Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościExpress InterCity nie staną w Koninie? Mieszkańcy interweniują

Express InterCity nie staną w Koninie? Mieszkańcy interweniują

Dodano: , Żródło: LM.pl
Express InterCity nie staną w Koninie? Mieszkańcy interweniują
Transport

fot. PKP InterCity

Do Wrocławia mogliby dojechać bezpośrednio pociągiem mieszkańcy Konina. Mogliby, gdyby nie fakt, że pociągi tylko przez Konin przejadą, nie zatrzymując się. Mieszkańcy protestują, władze miasta i posłowie zapowiadają interwencje.

Od września PKP InterCity planuje zmiany w rozkładzie jazdy swoich pociągów. To spółka obsługująca szybkie połączenia na dalekich odległościach – swoiste okno na świat dla mieszkańców Konina i okolic. Planowane zmiany są jednak dla mieszkańców regionu niekorzystne.

Nadal nie dojedziemy do Wrocławia

PKP InterCity wprowadza nowe połączenia z Warszawy do Wrocławia i Szczecina w kategorii Express InterCity. Pociągi przejadą przez Konin, ale, według planu, nie zatrzymają się w nim. Choć jeszcze przed wyborami były sygnały, że w Koninie stawać będą. Szczególnie bolesny będzie dalszy brak bezpośredniego połączenia z Wrocławiem. To duży ośrodek akademicki, w którym studiuje i pracuje relatywnie sporo osób z Konina. Dziś, by do niego dojechać inaczej, niż autem, trzeba przesiadać się w Poznaniu lub korzystać z prywatnych autobusów.

Do Szczecina Konin bezpośrednie połączenia ma, ale od września ta oferta też będzie uboższa. Wprowadzony dodatkowy Express InterCity nie zatrzyma się, podobnie jak połączenie do Wrocławia, w Koninie. Zmiany zakładają również brak postoju jeżdżącego już przez Konin Express InterCity Chrobry, za pomocą którego można było dojechać do wspomnianego już Szczecina, ale też Poznania i Warszawy.

Prezydent i posłowie piszą pisma

Przeciwko tym planom protestują już mieszkańcy, którzy wystosowali pismo do władz Konina i posłów Koalicji Obywatelskiej. – Podnoszenie atrakcyjności danego środka transportu zależy w głównej mierze od czasu potrzebnego na przemieszczenie się z punktu A do punktu B, dlatego tak ważnym jest wzbogacenie się o jak największą ilość połączeń bezpośrednich, a nie opartych na przesiadkach – zwracają uwagę w swoim piśmie.

Pisma do PKP InterCity wysłali już prezydent Konina oraz posłowie Tomasz Nowak i Michał Kołodziejczak. Parlamentarzyści pytają w nich władze spółki o powody takiej decyzji i uwzględnienie Konina jako przystanku dla nowych połączeń.

Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, wskazuje, że konkurencja w postaci jak największej liczby połączeń działa z korzyścią dla pasażerów. – Intercity wprowadziło bardzo dobrą ofertę, konkurując z Kolejami Wielkopolskimi. Z kolei to wywołało reakcję ze strony Kolei Wielkopolskich – uruchamiają do Konina kilka dodatkowych kursów ekspresowych, które mają się zatrzymywać się tylko w dwóch miejscach i czas przejazdu ma być skrócony o połowę.

O plany dot. nowego rozkładu jazdy zapytaliśmy również PKP InterCity. Do dziś nie otrzymaliśmy od spółki odpowiedzi.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole