Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTurkowianie ocenili system gospodarki odpadami w mieście

Turkowianie ocenili system gospodarki odpadami w mieście

Dodano:
Turkowianie ocenili system gospodarki odpadami w mieście

W sierpniu 2015 r. wśród mieszkańców Turku przeprowadzona została ankieta, dotycząca funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.

W sierpniu 2015 r. wśród mieszkańców Turku przeprowadzona została ankieta, dotycząca funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Z udzielonych odpowiedzi na pytania ankietowe wynika, że w kwestiach śmieci mieszkańcy są podzieleni.

Ankietę przeprowadził Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego w Turku. Ankiety zostały dostarczone m.in. do wspólnot mieszkaniowych, budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych. Łącznie ankiety wypełniło 1.197 turkowian, z których 907 mieszka w budynkach wielorodzinnych, zaś 290 w jednorodzinnych.

Dla ponad 80 proc. mieszkańców, obowiązujący w naszym mieście system gospodarowania odpadami jest jasny i czytelny (83 proc. mieszkańców bloków i 89 proc. mieszkańców domów). Jednak jedynie dla 58 proc. ankietowanych mieszkańców bloków, system segregowania odpadów funkcjonuje prawidłowo. Tego samego zdania jest 67 proc. mieszkańców domów jednorodzinnych.

iekawie wyglądają odpowiedzi na pytania o segregację odpadów. Wbrew powszechnym opiniom, 81 proc. ankietowanych turkowian zamieszkujących bloki przyznało, że w ich mieszkaniu jest możliwość segregacji odpadów. Takiej możliwości nie dostrzegło zaledwie 19 proc. respondentów. Możliwości segregacji odpadów w mieszkaniu pozytywnie oceniło też 87 proc. mieszkańców domów. Aż 87 proc. mieszkających w budynkach wielorodzinnych potwierdziło, że segreguje odpady, podobnie jak 81 proc. mieszkających w budynkach jednorodzinnych. Zaś co do częstotliwości odbioru odpadów, to 77% ankietowanych turkowian, na co dzień mieszkających w budownictwie wielorodzinnym, jest z tego powodu zadowolona. Tak jak 80 proc. mieszkańców domów jednorodzinnych.

Ankietowani wymienili również najczęściej segregowane przez siebie frakcje odpadów. Były to: szkło, tworzywa sztuczne, makulatura i odpady organiczne (np. odpady kuchenne, z ogrodu). Rzadziej segregowane są odpady niebezpieczne (np. baterie, leki) i metale.

Co mogłoby skłonić turkowian do segregowania odpadów? Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych podobnie odpowiedzieli, że już segregują odpady (bloki 65 proc., domy 63 proc.), gdyby odbiór i wywóz był tańszy niż odpadów niesegregowanych (bloki 22 proc., domy 23 proc.) i pewność, że segregowane śmieci będą przetwarzane (bloki 13 proc., domy 14%). 44 proc. respondentów mieszkających w budynkach wielorodzinnych i 51 proc. mieszkających w domach jednorodzinnych stwierdziło, że różnica w opłatach za odpady segregowane i niesegregowane (segregowane 13,10 zł, niesegregowane 17 zł), jest zbyt mała i nie motywuje do segregowania odpadów.

Dla ankietowanych turkowian mieszkających w blokach, największym problemem w selektywnej zbiórce odpadów są otwory wrzutowe w pojemnikach niedostosowane do rodzaju odpadów, brak warunków do segregacji w mieszkaniu oraz brak pojemników na odpady segregowane. Z kolei dla mieszkańców domów jednorodzinnych segregacja jest problematyczna z uwagi na brak warunków w domu i brak pojemników na odpady segregowane.

Wielu turkowian miało okazję wypowiedzieć się na temat turkowskiego systemu gospodarowania odpadami. Niektórzy wnioskowali, że opłaty są zbyt wysokie, inni, że kosze na śmieci są za bardzo oddalone od bloków, a jeszcze inni, że stoją za blisko nich. 

Czytaj więcej na temat:Turek, gospodarka odpadami, śmieci, ankieta
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole