Dzisiaj jest czwartek 15 kwietnia 2021, imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17443) SPORT FORUM FIRMY (5592) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 4oC
Jutropogoda
4 / 4oC
Pojutrzepogoda
7 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)Powiat awaryjnie uruchomi punkt szczepień w Kazimi ... (4)

O tym jak samorząd powinien pozyskiwać inwestora

Dodano: 10.11.2015 13:30

Blisko 70 uczestników wzięło udział w konferencji „Rola samorządu w procesie pozyskiwania inwestora” zorganizowanej w gminie Stare Miasto.

Organizatorem było Stowarzyszenie Samorządowe A2-Wielkopolska oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – Centrum Obsługi Inwestora. Adresatami konferencji byli głownie samorządowcy, w tym osoby zajmujące się promocją gospodarczą oraz obsługą inwestorów.

Konferencję rozpoczął Ryszard Nawrocki wójt gminy Stare Miasto i prezes Stowarzyszenia Samorządowego A2 Wielkopolska. Przywitał uczestników oraz poinformował o najważniejszych celach i osiągnięciach stowarzyszenia.

Cennych informacji na temat tego jak przygotować profesjonalną ofertę inwestycyjną udzielił Tomasz Telesiński dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Podczas jego prezentacji była mowa o czynnikach wpływających na atrakcyjność regionów w oczach inwestorów i korzyści płynących z obecności ofert inwestycyjnych samorządów w bazie PAIiIZ. Mówiono też o tym jak powinna wyglądać kompletna oferta inwestycyjna, która przyciągnie uwagę inwestora i zachęci go do podjęcia rozmów z samorządem. Dużo miejsca poświęcono zagadnieniom związanym z całokształtem promocji gospodarczej oraz narzędziom pomocnym przy marketingu zalet danego terenu jako idealnego miejsca na inwestycję.

Celem konferencji było przekazanie informacji na temat sposobów pozyskiwania inwestorów, jednak razem z tymi informacjami zaprezentowano dobre praktyki i rzeczywiste przykłady realizacji inwestycji. Proinwestycyjną politykę samorządu zaprezentowano na przykładzie miasta Września. Burmistrz Tomasz Kałużny zaprezentował wymierne efekty wieloletnich działań na rzecz promocji gospodarczej. Mowa tutaj o jednej z największych inwestycji ostatnich lat czyli budowie nowej fabryki samochodów Volkswagen. Burmistrz przedstawił genezę rozmów z firmą Volkswagen, prezentując tym samym jak wiele trudności, uzgodnień i pracy miał przed sobą samorząd. Poczynione działania zakończyły się sukcesem, niemiecki koncern buduje swoją nową fabrykę pod Wrześnią. Jest to również dobra informacja dla całego regionu, ponieważ potencjalni kooperanci lub dostawcy będą szukali miejsc na swoje inwestycje blisko nowej fabryki.

Doświadczeniem w pozyskiwaniu inwestorów podzielił się Tomasz Olszewski dyrektor regionalny firmy Jones Lang LaSalle Sp. z o.o. Firma specjalizuje się w reprezentowaniu inwestorów podczas poszukiwania miejsca na inwestycję. Często firma prowadzi negocjacje z samorządami w imieniu inwestora, który nie chce ujawniać swojej nazwy i planów. Tomasz Olszewski mówił o tym jak należy przygotować dobrą ofertę inwestycyjną. Powinna ona zawierać zweryfikowane, kompletne i dokładne informacje. Podkreślał, że takiej właśnie skonkretyzowanej oferty inwestor oczekuje.

Gmina Stare Miasto jako gospodarz konferencji, również mogła poszczycić się wieloma przykładami pozyskanych inwestorów. Wójt Ryszard Nawrocki zaprezentował główne atuty samorządu, dzięki którym udało się przyciągnąć wiele firm zagranicznych i krajowych, głownie z branży produkcyjnej i logistyczno - magazynowej. Dariusz Puchała kierownik referatu promocji i informatyki Urzędu Gminy Stare Miasto przedstawił doświadczenia gminy w zakresie promocji gospodarczej oraz skutecznej obsługi inwestora.

Na zakończenie przygotowano symulację wizyty inwestora w gminie. Adam Małecki z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wcielił się w postać francuskiego inwestora, który poszukuje terenu pod budowę fabryki urządzeń klimatyzacyjnych. Wójt gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki, burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny oraz Dariusz Puchała kierownik referatu promocji i informatyki Urzędu Gminy Stare Miasto musieli odpowiedzieć na szereg pytań zadanych przez inwestora oraz zachęcić go do realizacji inwestycji na terenie gminy. Symulacja była bardzo zbliżona do przebiegu faktycznych rozmów, dzięki czemu uczestnicy mogli się przekonać, jakie zagadnienia najbardziej interesują inwestorów oraz jakich odpowiedzi najczęściej oczekują.

Wydarzenie zostało podsumowane przez Artura Zimnego – prorektora ds. kształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Podkreślił aspekt edukacyjny w procesie pozyskiwania inwestorów, ponieważ każdy inwestor szukając miejsca pod lokalizację firmy bierze pod uwagę dostępność wykwalifikowanej kadry.

 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:gmina Stare Miasto,   inwestor,   tereny inwestycyjne,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mam nadzieje, ze byly tam nieroby z koninskiego referatu ds inwestorow? Nie bylo?
Dodano: 10.11.2015 14:03    Przez: ~czekajacy na prace

KOMENTARZE

Mam nadzieje, ze byly tam nieroby z koninskiego referatu ds inwestorow? Nie bylo?
Dodano: 10.11.2015 14:03    Przez: ~czekajacy na prace
A niby po co? Przecież ONI mają pracę.
Dodano: 10.11.2015 16:42    Przez: ~też bez pracy
W Koninie miała powstać fabryka chyba mebli z Nekli , rok temu przed wyborami samorządowymi było o tym głośno . Mówiło się o 500 miejscach pracy . Jak postępuje budowa ????? wie ktoś ????
Dodano: 10.11.2015 21:42    Przez: ~Adam
wie! Po naborach do pracy - w mediach, giełdach pracy, PUP itd. uzbierało się mniej niż 10 osób chętnych. Można to sprawdzić! Konińskim bezrobotnym nie chciało się pół roku jeździć na naukę do Wrześni. Matex poszedł więc w inne miejsce, do innego miasta. Taka jest prawda o tych naszych "bezrobotnych"...
Dodano: 10.11.2015 22:05    Przez: ~i know
Każdy mniej lub bardziej rozgarnięty, wiedział, że jest to podpucha. Nikt normalny nie zakładu wybudowania frabyki dla 300 osób w kilka miesięcy, żeby niby najpierw mieli jeździć na przyuczenie. Wiadomo było od początku, że chodzi o to, żeby ściągnąć Koninian do pracy w Starczanowie, do tego za kiepskie pieniądze. Ty byś chciał jeździć co dzień 120 km za najniższą krajową? I druga sprawa, gdzie niby ten Matex postawił drugi zakład? Nigdzie. To była zwykła kiełbasa. Matex szukał frajerów, a Nowicki chciał się nimi wytrzeć gębę przed wyborami.
Dodano: 10.11.2015 22:48    Przez: ~tak, mam pracę w Koninie
trza pytać w Kramsku, tam to wiedzą od dawna !
Dodano: 11.11.2015 10:35    Przez: ~jaha
Dostałem już paczke, odwiedził mnie kurier i przywiózł mi nowy SMART TV.Kupiłem go za 219 złotych na stronie :www.piurl.net/aukcjeI właśnie dlatego polecam wam wszystkim, bo z moich obserwacji wynika, że można zaoszczędzić około 90% :)
Dodano: 11.11.2015 18:55    Przez: ~arek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.