Dzisiaj jest środa 26 czerwca 2019, imieniny: Jana, Pawła, Miromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20393) SPORT FORUM FIRMY (5342) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
26 / 21oC
Jutropogoda
19 / 14oC
Pojutrzepogoda
22 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Z Konina do Madrytu. Tancerka "Rytmixu" na scenie ... (0)Golina. Umowa na rewitalizację osiedla Starówka po ... (0)

Fundusz sfinansuje odwierty? Konin i Koło z szansą na geotermię

Dodano: 1.02.2016 16:27
Źródło: LM.pl

Jest szansa, że drugi odwiert geotermalny w Koninie powstanie z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jak zapewnia poseł Tomasz Nowak, niebawem ministerstwo przygotuje specjalny program finansujący takie inwestycje.

Pierwszy odwiert geotermalny w Koninie pokazał, że woda na Wyspie Pociejewo ma blisko 98 stopni i jest bogata w minerały. Do kontynuowania koncepcji zagospodarowania Pociejewa potrzebne jest wybudowanie odwiertu zatłaczającego. Ma on kosztować około 16 mln zł. Miasto chciałoby wiercić już w lipcu. - Jeżeli się okaże, że trzeba będzie czekać rok, czy półtora i nie wiadomo czy te pieniądze dostaniemy to coraz bardziej skłaniam się do tego, by budować drugi odwiert w partnerstwie publiczno-prywatnym. Są już chętni inwestorzy – mówił niedawno prezydent Józef Nowicki.

Być może jednak uda się pozyskać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Wystąpiłem z pytaniem do ministra środowiska czy będzie taki program, który umożliwi nam wybudowanie w Koninie odwiertu zatłaczającego On odpowiedział jednoznacznie „tak”. W ciągu dwóch miesięcy ma powstać program, do którego będzie Konin aspirował. Rozmawiałem już z prezesem MPEC, który jeszcze w tym tygodniu skieruje pismo do NFOŚ – mówi poseł Tomasz Nowak.

O pieniądze z NFOŚ być może ubiegać się będzie również Koło. Poseł Nowak podkreśla, że spotkał się już w sprawie geotermii z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem. - Burmistrz wyraził chęć pomocy. To fundamentalna sprawa, żeby właścicielem otworu było miasto. Wszystko ponad nim mogą budować inwestorzy, ale władztwo nad źródłem powinno należeć do miasta – mówi Nowak.

W obu miastach miałaby powstać elektrociepłownia. Na Wyspie Pociejewo miałyby też zostać wybudowane baseny z leczniczą wodą. 

  • Fundusz sfinansuje odwierty? Konin i Koło mają szansę na geotermię

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

W sumie to racja bida w koninie az piszczy
Dodano: 1.02.2016 17:08    Przez: ~xyz
wyrzucone pieniądze w błoto panie pośle Nowak ,,, pan nie umie przwidywać pan umie sie "rządzić " cudzymi pieniędzmi ,,,,,dajcie mi tez kasę to ja też coś zrobię a za parę lat powiem no nie wyszło ,,,,i tak bedzie tym razem panie Nowicki ( prosimy już na emeryturkę czasy PRL u mineły )
Dodano: 1.02.2016 17:09    Przez: ~konin
WYBUDUJCIE ZAKLADY PRACY TEGO NIE POTRAFICIE NIE MACIE GLOWY DO TEGO ZEBY POZYSKAC NOWYCH INWESTOROW ALBO RACZEJ TEGO NIE CHCECIE
Dodano: 1.02.2016 16:34    Przez: ~koniniak
Poseł Nowak jest wszędzie, jak Petru w stacjach TV.
Dodano: 1.02.2016 17:40    Przez: ~telewidz
TYLKO NIE PRYWATNY.
Dodano: 1.02.2016 17:07    Przez: ~XX

KOMENTARZE

WYBUDUJCIE ZAKLADY PRACY TEGO NIE POTRAFICIE NIE MACIE GLOWY DO TEGO ZEBY POZYSKAC NOWYCH INWESTOROW ALBO RACZEJ TEGO NIE CHCECIE
Dodano: 01.02.2016 16:34    Przez: ~koniniak
Nienwidzę Rydzyka. Ale.. przed wczoraj na Onecie czytałem że jego odwierty uzyskają prawodpodobnie zapomogę od państwa. Czemu nie napisali że Konin i Koło też?Wygląda jakby tylko Rydzu dostał siano. Okazuje się że nie..
Dodano: 02.02.2016 15:03    Przez: ~Dwww2
Nienwidzę, a masz miłować człowieka.
Dodano: 02.02.2016 16:26    Przez: ~Aniela
Dwww2 - Tylko że O. Rydzyk na tę pomoc czeka aż 9 lat.
Dodano: 02.02.2016 18:23    Przez: ~daria
TYLKO NIE PRYWATNY.
Dodano: 01.02.2016 17:07    Przez: ~XX
A jaki ,może państwowy ? By było co kraść.
Dodano: 01.02.2016 21:13    Przez: ~kolo
Z państwowego wszyscy trochę kradli i jeszcze tysiące zakładów budowali, a nawet całe miasta - teraz prywatne zrujnowali i jeszcze bilonowe długi "wyprodukowali ".
Dodano: 01.02.2016 23:38    Przez: ~balcerowicz dyżurny ekonom
Tak tak , wystarczy zobaczyć jaki ostateczny efekt takiej radosnej działalności jest na Kubie albo w Korei północnej.
Dodano: 02.02.2016 08:25    Przez: ~kolo
po co tak daleko szukać .....widać że młode pokolenia udzielają się politycznie nie pamiętają, że komunizmi i socjalizm to u nas był...
Dodano: 02.02.2016 10:03    Przez: ~wlkso
Nie, kuźwa państwowe, żeby można cokolwiek nakraść i się nie narobić. Co za idiotyzm, prl-owska mentalność, już raz rozkradliście zakłady pracy
Dodano: 03.02.2016 09:54    Przez: ~Obywatel
W sumie to racja bida w koninie az piszczy
Dodano: 01.02.2016 17:08    Przez: ~xyz
Widze jaka bida jak jadę do Ferio i do galerii na Jeziorem
Dodano: 01.02.2016 20:53    Przez: ~biedak
wyrzucone pieniądze w błoto panie pośle Nowak ,,, pan nie umie przwidywać pan umie sie "rządzić " cudzymi pieniędzmi ,,,,,dajcie mi tez kasę to ja też coś zrobię a za parę lat powiem no nie wyszło ,,,,i tak bedzie tym razem panie Nowicki ( prosimy już na emeryturkę czasy PRL u mineły )
Dodano: 01.02.2016 17:09    Przez: ~konin
Pal licho te ponad 100 milionów wyrzuconych w błoto na oba odwierty. Dopiero się zaczną dopłaty jak coś wybudują! Aquapark co im się marzy kosztować będzie kolejne 100 milionów lub więcej a jeszcze trzeba będzie do niego dopłacić co roku z budżetu miasta! To trend w całej Polsce. Taka Ruda Śląska 175 tys mieszkańców, położona w Aglomeracji katowickiej 3 mln mieszkańców i jej Aquator bez kasy z UE przynosi rocznie straty 7,5 miliona. Łódzka Fala w mieście 750 tys - na sprzedaż. Miasto nie chce dopłacać! To reguła. W Polsce TYLKO KILKA aquaparków jest dochodowych! Władze szukają okazji tylko jak przy okazji dotacji UE zarobić, wykazać się a potem utrzyma to następca. Szukajcie Panowi kasy na cele dla Kowalskiego, którego na bilet rodzinny za 400zł nie stać na 3h do aquaparku dla 5 oso rodziny. Aaaa zyskają Ci co wybudują i zrobią przetarg i Ci co koło lub w samym aquaparku "wynajmą" powierzchnie pod biznes.
Dodano: 03.02.2016 09:06    Przez: ~lo
Fakt. Władztwo nad otworem jest istotne, dobitnie to potwierdza przykład mojej dziewczyny.
Dodano: 01.02.2016 17:36    Przez: ~Tolo
Poseł Nowak jest wszędzie, jak Petru w stacjach TV.
Dodano: 01.02.2016 17:40    Przez: ~telewidz
A rydzyk już dostał na geotermię, nawet zanim taki fundusz powstał. Źródło rydzyka to 60 stopni a Konina prawie 100. Oczywiście, jak powiedział minister Szyszko, parametry źródła rydzyka są o wiele lepsze. Tak to macie swoje rządy PIS, służą tylko swoim mocodawcą tzn. klechom.
Dodano: 01.02.2016 17:46    Przez: ~długi
na pewno lepsze bo święcone
Dodano: 01.02.2016 19:04    Przez: ~jan n
kopalnie i elektrownie ratujcie a nie wody gruntowe ile dadzą one miejsc pracy 100 osobą 200 a obie te firmy to 15 tyś osób ze spółkami przecież jak tego nie będzie to klęska łańcuszek upadłych sklepów się zacznie i kto wam przyjdzie korzystać z tych wód nikt albo urzędnicy bo tylko oni będą mieli zapewnioną godną prace za normalne pieniądze !!!
Dodano: 01.02.2016 17:47    Przez: ~jnfdaksjf
a się odezwały tłuste kawubowcy........piewcy upadku regionu
Dodano: 02.02.2016 10:05    Przez: ~ciamajdy
tak trzymać ,wybudować za publiczne następnie sprywatyzuje się i pan Nowicki czy inny prominent pobierał będzie bilety dobrze żyjąc.
Dodano: 01.02.2016 19:01    Przez: ~jan n
"Fundusz sfinansuje odwierty? Konin i Koło z szansą na geotermię." Do kogo to pytanie - do czytelnika? Dzienikarz albo wie albo nie informuje. Nie prościej napisać: Odwierty w Koninie i Kole mogą powstać za pieniądze NFOŚ.
Dodano: 01.02.2016 21:12    Przez: ~tryurti
1 z 3
123>>