Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGeneracje Niezależności. Niezwykła wystawa w sercu starówki

Generacje Niezależności. Niezwykła wystawa w sercu starówki

Dodano: , Żródło: LM.pl
Generacje Niezależności. Niezwykła wystawa w sercu starówki
Wystawa

Dwadzieścia portretów dwudziestu niezwykłych osób z niepełnosprawnościami – sportowców, dziennikarzy, przedsiębiorców oglądać można od czwartku na placu Wolności w Koninie. Prezentowane są w ramach wystawy „Generacje Niezależności”.

Wystawa prezentuje historie trzech pokoleń osób z niepełnosprawnościami żyjącymi w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Oprócz portretów poszczególnych bohaterów przeczytać można fragmenty z ich życia pod zdjęciami. Skanując kod QR umieszczony obok każdego z portretów trafia się na stronę genniezaleznosci.pl, gdzie poznać można całą ich historię.

Z ich niezwykle emocjonalnych i malowniczych wspomnień dowiemy się m.in. w jakich dramatycznych warunkach żyły osoby z niepełnosprawnością w latach 70., 80. oraz jak wiele wysiłku włożyły kolejne pokolenia aby ci najmłodsi mogli obecnie niezależnie żyć i rozwijać się – przekonują organizatorzy wystawy.

Autorką zdjęć bohaterów „Generacji Niezależności” jest Marika Sypniewska, a historie bohaterów spisała dziennikarka społeczna i pisarka Magdalena Gajda.

Wystawę zorganizowała Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej”. Zaprezentowana została 5 grudnia, w przeddzień 26. rocznicy śmierci patrona fundacji. Społecznik i lekarz od lat 70. zaangażowany był w projekty zmieniające życie osób niepełnosprawnych. – Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń – przekonują organizatorzy.

Instalację na placu Wolności w Koninie oglądać będzie można do końca roku.

Wystawa „Generacje Niezależności” jest częścią kampanii społecznej pod tą samą nazwą, której elementami są również m.in. film pt. „Spojrzeć poza horyzont” (dostępny na stronie genniezaleznosci.pl) oraz jubileuszowa publikacja. Zawiera ona historie osób tworzących współczesny system wsparcia osób z niepełnosprawnością, a także przypomina dokonania jednego z jego prekursorów – dr. Piotra Janaszka oraz najważniejsze wydarzenia z dwudziestoletniej historii Fundacji „Podaj Dalej”.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole