Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2019, imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19522) SPORT FORUM FIRMY (5330) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 14oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Strzałkowo. Wypadł z drogi i zatrzymał się w przyd ... (15)Podsumowanie konsultacji w sprawie nowego rozkładu ... (29)

Harcerze zawsze. Co się stało z Polską Organizacją Harcerską?

Dodano: 14.11.2015 20:16

„Harcerzem zawsze” - to film o Polskiej Organizacji Harcerskiej. W Konińskim Domu Kultury odbyła się premiera filmu. Reżyser Andrzej Moś zadedykował ten pokaz zmarłemu dzień wcześniej Michałowi Gościniakowi, jednemu z POH.

Film dokumentalny „Harcerzem zawsze” przypomina historię Polskiej Organizacji Harcerskiej, która powstała przy parafii św. Wojciecha w Koninie. W jej powołanie zaangażowali się działacze podziemnej „Solidarności”. POH było wówczas alternatywą dla ZHP. Film przypomina jak powstała i rozszerzała swój zasięg ta organizacja, która czerpała z tradycji skautingu. POH powołała w Koninie Liceum Harcerskie, obecnie III LO. W listopadzie 1997 roku kongres podjął uchwałę o rozwiązaniu POH i zalecił drużynom wstąpienie do struktur ZHR. O fenomenie POH mówią w filmie założyciele, instruktorzy dawni harcerze. Oto film. 

Dokument powstał w 30 rocznicę powstania POH w ramach projektu „Polska Organizacja Harcerska. Niepokorni i niezależni” realizowanego w Programie „Patriotyzm Jutra 2015”, pod patronatem Muzeum Historii Polski. Producentem jest Muzeum Okręgowe w Koninie. 
  • Harcerze na zawsze. Co zostało z Polskiej Organizacji Harcerskiej?
  • Harcerze na zawsze. Co zostało z Polskiej Organizacji Harcerskiej?
  • IMG_5570
  • IMG_5573
  • IMG_5580
  • IMG_5582
  • IMG_5585
  • IMG_5587
  • IMG_5590
  • IMG_5591
  • IMG_5592
  • IMG_5594
  • IMG_5595
  • IMG_5596
  • IMG_5597
  • IMG_5598
  • IMG_5599
  • IMG_5600
  • IMG_5603
  • IMG_5608
  • IMG_5613
  • IMG_5617
  • IMG_5619
  • IMG_5621
  • IMG_5622
  • 1

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:POH,   Polska Organizacja Harcerska,   film,   Andrzej Moś,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Ja też należałam do ZHP i wcale nie uważam, że było złe. Nie przypominam sobie, żeby nas ktoś ideologicznie nastawiał. Uczyliśmy się miłości do ojczyzny. To było powtarzane zawsze. Nie rozumiem więc skąd do ZHP tyle niechęci. Może gdzie indziej było inaczej, ale ja tego nie widziałam. Swoją drogą Pobierowo, namioty i nawet mycie się w zimnej wodzie - super. A ile mieliśmy do siebie wówczas szacunku.
Dodano: 14.11.2015 22:59    Przez: ~miki
Panie Andrzeju, piękny film! Obejrzałem z zainteresowaniem, choć sam przez całe lata byłem w tym drugim, "czerwonym" harcerstwie. Ale kochałem je tak samo jak bohaterowie filmu swoje POH. I tak samo jak oni, uważam, że ZHP także wywarło wpływ na całe moje życie. To były najpiękniejsze lata mojego dzieciństwa. Obozy w Pobierowie, zbiórki, ogniska, piosenki harcerskie, zabawy, namioty, podchody, musztra, no i ci wspaniali ludzie - to moje najpiękniejsze wspomnienia. I proszę mi wierzyć, nas też wychowywano na dobrych ludzi i dobrych Polaków. A zatem oglądając ten film wspominałem swoje czasy w harcerstwie, bo prawdę mówiąc, pomijając otoczkę ideologiczną, różniliśmy się jak zauważyłem po treści filmu niewiele. Serdeczne gratulacje i pozdrowienia. PS. Michale, niech Ci światłość wiekuista świeci.
Dodano: 14.11.2015 21:44    Przez: ~Łukasz Maciejewski
Poczytaj wspomnienia Kuronia, zobaczysz ile się naprzepraszał za grzechy i głupoty młodości. I najważniejsze, akurat Kuroń był szczerym demokratą i otwartym człowiekiem, na potrzeby innych, ich ból i troski. Nie był ponurym nienawistnikiem. Zresztą, komuna Kuronia strasznie skrzywdziła, kiedy siedział w więzieniu za działalność opozycyjną, za marzenia o wolnej Polsce, umierała jego żona, Gaja, i nie pozwolono mu się z nią pożegnać... Mimo to, nie miał w sobie nienawiści... Ucz się, Mariolka, póki żyjesz, masz szansę być lepsza.
Dodano: 15.11.2015 12:09    Przez: ~qwerty
To nieszczęście by nie rzec głupota antagonizowanie młodych na należących do pięknego ZHP i wymyślonego nowego ZHR. Że ZHR jest bardziej związane z religią a głównie kościołem katolickim tym gorzej bo nie zrzesza dzieci-młodzieży innych wyznań i bezwyznaniowców.
Dodano: 15.11.2015 09:22    Przez: ~Koninianin
byłem w ZHP , byłem uczestnikiem OPERACJI FROMBORK ,brałem udział w odbudowie tego miasta i mam honorowe obywatelstwo FROMBORKA - to były czasy,łza w oku się kręci...
Dodano: 15.11.2015 19:55    Przez: ~zx

KOMENTARZE

Świetny pomysł. Takich projekcji nam w Koninie potrzeba. Trzeba przywrócić godność ludziom, którzy zostali jej pozbawieni przez esbecję. Myślę, że ten film jest oznaką "dobrej zmiany" w Koninie.
Dodano: 14.11.2015 21:11    Przez: ~Koninianka
Panie Andrzeju, piękny film! Obejrzałem z zainteresowaniem, choć sam przez całe lata byłem w tym drugim, "czerwonym" harcerstwie. Ale kochałem je tak samo jak bohaterowie filmu swoje POH. I tak samo jak oni, uważam, że ZHP także wywarło wpływ na całe moje życie. To były najpiękniejsze lata mojego dzieciństwa. Obozy w Pobierowie, zbiórki, ogniska, piosenki harcerskie, zabawy, namioty, podchody, musztra, no i ci wspaniali ludzie - to moje najpiękniejsze wspomnienia. I proszę mi wierzyć, nas też wychowywano na dobrych ludzi i dobrych Polaków. A zatem oglądając ten film wspominałem swoje czasy w harcerstwie, bo prawdę mówiąc, pomijając otoczkę ideologiczną, różniliśmy się jak zauważyłem po treści filmu niewiele. Serdeczne gratulacje i pozdrowienia. PS. Michale, niech Ci światłość wiekuista świeci.
Dodano: 14.11.2015 21:44    Przez: ~Łukasz Maciejewski
Ja też należałam do ZHP i wcale nie uważam, że było złe. Nie przypominam sobie, żeby nas ktoś ideologicznie nastawiał. Uczyliśmy się miłości do ojczyzny. To było powtarzane zawsze. Nie rozumiem więc skąd do ZHP tyle niechęci. Może gdzie indziej było inaczej, ale ja tego nie widziałam. Swoją drogą Pobierowo, namioty i nawet mycie się w zimnej wodzie - super. A ile mieliśmy do siebie wówczas szacunku.
Dodano: 14.11.2015 22:59    Przez: ~miki
Czy można się gdzieś w Koninie zapisać do harcerstwa??
Dodano: 15.11.2015 00:03    Przez: ~Koninianin
Oczywiście, Konin to nie takie małe miasto. Jest kilka izb harcerskich w Koninie. Np. Związek Harcerstwa Polskiego przy Harcerskiej na V os. koło ROD "HUTNIK", mały domek k/ Szkoły Podst. 3i5.
Dodano: 15.11.2015 13:05    Przez: ~Totutaj
Musisz mieć zgodę proboszcza .Pamiętaj w Katolandzie to najważniejsze .
Dodano: 15.11.2015 17:14    Przez: ~Aga
/
Dodano: 16.11.2015 11:15    Przez: ~na tej stronce info
Kawał dobrej roboty. I wtedy i teraz.
Dodano: 15.11.2015 07:23    Przez: ~Maurycio Van Moheren
To nieszczęście by nie rzec głupota antagonizowanie młodych na należących do pięknego ZHP i wymyślonego nowego ZHR. Że ZHR jest bardziej związane z religią a głównie kościołem katolickim tym gorzej bo nie zrzesza dzieci-młodzieży innych wyznań i bezwyznaniowców.
Dodano: 15.11.2015 09:22    Przez: ~Koninianin
Ciekawe czy jest o kuroniu który zakładał czerwone harcerstwo na wzór Stalina,a poten wraz z innymi karłami zrobił salto i udawał demokrate jak to robia inne karły dalej.
Dodano: 15.11.2015 11:49    Przez: ~Mariola
Poczytaj wspomnienia Kuronia, zobaczysz ile się naprzepraszał za grzechy i głupoty młodości. I najważniejsze, akurat Kuroń był szczerym demokratą i otwartym człowiekiem, na potrzeby innych, ich ból i troski. Nie był ponurym nienawistnikiem. Zresztą, komuna Kuronia strasznie skrzywdziła, kiedy siedział w więzieniu za działalność opozycyjną, za marzenia o wolnej Polsce, umierała jego żona, Gaja, i nie pozwolono mu się z nią pożegnać... Mimo to, nie miał w sobie nienawiści... Ucz się, Mariolka, póki żyjesz, masz szansę być lepsza.
Dodano: 15.11.2015 12:09    Przez: ~qwerty
SŁONECZKO, DZWONECZKU DLACZEGO CIĘ TAM NIE BYŁO?
Dodano: 15.11.2015 13:41    Przez: ~:(:(:(
Islam to barbarzyństwo,przemoc i nienawiść.Muzułmanin to sadysta i bydlak.Nie Nie Nie dla muzułmańskich imigrantach !!!
Dodano: 15.11.2015 14:43    Przez: ~ttron
Chyba nie o tym jest ten artykuł? O harcerstwie, nie mieszaj tu polityki.
Dodano: 15.11.2015 17:01    Przez: ~harcerka
Z sentymentem wspominam wyjazdy na obozy . Należałam do harcerstwa od 7 r,ż. . najpierw był Wągrowiec, potem Szczecinek, Krościenko....Ech, to były czasy....A po latach zrozumiałam żart komendanta: Jest druh Boruch? Nie ma druha Borucha .... :-)
Dodano: 15.11.2015 17:00    Przez: ~a.
byłem w ZHP , byłem uczestnikiem OPERACJI FROMBORK ,brałem udział w odbudowie tego miasta i mam honorowe obywatelstwo FROMBORKA - to były czasy,łza w oku się kręci...