Hostel, multimedialna wystawa i pracownie. Tak ma wyglądać wnętrze domu Zemełki
Niemal 5,9 mln zł potrzeba na wyposażenie domu Zemełki. Miasto będzie się starać pozyskać na ten cel fundusze unijne. Od 1 maja przyszłego roku obiektem zarządzać ma Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie.
Wyremontowany dom Zemełki otwarty został dla mieszkańców Konina w kwietniu tego roku. Od początku prac w obiekcie miasto informowało, że ma się w nim znaleźć Inkubator Aktywności Kulturalnej. O to, co dokładnie kryje się pod tym hasłem pod koniec sierpnia zapytał radny Piotr Czerniejewski.
W odpowiedzi na jego interpelację prezydent przedstawił dość szczegółową koncepcję zagospodarowania tego miejsca. I tak, w piwnicach ma powstać Multimedialne Podziemie Dziedzictwa. Ma to być multimedialna ekspozycja poświęcona dziedzictwu historyczno-kulturowemu Konina. – Z założenia ekspozycja nie powinna być wystawą muzealną, nie powinno być tutaj muzealnych artefaktów. Powinna zachęcać do odkrywania tajemnic miasta i regionu, dawać impuls i inspirować do poszerzenia wiedzy o życiu miasta, do spaceru i obejrzenia jego zabytków oraz odwiedzenia miejsc i instytucji, o których jest mowa w historycznej narracji ekspozycji – tłumaczy prezydent.
Zarówno w zabytkowym domu, jak i dobudowanym do niego pawilonie, znaleźć mają się pracownie i sale: teatralno-taneczna, literacka, kameralna, fotograficzno-filmowa, plastyczna (wielofunkcyjna), ceramiki i rzeźby z piecem do wypalania oraz meeting point, czyli miejsce do coworkingu. Ponadto miasto chciałoby w domu Zemełki zlokalizować Centrum Informacji Turystycznej. Tego pomysłu nie było jednak w pierwotnym projekcie i zgodę na taki ruch wydać musi Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
W obiektach funkcjonować ma również „Gościniec artystyczny”, czyli hostel. Na pierwszym piętrze pawilonu znaleźć ma się sześć pokoi dwuosobowych z łazienkami, a na poddaszu zabytkowej kamienicy – kolejne cztery pokoje dwu-, trzy- i czteroosobowe wraz z łazienkami.
Na wyposażenie domu Zemełki potrzeba niemal 5,9 mln zł. Miasto te pieniądze chce pozyskać z funduszy unijnych.
Całością, według planów miasta, zarządzać ma Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie. Przekazanie domu Zemełki pod jej skrzydła planowane jest na 1 maja przyszłego roku.
Przebudowa domu Zemełki rozpoczęła się w listopadzie 2020 r. Budynek powstał w drugiej połowie XVI w. i jest obecnie najstarszą murowaną kamienicą w Koninie. Od lat 70. obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Swoją nazwę wziął od Jana Zemełki – pierwszego właściciela budynku, lekarza, filozofa i działacza społecznego.
Sprzedaj swój rower po sezonie i zyskaj dodatkowe miejsce, a przy okazji gotówkę na nowe hobby!