Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGdzie po tabletki w razie napromieniowania? Powiadomi alert!

Gdzie po tabletki w razie napromieniowania? Powiadomi alert!

Dodano:
Gdzie po tabletki w razie napromieniowania? Powiadomi alert!
zagrożenie

Wielkopolskie gminy przygotowują punkty dystrybucji jodku potasu. Nadzoruje to wojewoda.

To w związku z działaniami zbrojnymi prowadzonymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  zdecydowało o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

- Sytuacja jest monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, natomiast w obowiązku służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest przygotowywanie się na wszystkie scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne – podkreśla Michał Zieliński.

Wojewodzie wielkopolskiemu udostępniono 5 320 800 tabletek, które we wrześniu, zostały podzielone na poszczególne gminy województwa i przekazane do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. - Wystąpiłem również o dodatkową rezerwę pół miliona tabletek jodku potasu, aby w razie potrzeby uzupełnić braki w poszczególnych gminach w Wielkopolsce – dodaje Michał Zieliński. 

Wszystkie gminy miały do końca poprzedniego tygodnia opracować plan akcji jodowej i ustalić miejsca dystrybucji. W bieżącym tygodniu tabletki zostaną przekazane do wskazanych miejsc składowania. W przypadku zagrożenia napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję tabletek.

Aktualnie w całej Wielkopolsce jest 2026 takich punktów. Jak poinformował dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego WUW Dariusz Dymek, w momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni poprzez alert RCB. W tym czasie uruchamiane są punkty dystrybucyjne, których lista zostanie opublikowana na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Konsultant wojewódzki ds. endokrynologii dr hab. Paweł Gut podkreślił, że przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu nie jest zalecane osobom powyżej 60 roku życia, a także przypomniał o nieprzyjmowaniu preparatu bez takiej konieczności. Tabletki są przewidziane dla wszystkich obywateli, którzy potrzebują takiej suplementacji, według wytycznych krajowego konsultanta w dziedzinie endokrynologii.

Fot. WUW w Poznaniu 

Gdzie po tabletki w razie napromieniowania? Będzie alert!
Gdzie po tabletki w razie napromieniowania? Będzie alert!
Gdzie po tabletki w razie napromieniowania? Będzie alert!
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole