Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościFotowoltaika i oświetlenie uliczne. Ślesin stawia na energooszczędność!

Fotowoltaika i oświetlenie uliczne. Ślesin stawia na energooszczędność!

Materiał promocyjny

Dodano:
Fotowoltaika i oświetlenie uliczne. Ślesin stawia na energooszczędność!
materiał promocyjny

Jeszcze w tym roku instalacje fotowoltaiczne na dwóch budynkach i wymiana oświetlenia w czterech sołectwach. – To pozwoli nam zmniejszyć koszty, które są coraz wyższe – mówi Mariusz Zaborowski, burmistrz gminy Ślesin.

Rządowe wsparcie dla samorządów, przeznaczone na inwestycje związane z energooszczędnością to w przypadku gminy Ślesin ponad 2,8 mln zł. Pieniądze pozwolą na realizację zadań generujących oszczędności.

– Jeszcze w tym roku chcemy pobudować fotowoltaikę na dachu ośrodka zdrowia. Oprócz tego fotowoltaika będzie też na budynku OSP w Kijowcu – mówi burmistrz Zaborowski.

W przyszłorocznych planach związanych z fotowoltaiką znajdują się natomiast dwa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie. Zmieni się też zadanie dotyczące przeznaczenia pieniędzy z Ładu Polskiego. Miała być z tego wybudowana sala gimnastyczna, ale jak podkreśla burmistrz Zaborowski, zamiast tego szkoła zostanie przebudowana i postawiona tam zostanie instalacja fotowoltaiczna.

– To pozwoli nam regulować rachunki. Koszty jakie mamy są coraz wyższe. Idziemy tam, gdzie możemy znaleźć środki i przeznaczyć je na takie inwestycje – mówi Mariusz Zaborowski.

To nie jedyne działania jakie gmina Ślesin próbuje podjąć, żeby szukać oszczędności. Jeszcze w tym roku za ok. 450 tys. zł zmienione ma być oświetlenie uliczne w kilku miejscowościach.

- Mieliśmy częściowo zadania wprowadzone z funduszy sołeckich. Przez cały rok nie mieliśmy szans, żeby do nich podokładać. Udało nam się to teraz, z racji zdobytych rządowych środków na energooszczedność. I tak będziemy mieli budowę oświetlenia ulicznego w Pogoni Gosławickiej, Wygodzie, Szyszynku, Licheniu Starym. Za chwilę wystąpimy z zapytaniem ofertowym – mówi burmistrz Zaborowski. - Zaplanowaliśmy też w budżecie ponad 100 tys. zł na zakup zegarów do sterowania poszczególnych nitek oświetleniowych. Planujemy przebudować je tak, żeby można było je regulować, żeby jak nie jest to potrzebne móc wyłączać lub obniżać natężenie światła. To nam też docelowo pozwoli na oszczędności – dodaje.

Poza tym do końca zbliża się inwestycja w Wąsoszach za blisko 900 tys. zł. Powstaje tam garaż dla druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. Budowa dofinansowana jest ze środków PGR-u. To ok. 250 tys. zł. Po przetargu okazało się, że najkorzystniejszą ofertę przedstawił Zakład Gospodarki Komunalnej w Ślesinie. Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o dołożeniu pieniędzy na położenie kostki przed garażem, która pozwoli zrobić wjazd dla wozów bojowych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole