Dzisiaj jest czwartek 2 kwietnia 2020, imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17439) SPORT FORUM FIRMY (5473) PRACA (27) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 5oC
Jutropogoda
6 / 1oC
Pojutrzepogoda
7 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Koło. Siedem mandatów karnych za zabronione zgroma ... (6)Konin. Policjanci dwukrotnie interweniowali przy s ... (6)

Pierwsza z nowoczesnych spalarni odpadów jest w Koninie

Dodano: 21.12.2015 14:29

Zgodnie z umową, 21 grudnia 2015 przekazano do eksploatacji Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie – pierwszą z nowoczesnych spalarni odpadów w Polsce. Dyrektorem spalarni została Elżebieta Streker-Dembińska, wcześniej koordynator projektu. 

Po trwającej od 16 października fazie ruchu próbnego, została przekazana do eksploatacji pierwsza nowoczesna spalarnia śmieci w Polsce. Zakład w Koninie wybudowany przez konsorcjum został uruchomiony w trzy lata od podpisania umowy i dwa lata od rozpoczęcia prac na budowie. Spalarnia rozwiąże problem utylizacji odpadów zmieszanych w 36 gminach subregionu konińskiego zamieszkanych przez 376.000 mieszkańców. W oddaniu zakładu do eksploatacji uczestniczyli inwestorzy, wykonawcy, przedstawiciele NFOŚiGW, władze Konina i gmin, które przystąpiły do projektu. 

Zakład w Koninie składa się z jednej linii technologicznej termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych, która pracując siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę może zutylizować minimum 94.000 ton odpadów zmieszanych.

Na budowie spalarni w Koninie konsorcjum współpracowało z kilkudziesięcioma lokalnymi przedsiębiorstwami - 73 proc. spośród wszystkich 89 firm podwykonawczych stanowiły firmy z regionu. Łącznie każdego dnia na budowie pracowało 230 osób. Zużyto 17 tys. m3 betonu, 1800 ton stali zbrojeniowej i 1740 ton konstrukcji stalowych.

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie został uruchomiony jako pierwszy z sześciu będących obecnie w budowie tego typu obiektów. Inwestorem konińskiego zakładu jest Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Projekt o wartości 387,7 mln zł brutto wykonało konsorcjum Integral (Austria), Erbud i Introl. Inwestycja została dofinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej kwotą 164,5 mln zł netto. Pozostałą część inwestycji opłacono z pożyczki z NFOŚiGW w kwocie 137,9 mln zł oraz ze środków własnych inwestora w wysokości 12,8 mln zł.

Zakład będzie produkować 47 tys. MWh energii elektrycznej, odprowadzanej do sieci krajowej i 120 tys. GJ energii ciepłej, która trafi do sieci miejskiej. Wystarczy to do oświetlenia 50 tys. mieszkań i zaspokojenia 12 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Konina. Jak zapewnia inwestor, wskaźniki emisji gazów cieplarnianych przez spalarnię są o 40 proc. niższe, niż wymagają tego restrykcyjne normy Unii Europejskiej. Ich wartość jest na bieżąco wyświetlana na tablicy umieszczonej przed budynkiem.

 

 

  • Pierwsza z sześciu nowoczesnych spalarni odpadów jest w Koninie
  • IMG_8382
  • IMG_8385
  • IMG_8388
  • IMG_8389
  • IMG_8390
  • IMG_8392
  • IMG_8396
  • IMG_8397
  • IMG_8398
  • IMG_8399
  • IMG_8401
  • IMG_8402
  • IMG_8403
  • IMG_8407
  • IMG_8410
  • IMG_8412
  • IMG_8414
  • IMG_8416
  • IMG_8418
  • IMG_8419
  • IMG_8423
  • IMG_8424
  • IMG_8427
  • IMG_8428
  • IMG_8429
  • IMG_8433
  • IMG_8434
  • IMG_8436
  • IMG_8440
  • IMG_8444
  • IMG_8445
  • IMG_8448
  • IMG_8450
  • IMG_8451
  • IMG_8452
  • IMG_8453
  • IMG_8454
  • IMG_8456
  • IMG_8458
  • IMG_8459
  • IMG_8460
  • IMG_8461
  • IMG_8462
  • IMG_8463

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Legenda głosi że komuna w Polsce skończyła się 25 lat temu... a tu proszę sama komuna i postkomuna... i jeszcze ta zasłużona działaczka emerytka Elżbieta dyrektorem...
Dodano: 21.12.2015 15:05    Przez: ~Brawo Wy
Chyba nikt nie szukał pracowników sami się znaleźli wśród znajomych jak zwykle.
Dodano: 21.12.2015 15:52    Przez: ~Frodo
Gdzie są oferty pracy w spalarni???
Dodano: 21.12.2015 15:24    Przez: ~qs
100%
Dodano: 21.12.2015 15:36    Przez: ~ziutek
Ta postkomuna uwila sobie cieple gniazdo na cieszkie czasy tu potrzeba cba i to jak naj szypciejjjjj stop korupcji samorządów 😈
Dodano: 21.12.2015 16:11    Przez: ~tak to jest

KOMENTARZE

Brawo Panie Prezydencie Obiecane stało się Faktem. dziękujemy.
Dodano: 21.12.2015 14:54    Przez: Kan4fil
I czym oni tam będą palić ?
Dodano: 21.12.2015 15:02    Przez: ~akuis
węglem brunatnym
Dodano: 21.12.2015 17:23    Przez: ~pak kwb
wszystko ładnie, wszystko pięknie, ale ja się wciąż pytam "kto zajmował się tą spalarnia????"
Dodano: 22.12.2015 11:22    Przez: ~zw
Legenda głosi że komuna w Polsce skończyła się 25 lat temu... a tu proszę sama komuna i postkomuna... i jeszcze ta zasłużona działaczka emerytka Elżbieta dyrektorem...
Dodano: 21.12.2015 15:05    Przez: ~Brawo Wy
Ta legenda nie ma nic wspólnego z rzeczywistością... Na dobre to zmieniło się tylko to, że jest większa wolność mówienia (często nie jest pełna zwłaszcza po słowie), ale w głowach Polaków zostało to co było i dekomunizacja zbyt wiele nie postąpiła... Jeśli mówimy o ustroju politycznym to zmiana polegała na tym, że anarchia (prawo niby jest, ale może być sprzeczne ze sobą i wybrani muszą je przestrzegać) kontrolowana przez PZPR, przestała być kontrolowana i oddali "władzę" swoim agentom. Rzeczywistej lustracji w Polsce nigdy nie było.. Agenci na imprezie w Magdalence dostali władzę od g.Kiszczaka i zbudowali w Polsce typowy różowy kołchoz za pieniądze z wielkiego wschodu Francji.
Dodano: 21.12.2015 15:43    Przez: ~Korwin
chyba nie do konca skoro ekipa z elektrowni prowadzi eksploatacje do stycznia , nowa obsluga sobie nie radzi, jak zwykle odtrąbia sie sukces a obiekt jeszcze nie skonczony i nie przekazany,
Dodano: 21.12.2015 15:17    Przez: ~.pl
Dlaczego nikt nie napisał ,że odpady przywozi się z Polski bo nasze konińskie nie nadają się do kotła. W procesie spalania odpadów komunalnych powstaje odpad / żużel / , który składuje się na składowisku odpadów niebezpiecznych . Ot cała prawda.
Dodano: 21.12.2015 15:19    Przez: ~Spalarek
Jak nie wiesz do czego będą wykorzystywać ten żużel to nie komentuj
Dodano: 21.12.2015 16:08    Przez: ~spalarek
Zanim zaczniesz pisać głupoty najpierw upewnij się, że to prawda. Odpady niebezpieczne się unieszkodliwiane termicznie (spalanie), poza azbestem który jest minerałem i nie ulega procesowi spalania. Spalenie odpadów niebezpiecznych i odbywa się w innym zakładzie ale też na ul. Sulańskiej.
Dodano: 22.12.2015 08:51    Przez: ~Glonuś
Czym będą palić, jak to czym - popiołem. Po dobrej segregacji zostanie generalnie z tego subregiony tylko popiół - i za to zapłacą mieszkańcy subregionu konińskiego. Jeszcze trochę zmuszą mieszkańców by nie opalać węglem, i znowu koszty do góry, bo śmieci będzie trzeba sprowadzać z głębi kraju, a kredyty trzeba spłacać. Mądrość naszych włodarzy jest jak ocean - niezgłębiona.
Dodano: 21.12.2015 15:21    Przez: ~tt
czytaj i myśl. Węgiel brunatny nie spalamy w kotłach. Wegiel jaki być może będzie zakaz palenia to najgorszy sort. Orzecha nikt nie zakaże. Kiedyś zakaża kotłów 'śmieciuchów' ale nadal zostanie ekogroszek. A jak Ci to nie pasuje to napisz do NFZ, że nie korzystasz Ty i Twoje dzieci z leczenia raka oraz chorób płuc i pasuje. Możesz palić śmieciami pod warunkiem, że wylot kanału komina sobie w domu zamontujesz.
Dodano: 21.12.2015 21:50    Przez: ~kominiarczyk
Gdzie są oferty pracy w spalarni???
Dodano: 21.12.2015 15:24    Przez: ~qs
Chyba nikt nie szukał pracowników sami się znaleźli wśród znajomych jak zwykle.
Dodano: 21.12.2015 15:52    Przez: ~Frodo
Były 5 lat temu.
Dodano: 21.12.2015 17:09    Przez: ~Cycu
Nie było zainteresowanych pracą w spalarni.
Dodano: 21.12.2015 20:31    Przez: ~pan pupek
już wszystko obstawione zapewne :)
Dodano: 22.12.2015 09:40    Przez: ~ehe
To bardzo dobra wiadomość. Życzę bezawaryjnej eksploatacji przez bardzo długi czas,chociaż w eksploatacji wszystko się zużywa,a więc i ta inwestycja będzie potrzebowała remontu i czy nie należałoby myśleć o budowie drugiej nitki? Teraz czas na drugą dobrą wiadomość o geotermii. Czas płynie a cisza uspokaja. Gdyby tak jeszcze pozyskano znaczących inwestorów to można by mówić o szczęśliwym Koninie.
Dodano: 21.12.2015 15:27    Przez: ~Koninianin
Super że konin ma pierwszą spalarnia w Polsce. I ta obsługa na najwyzszym poziomie bo ciężkiej rekrutacji :)
Dodano: 21.12.2015 15:55    Przez: ~Brawo :)
KIEDY NABÓR PRACOWNIKÓW I GDZIE BĘDZIE OGŁOSZONY ? TO JEST PYTANIE DO PANI DYREKTOR - OD KIEDY OBJĘŁA TO STANOWISKO?
Dodano: 21.12.2015 16:03    Przez: ~iza
Było trzeba zaglądać na stronę zakładu to byś widział ogłoszenia a nie teraz się obudziłem gdy zakład już działa