Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJaki środek na kleszcze dla psa?

Jaki środek na kleszcze dla psa?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jaki środek na kleszcze dla psa?

Kleszczy - pajęczaków należących do roztoczy, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Są to wyjątkowo nieprzyjazne stworzenia, zagrażające zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Najniebezpieczniejsze są choroby, którymi kleszcze mogą zainfekować swoich żywicieli. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Jaki środek na kleszcze dla psa?

Kleszczy - pajęczaków należących do roztoczy, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Są to wyjątkowo nieprzyjazne stworzenia, zagrażające zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Najniebezpieczniejsze są choroby, którymi kleszcze mogą zainfekować swoich żywicieli. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Kilka faktów na temat kleszczy

Często można usłyszeć, że kleszcze to stworzenia żyjące na drzewach, swobodnie przeskakujące sobie na ludzi lub zwierzęta, które następnie stają się ich żywicielami. Tymczasem kleszcze przebywają na dolnej strony liści lub gałęzi, w trawie, na chwastach i krzewach, a przedostają się na żywiciela dopiero w chwili, gdy zostaną przez niego ściągnięte. Błędnie uważa się również, że te specyficzne pajączki występują tylko w letnich miesiącach. Faktem jest, że najaktywniej działają od wiosny do jesieni, ale przy dodatnich temperaturach można je spotkać przez cały rok. W Polsce możemy natknąć się na dwadzieścia różnych odmian kleszczy. Zdecydowanej większości nie musimy się jednak obawiać. Uważać trzeba na dwa groźne gatunki – kleszcza pospolitego i kleszcza łąkowego. 

Konsekwencje ugryzienia przez kleszcza

Przyczepiony do skóry kleszcz, po zassaniu krwi osiąga wielkość jednego centymetra. Człowiek lub zwierzę są jego żywicielami, pozwalającymi mu na dalsze przekształcanie. Oprócz czerpania krwi, kleszcze zostawiają w niej toksyny oraz substancje, uniemożliwiające krzepnięcie. Poza lekkim swędzeniem cały proces nie ma innych objawów, więc często trudno zorientować się o obecności intruza. Tym bardziej jest to trudne do zauważenia, jeżeli kleszcz przyczepi się do psa. Konsekwencje posiadania kleszcza mogą być bardzo poważne. Przenoszę one bowiem różne, groźne choroby, między innymi: babeszjozę, boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych, erlichiozę, haemobartonellozę czy tularemię.

Objawy, diagnostyka i leczenie

Borelioza - jej objawami są trudności w poruszaniu się, opuchlizna stawów, brak sił, wysoka temperatura, powiększenie węzłów chłonnych, trudności w oddychaniu. Chorobę rozpoznawana jest przez weterynarza po przedstawieniu ogólnego stanu zdrowia psa, badaniu klinicznym i serologicznym krwi. Leczenie opiera się na podawaniu antybiotyków i preparatów o działaniu przeciwzapalnym.

Babeszjoza – początkowe objawy tej niebezpiecznej choroby, to gorączka, apatia, brak apetytu i pragnienia. Zwierzęta wydają się osowiałe, nie wychodzą ze swoich legowisk, nie reagują na nasze zaczepki. Wraz z postępem choroby można zaobserwować bladość błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych. Po badaniu weterynaryjnym stwierdzona zostaje niedokrwistość, spadek ilości hemoglobiny we krwi, wzrost poziomu transaminaz wątrobowych, czy podwyższenie parametrów nerkowych. Kolejna faza choroby, to pojawienie się w moczu krwi, wymioty i biegunka. W wielu przypadkach szybka diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia (przede wszystkim lek przeciwpierowotniaczy i płynoterapia) sprawia, że pupil wraca do zdrowia. Zdarza się jednak, że zbyt późne rozpoczęcie leczenia skutkuje śmiercią zwierzęcia.

Erlichioza – ta choroba występuje zdecydowanie rzadziej od poprzednich, ale jest równie niebezpieczna. Brak tutaj charakterystycznych objawów, aczkolwiek naszą czujność powinny wzbudzić: apatia, gorączka, utrata wagi, biegunka, krwawienie z błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, ropny wypływ z nosa. Erlichioza sprawnie zdiagnozowana gwarantuje  pełne wyzdrowienie psa.

Ochrona psa przed kleszczami

Ze względu na to, że choroby przenoszone przez kleszcze są bardzo niebezpieczne, trudne do leczenia i mogą pozostawiać długotrwałe następstwa, warto skupić się na właściwym zabezpieczeniu pupila przed tymi pajęczakami. Ważne tutaj jest zastosowanie odpowiednich preparatów, mających działanie odstraszające. Występują one w postaci sprayów, kropli spot on, obroży lub szczepionek. Sprawdzonym środkiem o udowodnionym działaniu jest preparat Controline do comiesięcznego stosowania. Dzięki niemu mamy pewność, że kleszcze będą trzymać się z daleka od naszego pupila.

Czytaj więcej na temat:zwierzęta, pies, zdrowie, kleszcze, weterynaria
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole