Dzisiaj jest wtorek 7 lipca 2020, imieniny: Estery, Metodego, Kiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17743) SPORT FORUM FIRMY (5504) PRACA (27) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 12oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
19 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Z Maryją przez wieki" to jedna z wystaw w licheńs ... (0)Zielonym do góry EXTRA. Zaczarowany ogród w Konini ... (1)

Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.10.2015 16:49

Na początku lat osiemdziesiątych z budynków Liceum w Morzysławiu zniknął strych, na którym wtajemniczeni posiadacze klucza (lub wytrycha) popalali papierosy.

Dobudowano za to drugie piętro z dodatkowymi klasami, dzięki czemu (przynajmniej na jakiś czas) zmniejszono tłok w permanentnie przeładowanej szkole.

Awaryjne odwołanie sprawdzianu

Owo przeładowanie miało zresztą swoje zalety, bo wymuszało pracę na dwie zmiany, co zimą lub późną jesienią, kiedy wcześnie robiło się ciemno, znacznie ułatwiało „odwołanie” wyjątkowo trudnego sprawdzianu. - Mieliśmy specjalistów, którzy co jakiś czas robili zwarcie w szkole – wspomina Jacek Wiśniewski (o którym już wspomnieliśmy w pierwszej części wspomnień z II LO: Pół wieku II Liceum: Jak koledzy dwójkami się wymieniali). – Jeśli miejsca awarii nie udało się w miarę szybko znaleźć, dyrekcja się poddawała i szliśmy do domu. Ale był to nieustanny wyścig z woźnym, panem Telesińskim, który z czasem doskonale opanował wszystkie takie miejsca, i potrafił szybko, zbyt szybko jak na nasze potrzeby, taką awarię naprawić. Mieliśmy w klasie kolegę, który był mistrzem w tej dyscyplinie, ale kiedyś wpadł i od tego czasu nasz wychowawca nie mówił o nim inaczej jak: inżynier.

A papierosy palono przede wszystkim poza szkołą, między innymi za kioskiem Ruchu (w którym owe papierosy można było kupić... na sztuki) i sklepem. W latach siedemdziesiątych najbardziej popularne były, uważane wtedy za luksusowe, marlboro i carmeny.

Przerwa na wykopki

Rocznik Jacka Wiśniewskiego zdawał maturę w 1980 r., zamykającym dekadę lat siedemdziesiątych, których klimat odnaleźć można w kronice II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. Zapisano w niej, że inauguracja nowego roku szkolnego 1976/1977 rozpoczęła się 1 września z udziałem sekretarza Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To wtedy właśnie do grona nauczycielskiego dołączyli między innymi: Anna Inerowicz (świetlica), Lidia Went (język polski), Wiesława Rosiak (przysposobienie obronne), Aleksandra Ziarniak (język francuski) i Michał Andruszko (język angielski). Uczniów było (nie licząc studium wychowania przedszkolnego) 833, klas – 28.

Zaraz na początku roku szkolnego młodzież miała cztery dni wolnego. Z kroniki wynika, że między 6 a 9 października trwała „przerwa jesienna”, podczas której „młodzież ze wsi, której rodzice mają gospodarstwa rolne, pracowała u rodziców przy zbieraniu płodów rolnych”.

Baczyński przegrał ze Świerczewskim

11 października pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Uroczystość odbyła się w dniu święta patrona szkoły. Od 1973 r. był nim gen. Karol Świerczewski (fot. nr 1). W przeprowadzonym wtedy wśród uczniów plebiscycie wygrał między innymi z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. – Pokonał Baczyńskiego niewielką przewagą głosów – tłumaczy ówczesny dyrektor II LO Zdzisław Maciejewski – głównie dlatego, że akurat wtedy odbywały się oficjalne obchody 30-lecia Ludowego Wojska Polskiego i młodzież, jak i całe społeczeństwo, była bombardowana informacjami na ten temat.

strona 1 z 5
1 2 3 4 5
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • 2LO_5
 • 2LO_6
 • 2LO_7
 • 2LO_8
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • 2LO_10
 • 2LO_11

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

warto dodać ,ze pan W.Adaszewski był organizatorem przymusowych zajęć pozalekcyjnych Koła Marksizmu i Leninizmu oraz Koła Młodych Racjonalistów ,na których indoktrynowali uczniów lektorzy z Komitetu woj.PZPR ,a pamiętam również jego wypowiedz, ze warunkiem przyjęć do klas pierwszych(dot. drugie połowy lat 70-tych będzie wstąpienie do HSPS)
Dodano: 11.12.2016 12:33    Przez: ~jaca
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.