Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDzieje Skulska zainspirowały P. Malickiego do zrobienia spektaklu

Dzieje Skulska zainspirowały P. Malickiego do zrobienia spektaklu

Dodano:
Dzieje Skulska zainspirowały P. Malickiego do zrobienia spektaklu

Dzieje Skulska zainspirowały pochodzącego stamtąd Pawła Malickiego do zrealizowania spektaklu „Kroniki czasu przyszłego. Żywa Historia. Przedmiot myśli”

Dzieje Skulska zainspirowały pochodzącego stamtąd Pawła Malickiego do zrealizowania spektaklu „Kroniki czasu przyszłego. Żywa Historia. Przedmiot myśli”

W hali MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się niedawno premiera spektaklu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. "Przedmiot myśli" i "Żywa historia", tworzą dyptyk "Kroniki czasu przyszłego". Reżyser i autor choreografii wykorzystał historię miejsca, z którego pochodzi, czyli Ziemi Skulskiej. Spektaklowi towarzyszyła wystawa eksponatów i zdjęć ze zbiorów Lokalnej Izby Pamięci w Skulsku.

"Żywa historia" nawiązuje do legend i opowieści o ludziach ze Skulska. - Skulsk to mała ojczyzna, którą tworzą różni ludzi. Oni są historią tego miejsca. Stąd pochodzę. To także miejsce związane z początkiem polskiej państwowości i kolebką naszego chrześcijaństwa - podkreślił reżyser i choreograf Paweł Malicki. - Mówi się, że na tej ziemi urodzić się miała Rzepicha i Piast Kołodziej. A według jednej z legend, książę Bolesław, późniejszy król Bolesław Chrobry, właśnie tu podczas jednej ze swych wypraw; pośród gęstwiny i lasów ujrzał Matkę Bożą. Tam powstalo sanktuarium. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966. 

Jak czytamy w relacjach z premiery, bohaterowie spektaklu byli wzorowani na ludziach związanych ze Skulskiem. Jednym z nich był lokalny społecznik - Henryk Buszkiewicz. Bohaterką jest także Armela Kochaniecka "kobieta przedsiębiorcza, wykształcona i pełna niezwykłej energii". Kolejną postacią była Halina Wyderska - nauczycielka historii ze szkoły podstawowej. - To było dla mnie niezwykłe przeżycie – mówiła po premierze spektaklu Armela Kochaniecka.

Paweł Malicki - tancerz, pedagog, choreograf. Swoją taneczną drogę zaczął od Studia Tańca Współczesnego „Plus”, działającego przy Konińskim Domu Kultury. W latach 2004 – 2006 tancerz Teatru Tańca Alter Witolda Jurewicz. Od maja 2006 – adept, a od 2009, po uzyskaniu dyplomu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu - tancerz Polskiego Teatru Tańca. W ramach Atelier Polskiego Teatru Tańca, Paweł Malicki rozwija swój talent choreograficzny. Prowadzi warsztaty w wielu miastach w Polsce (Konin, Zielona Góra, Piła), od 2008 roku jest pedagogiem Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego oraz Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu. Poza tańcem próbuje swoich sił w sztukach plastycznych. W 2013 roku otrzymał stypendium z programu "Młoda Polska", przyznawanego przez MKiDN artystom do 35 roku życia, odznaczających się wybitnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie sztuki.  

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole