Dzisiaj jest sobota 11 lipca 2020, imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17772) SPORT FORUM FIRMY (5509) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Są kolejne przypadki zakażenia z powiatu tureckieg ... (1)Konin. Pielgrzymka na Jasną Górę inna niż wszystki ... (2)

Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.10.2015 16:49

Powiedzieć, że klasa Pawła Preusa należała do wyjątkowo niezdyscyplinowanych to nie powiedzieć nic. Potrafili niewinnymi z pozoru pytaniami i dyskusją z nauczycielem uniemożliwić prowadzenie lekcji. 

Żarty się skończyły?

By ubarwić szarą rzeczywistość, co jakiś czas  przebierali się za dziewczyny (fot. nr 9). Dla zwiększenia efektu koleżanki z klasy nakładały im też pełny makijaż. W przypływie fantazji weszli tak ubrani na dach pawilonów handlowych, mieszczących się po drugiej stronie ulicy (fot. nr 10), ale najbardziej spektakularnym ich występem było wmaszerowanie w takich strojach do oliwskiej katedry na organowy koncert. Zresztą wycieczka do Trójmiasta, podczas której to się odbyło, była przełomowa dla IIb (profil biologiczno-chemiczny). Tak wtedy narozrabiali (nie będziemy wdawać się w szczegóły), że na specjalnie zwołanym zebraniu stanęła kwestia rozwiązania klasy. Ostatecznie zdecydowano, że przejmie ją nowy wychowawca. – Został nim pan Piotr Inerowicz i dość szybko do nas dotarło, że żarty się skończyły – wyjaśnił Paweł Preus. – Ale choć trzymał nas krótko, w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki potrafił też stanąć w naszej obronie, gdy zaszła taka potrzeba.

Trabant w piaskownicy

Bo klasa (nie tylko chłopcy) wciąż była skłonna do psikusów. Kiedy budowano nowe wejście do szkoły od strony boiska, znaleźli główny wyłącznik prądu. – Pociągnąłem za wajchę i w całej szkole zgasło światło. Po korytarzach poszło takie radosne: uaaaaa – wspomina Grzegorz Kochaniecki. - No to włączyłem i usłyszałem tym razem jęk zawodu: uuuuu. Spodobało mi się to i zacząłem raz po raz to włączać, to wyłączać światło, czemu za każdym razem towarzyszyły opisane wcześniej odgłosy. Trwało to aż do chwili, kiedy w końcu wysiadł główny bezpiecznik.

Co ciekawe, koleżankom i kolegom Grzegorza Kochanieckiego udało się odsunąć od niego podejrzenia. - Dyrektor zagrał wtedy va banque: wszedł do naszej klasy i zapytał, kto spalił instalację elektryczną – wspomina sprawca zamieszania. – Po chwili ciszy, odezwały się nieśmiałe głosy: „To nie my, my siedzieliśmy cały czas w klasie. To pewnie fizyczni.” (tak mówiono na klasę o profilu matematyczno-fizycznym – dop. red.). Dyrektor uwierzył i poszedł szukać winowajcy gdzie indziej.

Innym wyczynem piekielnej klasy było przestawienie trabanta. Otóż któregoś dnia wracając ze szkoły, natknęli się na wysokości wieżowców na trabanta blokującego przejście chodnikiem, mimo że parking obok był wolny. – Ponieważ to się powtarzało, postanowiliśmy dać facetowi nauczkę i przenieśliśmy mu samochód do pobliskiej piaskownicy – opowiada Paweł Preus. - Za jakiś czas znów natknęliśmy się na niego w tym samym miejscu, więc operację powtórzyliśmy i facet już więcej na chodniku nie parkował.

Na chemii słychać było muchę

Przyjemnie się czyta i słucha opowieści o psotach sztubaków, ale szkoła to również praca (czasami nawet ciężka) uczniów i nauczycieli. – Na pierwsze półrocze miałem lufę z chemii u pani prof. Barbary Tomaszewskiej – wspomina Paweł Preus – i dzięki temu zacząłem się w ogóle uczyć. – Na jej lekcjach problemów z dyscypliną nie było – dodaje Krzysztof Tomczak. - Jak tylko robiło się trochę za głośno, kazała wyciągać karteczki i pisaliśmy króciutki sprawdzian. - Pani brała dziennik i rzucała numery. To było jak losowanie totolotka. Na każdej lekcji kilka osób odpowiadało, kilka innych pisało kartkówkę, a w klasie panowała taka cisza, że muchę było słychać – wspomina Paweł Preus.

strona 4 z 5
1 2 3 4 5
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • 2LO_5
 • 2LO_6
 • 2LO_7
 • 2LO_8
 • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
 • 2LO_10
 • 2LO_11

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

KOMENTARZE

Gender był już w latach osiemdziesiątych :)
Dodano: 11.10.2015 17:09    Przez: ~Wisłocka
ale ci dzender punkali dziewczyny
Dodano: 12.10.2015 10:59    Przez: ~za darmo albo za wino
skodzinka 1100 MB, ciekawe czyja?
Dodano: 11.10.2015 18:07    Przez: ~ciekawski
Co za tytuł? Czyżby lm promowało śmierć i obłąkanie? Czy może pisal to ktoś kto źle wspomina II liceum w latach 80. Może go nie ukończył... W każdym razie taki tytuł jest nie na miejscu i ogłupia zainteresowanych tym artykułem oraz szczególnie obraża i rani tych, którzy wtedy uczyli lub nauczali w II LO.
Dodano: 11.10.2015 20:01    Przez: ~g
A artykuł aby przeczytał? Jak przeczyta, to się dowie, skąd Szatan!
Dodano: 11.10.2015 22:58    Przez: ~:D
Osobne - niezwykłe miejsce w mojej pamięci zajmuje Pan od przysposobienia obronnego, który przedstawił się nam następująco:" Imię mam nietypowe , nazwisko mam nietypowe- a nazywam się Bazyli Ornawka."Miałam to szczęście,że z Panem tym spotkałam się już jako matka - uczył mojego syna .Byłam wtedy na życiowym zakręcie.I choć od czasów szkoły minęło wiele lat - przywitał mnie serdecznie - pamiętając ,że mnie uczył w II LO. Rozmowy z Nim nie zapomnę nigdy i być może dla Niego była ona bez znaczenia - jednak mnie dała "kopa" , który pozwolił działać i rozwikłać wiele trudnych spraw. Dziękuję za to serdecznie - bo nigdy nie miałam ku temu okazji.
Dodano: 11.10.2015 20:05    Przez: ~Danusia
Dodam, że sympatycznie wspomniany p. Ornawka jest do obejrzenia na pierwszym zdjęciu z popiersiem Świerczewskiego. Ten pan po lewej w ciemnych okularach i z brodą. Chyba się nie mylę? Warto by wspomnieć innych nauczycieli z lat 70, wielu z nich miało w sobie "coś", co czyniło z każdego osobę oryginalną, nie do pomylenia z inną. Ten typ nauczyciela już wtedy zanikał, niestety. A z wyborem imienia Świerczewskiego dla LO nie było jak w tekście, że młodzież dała się zindoktrynować i zagłosowała na niego w większości. Z maszyny losującej musiała wypaść kartka z jego nazwiskiem, bo innej lokalna PZPR nie uwzględniała. Wybieraliśmy, kogo się chciało, a wygrywał on. Chęci uczniów i nauczycieli nie były istotne. Część mojej klasy głosowała w ramach cichego protestu na Jimmiego Hendrixa, już nieżyjącego. Nie tylko mojej klasy, Hendrix ogólnie dostał sporo głosów, ale partyjni koledzy Świerczewskiego mieli inny plan. Powtarzam ówc ...
Dodano: 14.10.2015 21:01    Przez: ~melanż
Uzupełniam zdanie obcięte powyżej, choć zmieściłem się w limicie znaków:Powtarzam ówczesne plotki, do dokumentów nie zaglądałem, zwłaszcza tajnych.
Dodano: 14.10.2015 21:14    Przez: ~melanż
Moja mama pisała maturę w 1984 r. :)!
Dodano: 11.10.2015 22:02    Przez: ~DDD.
Bardzo mnie dziwi podanie jednego zawodu fizjoterapeuty i rehabilitantki..... Toc rehabiltantka to stara nazwa....
Dodano: 11.10.2015 22:56    Przez: ~fizjoterapeutka
A mnie nie dziwi bezkarność tej klasy. Kiedyś były "klasy" i klasy. Klasy z dziećmi ludzi zasobnych i ludzi normalnych. Nasz rocznik wie o co chodzi... I tyle w temacie. Pozdrawiam resztę normalsów z tego rocznika :)
Dodano: 12.10.2015 08:40    Przez: ~ten rocznik
Jestem z tego rocznika i nie wiem o co chodzi . To była świetna klasa, bardzo zgrana , poza wyjątkami , które można wychwycić w artykule . Pamiętam , że robili na tamte czasy na prawdę śmieszne i fajne żarty i z pewnością byli odskocznią od szarej rzeczywistości . Nie pamiętam natomiast by ktokolwiek nazywał mnie normalsem tylko z tego powodu , iż nie była to moja klasa. A już insynuowanie iż była to klasa inaczej traktowana z jakichkolwiek względów pozostawiam bez komentarza . Ale mogłabym napisać lata mijają a kompleksy nie.
Dodano: 12.10.2015 09:57    Przez: ~LK
Jaka bezkarność ? Były lata ,że połowa klasy miała nieodpowiednie i naganne zachowanie. Mądrzy nauczyciele rozumieli i kwitowali uśmiechem ( pewnie sami kiedyś też byli szaleni) a byli i tacy którzy potrafili udowodnić że "mniej niż zero )
Dodano: 22.05.2016 07:48    Przez: ~m
Ciekaw jestem co na to mówili rodzice ?Czy oni byli świadomi negatywnych zachowań, wybryków ich dzieci ?
Dodano: 12.10.2015 11:26    Przez: ~Rodzic 2
Panu Dyrektorowi Szatkowskiemu dziękują uczniowie z tamtych lat. Był Pan lubiany przez uczniów i szanowany za traktowanie nas ze zrozumieniem. Zawsze miał Pan czas , by wysłuchać naszych pomysłów. Lata 1981-1985 to były dobre czasy.
Dodano: 12.10.2015 18:42    Przez: ~dziękujemy
A może napiszecie również,że pan Jacek W. współtwórca MAWI był aktywnym działaczem obrzydliwie ideologicznej organizacji HSPS i jeszcze w Ogólniaku wstąpił do PZPR pod opiekuńczymi skrzydłami wychowawcy.Dziwne,bo uczył się wspaniale i nic nie musiał..ale chciał,podobnie jak prezes wodociągów i były wiceprezydent Zbigniew S. znany ze współpracy z introligatorami.Pozdrawiam wszystkich niezależnych absolwentów,a w szczególności i na pierwszym miejscu Pana Dyrektora Szatkowskiego,który zawsze był człowiekiem,a w tych trudnych czasach również niezależnym.
Dodano: 13.10.2015 07:01    Przez: ~absolwent 1979
Do HSPS należeli wszyscy
Dodano: 13.10.2015 14:52    Przez: ~Matura 1980
Piszesz bzdury.W mojej klasie była tylko jedna osoba.
Dodano: 13.10.2015 23:39    Przez: ~IVf 1980
Idea HSPS była taka, że drużynę stanowiła cała klasa, więc albo w klasie należeli wszyscy, albo nikt.
Dodano: 14.10.2015 10:44    Przez: ~Matura 1980
Totalna bzdura.Proszę sprawdzić klasy F rocznik 1975-1979 oraz rocznik klasy F1976-1980.Pozdrawiam klasę pana Wojciecha ,bo tylko stamtąd mogą wychodzić takie brednie.Przeciążenie od noszenia sztandaru..
Dodano: 14.10.2015 12:23    Przez: ~Klasa IV F 1980
Akurat jestem z innego liceum, ale pozdrowienia mogę przyjąć. :P Co do HSPS - moja wiedza pochodzi z samego źródła, bo w swojej klasie byłem drużynowym. W Wiki też można przeczytać: "Program opierał się na koncepcji klasodrużyn, w których cała klasa szkolna była uznawana za drużynę harcerską".
Dodano: 14.10.2015 17:25    Przez: ~Matura 1980
W roczniku 1976-1980 mieliśmy w klasie IV F jednego członka(przepraszam za wyrażenie)HSPS(tfuj).Miał na imię Miron i Ci którzy uczyli się wtedy kojarzą i wiedzą,ze nie kłamię,bo to był znany i bardzo sympatyczny kolega.A naprawdę było cieżko odmówić władzy i byliśmy szykanowani jako klasa,ale Miron w naszej klasie nie był szykanowany,bo w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów wtedy była tolerancja.Pozdrawiam.
Dodano: 15.10.2015 08:28    Przez: ~Klasa IV F 1980
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.