Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościFala upałów przypłynie nad region. Brązowo na mapach pogodowych

Fala upałów przypłynie nad region. Brązowo na mapach pogodowych

Dodano: , Żródło: LM.pl
Fala upałów przypłynie nad region. Brązowo na mapach pogodowych
Pogoda

Nawet 38 stopni – taką temperaturę w naszym regionie na środę prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Upały zaczną się już we wtorek.

Cieplejsza temperatura w regionie pojawi się już we wtorek. O godzinie trzynastej słupki rtęci w większości Wschodniej Wielkopolski będą pokazywać już 30 stopni. Maksymalnie temperatura sięgnie 33 stopni. Ciepła będzie również noc – według wyliczeń IMGW temperatura ma nie spadać poniżej 24 stopni.

Prawdziwy pogodowy horror rozpocznie się jednak w środę. Już o godzinie dziewiątej rano temperatura ma przekroczyć 30 stopni, a po południu w niektórych miejscach termometry mogą pokazać nawet 38 stopni! Najgorsza sytuacja będzie w gminach Golina, Rzgów, Grodziec, Kleczew i Wilczyn, a także w powiecie słupeckim i Koninie. W innych miejscach temperatury będą jednak niewiele niższe.

Wieczorem do regionu wkroczy chłodny front atmosferyczny. Będzie padać, niewykluczone są także burze. – Zagrożeniem ze strony tego typu układu będą bardzo silne porywy wiatru, występujące na całej długości układu – zagrożony więc jest duży obszar. Niewykluczone, że porywy przekraczać będą zauważalnie 100 km/h, co przyczyni się do powstania szkód wiatrowych – ostrzega Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz. – Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja nie jest do końca stabilna, dlatego powyższe informacje o burzach traktujmy jako wstępną informacje, a nie ostrzeżenie.

W czwartek temperatury powinny spaść – będzie około 25 stopni.

Podczas upałów należy unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia. Ważne jest picie dużej ilości wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży oraz nakrycia głowy pomoże ochronić się przed przegrzaniem. Należy również unikać intensywnego wysiłku fizycznego, szczególnie na zewnątrz, oraz szukać schronienia w chłodniejszych, zacienionych miejscach. Najbardziej narażone na działanie gorąca są małe dzieci oraz osoby starsze.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole