Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Trzecia siła w Radzie Miasta. Obywatele Konina zarejestrują stowarzyszenie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNoc Muzeów w Koninie pełna wrażeń i wydarzeń. Nie przegapcie

Noc Muzeów w Koninie pełna wrażeń i wydarzeń. Nie przegapcie

Dodano:
Noc Muzeów w Koninie pełna wrażeń i wydarzeń. Nie przegapcie

Po raz kolejny Konin, wzorem innych polskich i europejskich miast, włącza się w akcję Noc Muzeów.

Po raz kolejny Konin, wzorem innych polskich i europejskich miast, włącza się w akcję Noc Muzeów.

W majowe noce 13, 14 i 15 oprócz stałych ekspozycji, można będzie obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładów, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, projekcjach filmowych. W akcję włączyło się 15 instytucji.

13 maja najmłodszych zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury, który zorganizował "Małą Noc Muzeów”. Akcja potrwa od 17.00 do 22.00. W planach są m.in.: film „Noc w Muzeum”, otwarcie wystawy ilustracji do książek wykonywanych przez dzieci, laboratorium robotów, tematyczne gry planszowe, zabawki kreatywne, warsztaty budowania figurek z drewnianych sześcianów typu minecraft, konkursy z nagrodami, animacje dla dzieci.

Tego samego dnia o 21.00 na plac Wolności zapraszają koniński oddział PTTK i Centrum Informacji Miejskiej. W planie jest nocne zwiedzanie Konina wraz z przewodnikiem. Wycieczka rozpocznie się na placu Wolności, na trasie znajdzie się ratusz, konińska fara czy plac Zamkowy. Spacer zakończy się w Centrum Informacji Miejskiej wystawą archiwalnych zdjęć Ryszarda Fórmanka.

13 maja „FotoGaleriowiec” rozpoczyna warsztaty fotografii nocnej, na które zaprasza wszystkich miłośników fotografowania, których kuszą nocne plenery. Jak fotografować w warunkach nocnych, kiedy automatyczne programy aparatu nie dają oczekiwanych efektów? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy warsztatów. 13 maja to wprowadzenie do tematu warsztatów: teoria i przykłady. 14 maja część praktyczna warsztatów: nocny foto - spacer po Koninie, a 15 maja podzielenie się wynikami pracy: multimedialny pokaz slajdów. Przez wszystkie dni Nocy Muzeów FotoGaleriowiec otwarty jest w godz. od 19.00 – 22.00, w tych godzinach będzie można obejrzeć kolejną wystawę fotograficzną „Pejzaż bez Ciebie” autorstwa Franciszka Kupczyka.

14 maja miłośnicy filmu mogą zajrzeć do kina Oskard, gdzie o 21.00 obejrzą film „Shirley – wizje rzeczywistości”. Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków. Jego obrazy intrygują bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać, albo właśnie się wydarzyły. Gustav Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które „ożywają”. Deutsch umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości w pierwszej połowie XX wieku. Autorem zdjęć do filmu jest pochodzący z Polski operator, Jerzy Palacz.

Tego samego dnia na filmowe pokazy zaprasza Koniński Dom Kultury, który o 18.00 zaprezentuje film „Nawet góry przeminą”, o 20.00 widzowie zobaczą „Konesera”. O 23.30 Kino Centrum zaprezentuje „Złotą damę”, opartą na prawdziwych wydarzeniach historię Marii Altmann, która walczy z rządem Austrii o zwrot słynnego obrazu Gustava Klimta. O 22.00 w Strefie K zagra Kamil Wasicki, będzie można również obejrzeć wystawę zdjęć Zdzisława Siwika i Marcina Olińskiego ,,Muzyczny Konin".

Galeria na Glince zaprasza 14 maja od 18.00 na wystawę „Obraz ubrany w dźwięki z czarnej płyty”. To będzie sentymentalny wieczór przy polskiej muzyce z analogowych płyt. Zaprezentowane zostaną obrazy o różnorodnej tematyce, nie zabraknie dyskusji o sztuce.

14 maja Galeria Łaźnia będzie czynna od 19.30 do 22.30. W Noc Muzeów zaprezentuje wystawę architektury w grafice autorstwa Henryka Drzewieckiego i malarstwo pejzażowe: pastele i oleje Danuty Drzewieckiej. Podczas nocnego zwiedzania galerii zaplanowano rozmowy o sztuce, a o 20.00 niespodziankę.

Dzieci i młodzież 14 maja będą poszukiwać skarbów w Muzeum Okręgowym w Gosławicach. Do dyspozycji zwiedzających będzie spichlerz, zamek i dworek. Po raz kolejny pojawi się stoisko rzeczoznawcy biżuterii i szlachetnych kamieni. Start o 18.00. O 20.00 natomiast uczestnicy Nocy Muzeów wysłuchają na dziedzińcu zamkowym koncertu zespołów kameralnych Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.

Na Koty Majowe zaprasza Galeria Pięknego Przedmiotu Giotto. Od 14.00 do godz. 22.00 będzie można zobaczyć grafikę Elżbiety Radzikowskiej. To artystka, która należy do grona najwybitniejszych twórców polskiej sztuki graficznej, specjalizuje się w akwaforcie. Kolejna propozycja to malarstwo Anny Twardowskiej. Podczas wystawy będzie można obejrzeć jej pastele, których inspiracją są koty. Koty pojawią się także na fotografiach Christo Dimitrowa, który w ubiegłym roku zdobył za swoje zdjęcia wyróżnienie podczas ogólnopolskiego konkursy w Lesznie.

Galeria CKiS “Wieża Ciśnień” 14 maja zaprezentuje wystawę zbiorową “PLASTRY”. To spotkanie artystów, których łączy podobne myślenie o sztuce. Ekspozycja jest wynikiem współpracy, przyjaźni, wspólnych działań artystów, których twórczość wywodzi się z rozmaitych obszarów sztuki. O 20.00 odbędzie się koncert Olbrzym i kurdupel + wizualizacje Lena Czerniawska. Tomasz Gadecki i Marcin Bożek tworzą jeden z najbardziej intrygujących duetów na polskiej scenie muzyki improwizowanej i poszukującego jazzu. Z pomocą trzech dotychczas wydanych albumach udowodnili dobitnie, że ich intuicyjne porozumienie ma w sobie coś z magii. Osoby, które wybiorą się do Wieży o 21.45 usłyszą fragmenty książki Jonathana Crary “24/7. Późny kapitalizm i koniec snu”. Od 22.00 do 6.00 rano potrwa projekt “Sleep” Maxa Richtera. To całonocna prezentacja albumu koncepcyjnego afirmującego ludzki sen i tworzącego dla niego dźwiękową przestrzeń.

Na Noc Muzeów zaprasza także Galeria Sztuki „Zakątek”. Już od 11.00 14 maja rozpocznie się spotkanie „Kreski i kółka” - podstawy nauki rysunku dla najmłodszych pod kierunkiem malarki Jolanty Galikowskiej. A o 17.00 zobaczyć można otwarcie wystawy malarstwa artystki. W niedzielę 15 maja już od 8.00 można oglądać wystawę malarki, o 15.00 rozpocznie się spotkanie „Realizm w malarstwie polskim” - krótka charakterystyka największych polskich malarzy reprezentujących nurt realizmu. Po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowany obraz Władysława Maleckiego. Na wszystkich gości odwiedzających „Zakątek” czeka szklanka soku i tradycyjnie cukierki „Krówki” - prosto od lokalnego producenta.

Imieniny u Zofii organizuje 15 maja Miejska Biblioteka Publiczna. Już o 19.00 w dworku Zofii Urbanowskiej w starym Koninie dobędzie się wykład poświęcony pisarce. Poprowadzi go Barbara Kosmowska, która życiu i twórczości Z. Urbanowskiej poświęciła swoją pracę doktorską. Wykładowi towarzyszyć będą wystawy wprowadzające w klimat epoki, to m.in. wystawa stroju i twórczości Urbanowskiej. Nie zabraknie imieninowego tortu.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów wstęp jest wolny.

 

 

Przeczytaj również:NOC MUZEÓW!
Czytaj więcej na temat:noc muzeów 2016, noc muzeów Konin,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole