Dzisiaj jest czwartek 20 czerwca 2019, imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19671) SPORT FORUM FIRMY (5338) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 17oC
Jutropogoda
24 / 16oC
Pojutrzepogoda
21 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Od juniora do żaka. Wyniki zespołów z okręgu w woj ... (4)Fioletowe wzgórze nad Wartą. Tylko rozpuścić oczy ...

Wojna o inicjatywę uchwałodawczą. Kto komu robi na złość?

Dodano: 22.10.2015 11:54
Źródło: LM.pl

Zamiast 200 podpisów ma ich być 1000. Tyle osób będzie musiało popierać składaną radnym inicjatywę uchwałodawczą. Czy tak się stanie? O tym zdecydują konińscy rajcy podczas najbliższej sesji.

Pomysłodawcą inicjatywy uchwałodawczej był Dariusz Wilczewski. Przed pięcioma laty, jeszcze jako miejski radny przekonał resztę rajców, że wystarczy 200 podpisów do wniesienia projektu uchwały przez obywateli. To miało być nowe narzędzie władzy mieszkańców. Pomysł, który trafia pod obrady Rady Miasta i zostaje przez nią zaakceptowany jest realizowany. Tak było między innymi w przypadku nazwania ronda imieniem doktora Piotra Janaszka, czy też innego ronda imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich. Chociaż do tej pory biuro rady nie zostało zalane inicjatywami, nagle zdecydowano się wprowadzić istotną zmianę.

W projekcie uchwały, która trafi na najbliższą sesję czytamy, że „zachodzi potrzeba dokonania aktualizacji zapisów uchwały w sprawie trybu inicjatywy uchwałodawczej przysługującej mieszkańcom miasta Konina”. Chodzi o zwiększenie do tysiąca osób popierających obywatelski projekt. A to jak argumentuje przewodniczący Wiesław Stienke „ma służyć podniesieniu rangi i nadaniu powagi inicjatywie uchwałodawczej”.

Zdaniem „Akcji Konin” projekt uchwały przewodniczącego celowo pojawił się w tym momencie. Członkowie stowarzyszenia są bowiem w trakcie zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą w sprawie zmiany Statutu Konina w części dotyczącej umieszczania w BIP imiennych zestawień głosowania radnych. - Ten projekt uznajemy za próbę nie tylko zduszenia w zarodku naszej inicjatywy, ale i ograniczanie praw mieszkańcom Konina. Z góry zapowiadamy złożenie skargi do Wojewody Wielkopolskiego, jeśli ta uchwała zyska poparcie większości radnych – pisze na stronie „Akcji Konin” Waldemar Duczmal.

Projekt stanie na sesji, która planowana jest na 28 października. 

 

Na radzie miasta będziemy głosować zmiany w inicjatywie uchwałodawczej. Co najmniej 1000 będzie mogło zgłosić obywatelską uchwałę. Widać współpraca z Chinami przynosi pierwsze korzyści dla mieszkańców.

Posted by Krystian Majewski on 22 październik 2015

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Proponuję w zamian zmniejszenie liczby radnych o połową. Podniesie to rangę i może w końcu nada powagę funkcji radnego.
Dodano: 22.10.2015 12:54    Przez: ~Ziutek
avatar Najpierw przewodniczący Rady Miasta na sesji mocno argumentował, że utajnienie głosowań imiennych radnych poprzez brak publikacji na BIP jest OK. Teraz w kolejnym kroku postuluje odebrać nam kolejny kawałek demokracji. Zebranie 1000 podpisów przy inicjatywach mocno lokalnych graniczy z cudem. Co zostanie nam zabrane w kolejnym kroku ?
Dodano: 22.10.2015 12:16    Przez: Jarosław Matuszewski
Panie doktorze daj pan sPOkój i wstydu oszczędż!Kto normalny wam obiecywaczom z PEŁO jeszcze uwierzy?Wam się robi gorąco POd czterema literami ,na złodzieju czapka gore?
Dodano: 22.10.2015 12:15    Przez: ~Q
To zbierz 1000 podpisów na osiedlu domków jednorodzinnych odnośnie jakiegoś małego poprawiającego jakość życia zadania. Możliwe ale ...
Dodano: 22.10.2015 12:42    Przez: ~koń
Pan przewodniczący zapomniał ze rada jest dla nas-mieszkańców, a nie odwrotnie, szybko się zapomina obietnice wyborcze typu "dla mieszkańców", "bliżej mieszkańców" , typowe ! jest jeszcze referendum odwoławcze , prosz eo tym pamiętać !
Dodano: 22.10.2015 14:01    Przez: ~lol

KOMENTARZE

Panie doktorze daj pan sPOkój i wstydu oszczędż!Kto normalny wam obiecywaczom z PEŁO jeszcze uwierzy?Wam się robi gorąco POd czterema literami ,na złodzieju czapka gore?
Dodano: 22.10.2015 12:15    Przez: ~Q
avatar Najpierw przewodniczący Rady Miasta na sesji mocno argumentował, że utajnienie głosowań imiennych radnych poprzez brak publikacji na BIP jest OK. Teraz w kolejnym kroku postuluje odebrać nam kolejny kawałek demokracji. Zebranie 1000 podpisów przy inicjatywach mocno lokalnych graniczy z cudem. Co zostanie nam zabrane w kolejnym kroku ?
Dodano: 22.10.2015 12:16    Przez: Jarosław Matuszewski
Zebranie 1000 głosów nie graniczy z cudem. Obawiam się jednak, że jeśli zbierzemy tyle, to ktoś znowu wpadnie na pomysł "podniesienia rangi inicjatywy uchwałodawczej" i podniesie granicę potrzebnych głosów o kolejny tysiąc.
Dodano: 22.10.2015 12:31    Przez: Waldemar Duczmal
To zbierz 1000 podpisów na osiedlu domków jednorodzinnych odnośnie jakiegoś małego poprawiającego jakość życia zadania. Możliwe ale ...
Dodano: 22.10.2015 12:42    Przez: ~koń
Panie Duczmal informuję: zbieranie takiej ilości podpisów to już akcja zorganizowana, wymagająca nagłośnienia tematu, zaangażowania i poświecenia takiej ilości czasu, że część mieszkańców może się zniechęcić. Nie o to chodzi w demokracji. 1000 to za dużo.
Dodano: 22.10.2015 12:55    Przez: ~elżbieta
Korwin wyraznie POwiedział 80% do więzień jesli chodzi o PełO to 100%
Dodano: 22.10.2015 13:49    Przez: ~Adam
Panie Przewodniczący Stenike - pragnę wytłumaczyć Panu różnicę pomiędzy głosowaniem "jawnym" a "jawnym imiennym". w 2-gim przypadku obywatel/wyborca/mieszkaniec wie jak głosowali jego wybrańcy, w pierwszym nie wie nic.Jeśli nadal Pan tego nie rozumie (lub chce Pan utajniania decyzji w RM opcji PO z której Pan się przecież wywodzi to może już ....czas na POlityczną emeryturę?????? Proszę POważnie rozważyć tą propozycję
Dodano: 22.10.2015 13:56    Przez: ~Obserwator
Korwin to taki fajny czekista... wszystkich by powsadzał, kto nie z nim... i dlatego do Sejmu nie wejdzie.
Dodano: 22.10.2015 14:28    Przez: ~qwerty
JUZ NA CIEBIE NIE ZAGŁOSUJE !
Dodano: 22.10.2015 14:29    Przez: ~ukręciłeś sobie bata
Co to za demokracja?
Dodano: 22.10.2015 14:36    Przez: ~Radny dyktator?
Przewodniczący ma rację.Weryfikacja palikociarni w wyborach samorządowych była bolesna.Np: "demokrata" Jarosław Matuszewski, 41 głosów od rodziny i paru meneli.I takie osoby mają czelność wypowiadać się w imieniu społeczeństwa...?Pogonić to towarzystwo!.Matuszewski to miasto płonie ze wstydu na twój widok...
Dodano: 23.10.2015 10:54    Przez: ~Wyborcy
Majewski
Dodano: 22.10.2015 12:19    Przez: ~mao
Ciekaw jestem co na torodzice tych Panów ?Oni na pewno by nie chcieli tak "reprezentatywnych" złośliwie zachowujących się ich dzieci,,,
Dodano: 22.10.2015 12:48    Przez: ~Rodzic 2
Proponuję w zamian zmniejszenie liczby radnych o połową. Podniesie to rangę i może w końcu nada powagę funkcji radnego.
Dodano: 22.10.2015 12:54    Przez: ~Ziutek
kiedy doktorowa autostrada będzie skończona bo chcemy swobodnie po Chorzniu jeździć ?!?!?!?!?!
Dodano: 22.10.2015 13:03    Przez: ~mieszkańcy
Kiepski z ciebie mieszkaniec Chorznia. Doktor tam nie mieszka i zapewne tamtędy nie jeździ. Rozumiem jednak, że nie chcesz, by ulice były lepsze niż są. Porozmawiaj więc z tymi, którzy tam mieszkają, bądź tamtędy jeżdżą.
Dodano: 22.10.2015 13:36    Przez: ~qwerty
Czyżby? Kilka razy go widziałem czarnym Volvo. Zresztą jego żona jeździ tam czerwonym Volvo. To żadna tajemnica. W końcu oboje pracują w przychodni na Chorzniu.
Dodano: 22.10.2015 14:39    Przez: ~ala
pałac tam se buduje ale dupolizy nie muszą tego wiedzieć , jednak o tym że zniszczono nową drogę z głupoty i chciwosci to byś mógł się domyśleć
Dodano: 22.10.2015 14:54    Przez: ~docglajdus
Nie czarnym, a granatowym. Czym żona jeździ, nie wiem. Ba, nie wiem, którędy do przychodni jeździ. Przyznasz, że równie dobrze mógłbyś żądać, by przebudować dla niego Spółdzielców, bo to taki sam sens z tym zarzutem odnośnie Rumiankowej...
Dodano: 23.10.2015 00:28    Przez: ~qwerty
Panie Przewodniczący Stenike - pragnę wytłumaczyć Panu różnicę pomiędzy głosowaniem "jawnym" a "jawnym imiennym". w 2-gim przypadku obywatel/wyborca/mieszkaniec wie jak głosowali jego wybrańcy, w pierwszym nie wie nic.Jeśli nadal Pan tego nie rozumie (lub chce Pan utajniania decyzji w RM opcji PO z której Pan się przecież wywodzi to może już ....czas na POlityczną emeryturę?????? Proszę POważnie rozważyć tą propozycję
Dodano: 22.10.2015 13:55    Przez: ~Obserwator
Pan przewodniczący zapomniał ze rada jest dla nas-mieszkańców, a nie odwrotnie, szybko się zapomina obietnice wyborcze typu "dla mieszkańców", "bliżej mieszkańców" , typowe ! jest jeszcze referendum odwoławcze , prosz eo tym pamiętać !
Dodano: 22.10.2015 14:01    Przez: ~lol
Steinke nie wie że akcja konin nie popuszcza nigdy? przyjmuje zakłady, ze aktywisci bedą górą :))))
Dodano: 22.10.2015 15:05    Przez: ~bukmacher
To się pytam co z nielegalnymi z po za Konina radnymi PO i PiS? Akcja Konin nic z tym nie robi !!!!!!
Dodano: 22.10.2015 21:36    Przez: ~Lusia
Jak nie popuszczają, to mają dobre pęcherze. Tylko gratulować ;)))) A serio, to podnoszenie poprzeczki do 1000 z 200 jest kpiną.
Dodano: 23.10.2015 00:29    Przez: ~qwerty
LEKARZE DO SZPITALI (EW. DO TENISA). MIESZKAŃCY DO INICJATYW.
Dodano: 22.10.2015 17:31    Przez: ~PRYWATNA WOJNA wieśka
1 z 2
12>>