa

Dodano: , Żródło: LM.pl
Elektrownia jądrowa. Sąd odrzucił pozew przeciwko KHNP, ale batalia wciąż trwa
Elektrownia jądrowa

Sąd dystryktu Kolumbia odrzucił pozew złożony przez amerykańską firmę Westinghouse przeciwko koreańskiemu KHNP. Drugie z tych przedsiębiorstw ma razem z polskim PGE oraz ZE PAK budować elektrownię jądrową w Koninie.

Konińska elektrownia jądrowa ma być zbudowana w oparciu o technologię APR 1400. I o nią właśnie trwa spór pomiędzy Westinghouse oraz KHNP. Pierwotnie właścicielami technologii OPR-1000 byli Amerykanie. Na jej podstawie powstały pierwsze elektrownie jądrowe w Korei Południowej. Po latach użytkowania i modyfikacji Koreańczycy uważają, że obecna APR 1400 jest już wyłącznie ich własnością intelektualną. Amerykanie się z tym nie zgadzają i twierdzą, że KHNP powinien uzyskać zgodę na jej eksport poza swój kraj.

Westinghouse złożył w tej sprawie pozew do sądu dystryktu Kolumbia. Sąd jednak ten pozew oddalił, uznając, że Westinghouse nie ma podstaw, by dochodzić blokady eksportu technologii jądrowej. Jedynym podmiotem uprawnionym do tego typu ruchów jest Departament Energii USA. Amerykańska firma na łamach biznesalert.pl zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji sądu.

Spór więc trwa, szczególnie, że pozew do sądu był tylko jednym z działań, które Westinghouse podjął przeciwko KHNP. Niezależnie od niego toczy się postępowanie arbitrażowe przeciwko KEPCO/KHNP w sprawie niedozwolonego wykorzystania własności intelektualnej przez Koreańczyków.

Na rozstrzygnięcie tego konfliktu czekają należąca do Skarbu Państwa PGE oraz prywatna spółka ZE PAK. Obie, wraz z KHNP, mają w Koninie budować elektrownię jądrową. Pierwszy reaktor miałby stanąć już w 2035 r. W połowie sierpnia PGE PAK Energia Jądrowa Sp. z o.o. złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy elektrowni jądrowej w Koninie

fot. Wikipedia

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole