Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2019, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20594) SPORT FORUM FIRMY (5327) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 6oC
Jutropogoda
15 / 7oC
Pojutrzepogoda
15 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Do wielkanocnego stołu zasiedli kolscy seniorzy i ... (1)Piłkarska kolejka: Jesienią byli liderem, teraz wp ... (5)

Fundusz sfinansuje odwierty? Konin i Koło z szansą na geotermię

Dodano: 1.02.2016 16:27
Źródło: LM.pl

Jest szansa, że drugi odwiert geotermalny w Koninie powstanie z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jak zapewnia poseł Tomasz Nowak, niebawem ministerstwo przygotuje specjalny program finansujący takie inwestycje.

Pierwszy odwiert geotermalny w Koninie pokazał, że woda na Wyspie Pociejewo ma blisko 98 stopni i jest bogata w minerały. Do kontynuowania koncepcji zagospodarowania Pociejewa potrzebne jest wybudowanie odwiertu zatłaczającego. Ma on kosztować około 16 mln zł. Miasto chciałoby wiercić już w lipcu. - Jeżeli się okaże, że trzeba będzie czekać rok, czy półtora i nie wiadomo czy te pieniądze dostaniemy to coraz bardziej skłaniam się do tego, by budować drugi odwiert w partnerstwie publiczno-prywatnym. Są już chętni inwestorzy – mówił niedawno prezydent Józef Nowicki.

Być może jednak uda się pozyskać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Wystąpiłem z pytaniem do ministra środowiska czy będzie taki program, który umożliwi nam wybudowanie w Koninie odwiertu zatłaczającego On odpowiedział jednoznacznie „tak”. W ciągu dwóch miesięcy ma powstać program, do którego będzie Konin aspirował. Rozmawiałem już z prezesem MPEC, który jeszcze w tym tygodniu skieruje pismo do NFOŚ – mówi poseł Tomasz Nowak.

O pieniądze z NFOŚ być może ubiegać się będzie również Koło. Poseł Nowak podkreśla, że spotkał się już w sprawie geotermii z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem. - Burmistrz wyraził chęć pomocy. To fundamentalna sprawa, żeby właścicielem otworu było miasto. Wszystko ponad nim mogą budować inwestorzy, ale władztwo nad źródłem powinno należeć do miasta – mówi Nowak.

W obu miastach miałaby powstać elektrociepłownia. Na Wyspie Pociejewo miałyby też zostać wybudowane baseny z leczniczą wodą. 

  • Fundusz sfinansuje odwierty? Konin i Koło mają szansę na geotermię

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

W sumie to racja bida w koninie az piszczy
Dodano: 1.02.2016 17:08    Przez: ~xyz
wyrzucone pieniądze w błoto panie pośle Nowak ,,, pan nie umie przwidywać pan umie sie "rządzić " cudzymi pieniędzmi ,,,,,dajcie mi tez kasę to ja też coś zrobię a za parę lat powiem no nie wyszło ,,,,i tak bedzie tym razem panie Nowicki ( prosimy już na emeryturkę czasy PRL u mineły )
Dodano: 1.02.2016 17:09    Przez: ~konin
WYBUDUJCIE ZAKLADY PRACY TEGO NIE POTRAFICIE NIE MACIE GLOWY DO TEGO ZEBY POZYSKAC NOWYCH INWESTOROW ALBO RACZEJ TEGO NIE CHCECIE
Dodano: 1.02.2016 16:34    Przez: ~koniniak
Poseł Nowak jest wszędzie, jak Petru w stacjach TV.
Dodano: 1.02.2016 17:40    Przez: ~telewidz
TYLKO NIE PRYWATNY.
Dodano: 1.02.2016 17:07    Przez: ~XX

KOMENTARZE

WYBUDUJCIE ZAKLADY PRACY TEGO NIE POTRAFICIE NIE MACIE GLOWY DO TEGO ZEBY POZYSKAC NOWYCH INWESTOROW ALBO RACZEJ TEGO NIE CHCECIE
Dodano: 01.02.2016 16:34    Przez: ~koniniak
Nienwidzę Rydzyka. Ale.. przed wczoraj na Onecie czytałem że jego odwierty uzyskają prawodpodobnie zapomogę od państwa. Czemu nie napisali że Konin i Koło też?Wygląda jakby tylko Rydzu dostał siano. Okazuje się że nie..
Dodano: 02.02.2016 15:03    Przez: ~Dwww2
Nienwidzę, a masz miłować człowieka.
Dodano: 02.02.2016 16:26    Przez: ~Aniela
Dwww2 - Tylko że O. Rydzyk na tę pomoc czeka aż 9 lat.
Dodano: 02.02.2016 18:23    Przez: ~daria
TYLKO NIE PRYWATNY.
Dodano: 01.02.2016 17:07    Przez: ~XX
A jaki ,może państwowy ? By było co kraść.
Dodano: 01.02.2016 21:13    Przez: ~kolo
Z państwowego wszyscy trochę kradli i jeszcze tysiące zakładów budowali, a nawet całe miasta - teraz prywatne zrujnowali i jeszcze bilonowe długi "wyprodukowali ".
Dodano: 01.02.2016 23:38    Przez: ~balcerowicz dyżurny ekonom
Tak tak , wystarczy zobaczyć jaki ostateczny efekt takiej radosnej działalności jest na Kubie albo w Korei północnej.
Dodano: 02.02.2016 08:25    Przez: ~kolo
po co tak daleko szukać .....widać że młode pokolenia udzielają się politycznie nie pamiętają, że komunizmi i socjalizm to u nas był...
Dodano: 02.02.2016 10:03    Przez: ~wlkso
Nie, kuźwa państwowe, żeby można cokolwiek nakraść i się nie narobić. Co za idiotyzm, prl-owska mentalność, już raz rozkradliście zakłady pracy
Dodano: 03.02.2016 09:54    Przez: ~Obywatel
W sumie to racja bida w koninie az piszczy
Dodano: 01.02.2016 17:08    Przez: ~xyz
Widze jaka bida jak jadę do Ferio i do galerii na Jeziorem
Dodano: 01.02.2016 20:53    Przez: ~biedak
wyrzucone pieniądze w błoto panie pośle Nowak ,,, pan nie umie przwidywać pan umie sie "rządzić " cudzymi pieniędzmi ,,,,,dajcie mi tez kasę to ja też coś zrobię a za parę lat powiem no nie wyszło ,,,,i tak bedzie tym razem panie Nowicki ( prosimy już na emeryturkę czasy PRL u mineły )
Dodano: 01.02.2016 17:09    Przez: ~konin
Pal licho te ponad 100 milionów wyrzuconych w błoto na oba odwierty. Dopiero się zaczną dopłaty jak coś wybudują! Aquapark co im się marzy kosztować będzie kolejne 100 milionów lub więcej a jeszcze trzeba będzie do niego dopłacić co roku z budżetu miasta! To trend w całej Polsce. Taka Ruda Śląska 175 tys mieszkańców, położona w Aglomeracji katowickiej 3 mln mieszkańców i jej Aquator bez kasy z UE przynosi rocznie straty 7,5 miliona. Łódzka Fala w mieście 750 tys - na sprzedaż. Miasto nie chce dopłacać! To reguła. W Polsce TYLKO KILKA aquaparków jest dochodowych! Władze szukają okazji tylko jak przy okazji dotacji UE zarobić, wykazać się a potem utrzyma to następca. Szukajcie Panowi kasy na cele dla Kowalskiego, którego na bilet rodzinny za 400zł nie stać na 3h do aquaparku dla 5 oso rodziny. Aaaa zyskają Ci co wybudują i zrobią przetarg i Ci co koło lub w samym aquaparku "wynajmą" powierzchnie pod biznes.
Dodano: 03.02.2016 09:06    Przez: ~lo
Fakt. Władztwo nad otworem jest istotne, dobitnie to potwierdza przykład mojej dziewczyny.
Dodano: 01.02.2016 17:36    Przez: ~Tolo
Poseł Nowak jest wszędzie, jak Petru w stacjach TV.
Dodano: 01.02.2016 17:40    Przez: ~telewidz
A rydzyk już dostał na geotermię, nawet zanim taki fundusz powstał. Źródło rydzyka to 60 stopni a Konina prawie 100. Oczywiście, jak powiedział minister Szyszko, parametry źródła rydzyka są o wiele lepsze. Tak to macie swoje rządy PIS, służą tylko swoim mocodawcą tzn. klechom.
Dodano: 01.02.2016 17:46    Przez: ~długi
na pewno lepsze bo święcone
Dodano: 01.02.2016 19:04    Przez: ~jan n
kopalnie i elektrownie ratujcie a nie wody gruntowe ile dadzą one miejsc pracy 100 osobą 200 a obie te firmy to 15 tyś osób ze spółkami przecież jak tego nie będzie to klęska łańcuszek upadłych sklepów się zacznie i kto wam przyjdzie korzystać z tych wód nikt albo urzędnicy bo tylko oni będą mieli zapewnioną godną prace za normalne pieniądze !!!
Dodano: 01.02.2016 17:47    Przez: ~jnfdaksjf
a się odezwały tłuste kawubowcy........piewcy upadku regionu
Dodano: 02.02.2016 10:05    Przez: ~ciamajdy
tak trzymać ,wybudować za publiczne następnie sprywatyzuje się i pan Nowicki czy inny prominent pobierał będzie bilety dobrze żyjąc.
Dodano: 01.02.2016 19:01    Przez: ~jan n
"Fundusz sfinansuje odwierty? Konin i Koło z szansą na geotermię." Do kogo to pytanie - do czytelnika? Dzienikarz albo wie albo nie informuje. Nie prościej napisać: Odwierty w Koninie i Kole mogą powstać za pieniądze NFOŚ.
Dodano: 01.02.2016 21:12    Przez: ~tryurti
1 z 3
123>>